مقالات

وکیل حقوق زنان در اردبیل

وکیل حقوق زنان در اردبیل

با عرض سلام و ادب ،بنده سید حسن بدیعی کارشناس حقوقی سامانه وکیلم باش هستم.در این مقاله به انواع حق و حقوق زنان و روش مطالبه آنان خواهیم پرداخت.متاسفانه بعضی از بانوان کشور از حق و حقوقات خود اطلاع کافی ندارند،به همین سبب دچار مشکلات متعدد بعد از ازدواج خواهند شد. از این جهت توصیه میکنم بعد از مطالعه این مقاله را برای کسانی که در شرف ازدواج هستند ارسال کنید.

انواع حق و حقوقات بانوان

  1. مهریه
  2. حق طلاق
  3. حق تحصیل
  4. حق خروج از کشور
  5. حق مسکن
  6. حق اشتغال
  7. حضانت فرزندان

 

مهریه

یکی از حقوق مهم زنان در زمینه ازدواج مهریه است.در قانون مدنی جهموری اسلامی ایران،بعد از جاری شدن خطبه عقد،به مبلغی که زن مستحق دریافت آن است مهریه میگویند که باید توسط مرد پرداخته شود و به عنوان نشانه صداقت و محبت مرد از آن یاد شده است.

زن میتواند هر لحظه که اراده کند،مهریه خود را از مرد طلب کند. 

درخواست وکیل - وکیل نوین

وکیل حقوق زنان در اردبیلحق طلاق

حق طلاق حقی است که به صورت طبیعی در ازدواج به مرد داده میشود.به این صورت که مرد با پرداخت مهریه زن میتواند با تکیه بر حق طلاقش،از همسرش جدا شود.

نوشته های مشابه

از رایج ترین مسائلی که وجود داره زمانیست که زن درخواست طلاق میدهد،در اینطور موارد مرد اعلام میکند در صورت بخشیده شدن مهریه راضی به طلاق دادن میشود و حق طلاق را به زن میدهد.

در مسئله بالا اتفاقی که می افتد این است که در صورت بخشیدن مهریه در ازای حق طلاق و جاری شدن  طلاق،زن بعد از چند سال زندگی ناموفق از همسرش جدا شده و از مهم ترین حق خود در ازدواج یعنی مهریه باز مانده است.برای جلوگیری از این اتفاق شما میتوانید در هنگام جاری شدن خطبه عقد داشتن حق طلاق برای خودتان(زن)را ذکر کنید.

نکته: تنها ذکر کردن آن به صورت لفظی قبول نیست و باید انتقال این حق به زن در دفاتر اسناد رسمی  ثبت شود تا مشروعیت داشته باشد.

نکته: بعد خطبه عقدحق طلاق در شرایط خاصی به زن داده میشود و یا اگر زن حق طلاق داشته باشد از او گرفته میشود.

حق تحصیل

یکی دیگر از مشکلات بانوان در ایران ادامه تحصیل بعد از ازدواج است.لازم بر تاکید است که تحصیل یک حقوق مدنی است که هر انسانی اجازه آن را دارد.

یکی از ۱۲ شرطه موجود در سند ازدواج،حق تحصیل زوجه است.معمولا زن و مرد قبل از ازدواج در این خصوص توافق میکنند و اگر مرد این حق را به زن بدهد دیگر نمیتواند مانع از تحصیل همسرش بشود.
اما در مقابل اگر این حق را به همسرش ندهد و با توافق خود زوجه این حق را از سند ازدواج خط بزند،دیگر نمیتواند از این حق بدون اجازه شوهرش استفاده کند.

پس در هنگام امضای سند ازدواج حتما به این موضوع توجه داشته باشید.

متاسفانه بانوان زیادی هستند که بدون اطلاع از این حق و مشکلاتی که با نداشتنش برای تحصیلشان به وجود می‌آید،سند ازدواج را امضا کرده اند و بعد از آن نتوانستند تحصلیشان را ادامه بدهد.

نکته: چنانچه حق تحصیل را در زمان عقد از همسر دریافت نموده‌اید و همسرتان مانع از ادامه تحصیلتان شده،با یک وکیل حقوق زنان در اردبیل تماس بگیرید تا شمارا در خصوص رسیدن به حقتان راهنمایی کند. 

درست است که تمام اسناد بین المللی و حتی قانون اساسی کشور، حق تحصیل زنان را به رسمیت شناخته اما خب قوانین ماهیتی سرزمینی دارند و قانون اساسی ایران،به صراحت ممنوعیت از منع تحصیل زنان را به رسمیت نشناخته و با توجه به اینکه ریاست خانواده با مرد است، زن باید مطیع اوامر مرد باشد.

حق خروج از کشور

در ماده ۱۸ قانون گذرنامه این مهم ذکر شده است که:زنان متاهل برای اخذ گذرنامه ،به اجازه کتبی شوهر خود احتیاج دارند.

