حقوق خانوادهطلاقمقالات

در زمان طلاق رجعی زن چه مدت باید عده نگه دارد؟

عده طلاق رجعی در مورد خانم هایی که باردار هستند چقدر است ؟

عده طلاق رجعی

همانگونه که گفتیم ، زن باید بعد از طلاق از نوع رجعی ، مدتی را عده نگهدارد . بنابراین ، یکی از تفاوت های طلاق رجعی و طلاق بائن این است که طلاق بائن نیازمند نگهداری عده نیست ؛ لکن در طلاق رجعی زن باید عده طلاق نگه دارد .

 بر اساس ماده ۱۱۵۱ قانون مدنی عده طلاق سه طُهر است . یعنی اینکه زن بایستی از تاریخ وقوع طلاق ، سه بار دوران پاکیزگی بعد از عادت ماهیانه را به پایان برساند . اما اگر هنگام طلاق ، زن در سنی باشد که معمولا زنان در آن سن عادت ماهیانه خواهند داشت ولی به دلایلی مانند بیماری و غیره عادت ماهانه نشود ، باید به مدت سه ماه عده طلاق رجعی نگه دارد .
بعلاوه اینکه ، عده طلاق رجعی در مورد زنانی که باردار هستند به موجب ماده ۱۱۵ قانون مدنی ، تا وضع حمل آنان است ؛ حتی اگر کمتر یا بیشتر از سه ماه و سه طُهر باشد .

نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که زن در مدت عده طلاق رجعی از حق نفقه برخوردار خواهد بود ؛ چرا که در زمان عده طلاق رجعی ، زن در حکم زوجه است ؛ بنابراین پرداخت نفقه به وی نیز الزامی است . به علاوه اینکه اگر در طول مدت عده طلاق هر کدام از زن و مرد فوت کنند ، دیگری از او ارث می برد ؛ چرا که در مدت عده طلاق رجعی هنوز زن را می توان به عنوان زوجه شوهر محسوب کرد .

سوالات متداول


۱- آیا پس از طلاق رجعی زن باید عده طلاق نگه دارد ؟

بله ، بر اساس قانون مدنی خانم ها پس از اینکه با طلاق رجعی از همسرشان جدا شدند باید عده طلاق نگه دارند ؛ مگر خانم هایی که عده طلاق ندارند که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مقاله را مطالعه نمایید .

درخواست وکیل - وکیل نوین

۲- مدت زمانی که زن پس از طلاق رجعی باید عده نگه دارد چقدر است ؟

بر اساس قانون مدنی مدت زمان عده تعیین شده پس از طلاق رجعی سه طهر است که این موضوع به صورت کامل در مقاله بررسی شده است .

۳- عده طلاق رجعی در مورد خانم هایی که باردار هستند چقدر است ؟

عده طلاق در خصوص بانوانی که باردار هستند ، تا پایان وضع حمل ایشان خواهد بود که اطلاعات تکمیلی در خصوص این مطلب نیز در مقاله قید شده است .

۵/۵ - (۱ امتیاز)

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000