وجود این ماده باعث ایجاد محدودیت هایی برای بانوان و ایجاد مشکلاتی برای آنان شده است.داشتن حق خروج از کشور برای زنان ورزشکار و زنان شاغل که برای مسائل کاری نیاز به خروج از کشور دارند بسیار حائز اهمیت است.

چگونه بانوان متاهل میتوانند حق خروج از کشور را داشته باشند؟

برای داشتن حق خروج از کشور باید در سند ازدواج این حق را از همسر خود دریافت نمایید.

توجه داشته باشید برای اداره گذرنامه ،داشتن این حق روی سند ازدواج کافی نیست و مرد باید به شما در دفتر اسناد رسمی وکلات بلاعزل در خصوص اجازه خروج از کشور بدهد و بعد از آن شما باید سند وکالت را به اداره گذرنامه ببرید و اقدام به دریافت آن نمایید.

توجه داشته باشید که بعد از پایان اعتبار گذرنامه شما برای تمدید آن مجددا به اجازه همسرتان برای خروج از کشور احتیاج دارید.بهترین کار برای این مورد این است که وکالت بلاعزلی که دریافت نموده اید دارای محدودیت زمانی نباشد.

حق مسکن

در همین ابتدا عرض کنم،دادن حق مسکن به زن، به معنی خرید مسکن برای زن نیست.

حق مسکن در حالت عادی با مرد است یعنی مرد انتخاب میکند که خانه و محل زندگیشان در کجا باشد و زن باید در همان خانه ای که شوهرش انتخاب کرده زندگی کند و اگر حاضر به زندگی در آن خانه نباشد،عدم تمکین نموده و نفقه به او تعلق نمیگیرد.

زن میتواند در هنگام عقد،حق مسکن را برای خود بگیرد،یعنی زن انتخاب کند که خانه و محل زندگیشان کجا باشد.

نکته:اگر مرد زن را به خانه پدری خود ببرد و زن را مجبور به زندگی با خانواده خود بکند،زن میتواند از طریق دادگاه اقدام کند.
اگر دادگاه تشخیص دهد که این خانه در شأن و منزلت زن نیست،شوهر باید برای او خانه جدا و در شأن اماده کند.و تا زمانی که این کار را بکند زن میتواند تمکین نکند و در این شرایط مرد باید نفقه زن را بدهد.

حق اشتغال

یکی دیگر از شروط عقد حق اشتغال است،زن میتواند در هنگام عقد این حق را از همسرش دریافت کند.به مجوب این حق میتوانند بعد از ازدواج شاغل باشند و آن شغلی را که دوس دارد داشته باشد 

البته توجه داشته باشید بر اساس ماده ۱۱۷۱قانون مدنی مرد میتواند از طریق دادگاه زن را از اشتغال در شغلی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیت خود یا زن باشد،منع کند. 

حضانت فرزندان

یکی از دغدغه های زنان و مادران در هر کجای جهان مسئله حضانت فرزاندان است.

حضانت فرزندان وظیفه‌ای ست که قانون آن را به والدین واگذار کرده است.
حالا اگر بنا به هردلیلی والدین تصمیم بگیرند که فقط یک نفر از آنها مسئول حضانت از فرزندان باشد،میتوانند در این خصوص با یک دیگر توافق کنند.
اما اگر توافقی صورت نگیرد،دادگاه تصمیم میگیرد که حضانت فرزندان بر عهده چه کسی باشد.

طبق قانون حضانت فرزندان تا ۷ سالگی بر عهده مادر است و بعد از آن به عهده پدر میباشد تا زمانی که فرزندان به سن تکلیف برسند و خودشان انتخاب کنند که میخواهند با مادر یا با پدرشان زندگی کنند.

البته میان دختر و پسر تفاوتی وجود دارد:
دختر تا سن هفت سالگی با مادر و بعد از آن تا سن ۹ سالگی با پدر است،در سن ۹ سالگی(که همان سن بلوغ دختر است)به انتخاب خود با پدر یا مادر زندگی میکند.
پسر نیز تا هفت سالگی با مادر و بعد از آن تا سن ۱۵سالگی با پدر است،در سن ۱۵ سالگی(که همان سن بلوغ پسر است)به انتخاب خود با پدر یا مادر زندگی میکند.

سخن آخر

از شما همراهان عزیز سپاس گذارم بابت مطالعه این مقاله،امید است تا روزی تمام زنان سرزمینم از حق و حقوقات خود آگاه شوند تا بتوانند زندگی سرشار از آرامش داشته باشند.
در اخر خواستم سامانه وکیل نوین که یک سامانه مطمعن برا معرفی وکیل هست رو به شما معرفی کنم
برای دسترسی به سامانه وکیل نوین و دسترسی به وکیل حقوق زنان در اردبیل و سرتاسر نقاط کشور اینجا را کلیک کنید.

مقالات مرتبط
امتیاز دهید

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000