دعاوی ملکیمعرفی وکیل

وکیل ملک در رهن و تنظیم سند رسمی در اصفهان

وکیل فک ملک رهنی و تنظیم سند رسمی در اصفهان

علی القاعده ملکی که در رهن شخص دیگر قرار دارد نباید آن را فروخت به این خاطر که آن آن ملک وثیقه و تضمین حقوق مالی مرتهن است که در صورت عدم پرداخت وثیقه گذار شخص مرتهن بتواند از طریق اقامه دعوا و در نهایت فروش مورد وثیقه به حق خود برسد گاهی پیش می‌آید که شخصی در شهر اصفهان ملکی را می خرد اما این ملک در رهن بانک قرار دارد. فروشنده در ضمن قرار داد فروش،  مدتی را تعیین می کند که در آن تاریخ فروشنده متعهد شود که سند ملک خریداری شده را به نام خریدار بزند و هم فک رهن کند .چون  برای اینکه فروشنده بتواند ملک را سند بزند ابتدا نیاز است که ملک خود را از حالت رهن آن خارج نماید حال اگر فروشنده به تعهد خود عمل نکند و در آن تاریخ نه سند رسمی برای خریدار تنظیم کند و نه فک رهن را انجام دهد، باید شخص خریدار اقامه دعوا کند و از دادگاه الزام فروشنده را نسبت به فک رهن ملک و الزام به تنظیم سند را که دو دعوا جدا هستند درخواست کند و نکته اینکه اگر خریدار اگر نسبت به رهنی بودن ملک خبر نداشته میتواند نسبت به فسخ معامله درخواست دهد. 

در صورت نیاز به وکیل متخصص معاملات رهنی و تنظیم سند در شهر اصفهان در جایی که احساس میکنید مورد تضییع حق از از طرف فروشنده قرار گرفتید و او به تعهدات خود عمل نکرده میتوانید فرم مربوط به درخواست وکیل را پر نمائید تا سامانه تخصصی وکیلم باش بهترین وکیل این موضوع را در ظرف مدت ۵ دقیقه به شما معرفی کند.

-اثر حقوقی رابطه فروش مال در رهن:

مال که در رهن قرار دارد جایز نیست فروخته شود چون وثیقه و تضمین طلبکار (مرتهن) است اما قرار داد عادی آن با شخص ثالث که بین خود توافق کرده اند که فروشنده در زمان معینی آن را از رهن خارج کند و برای او سند بزند اشکال ندارد به شرطی که به تعهد خود عمل کند اما مشکل از آنجا آغاز میشود که فروشنده به تعهد خود عمل نمیکند و وجه رهن را به مرتهن خود نمیدهد که او ملک او را از رهن خارج کند در اینجا باید گفت که خریدار اگر آگاهی داشته که این مال در رهن کسی دیگر است و با این شرط توافق کرده باشد باید دعوا الزم فروشنده را نسبت به فک رهن از دادگاه درخواست کند و اگر فروشنده مالدار باشد و بتواند پول وثیقه را به مرتهن بدهد از طرف دادگاه ملزم به پرداخت میشود و باید کلیه هزینه های دیرکرد آن را پرداخت کند و اگر ورشکسته و معسر باشد خریدار هیچ حقی نسبت به ملک ندارد و معامله او ابطال میشود و باید صبر کند که شخص فروشنده پولدار شود که به پولش برسد و در این جا مرتهن دارای امتیاز حق رجحان است و میتواند کلیه حقوق خود را از محل وثیقه بردارد.

 -رسیدگی به دعوای فک رهن و الزام به تنظیم سند رسمی در اصفهان :وکیل فک ملک رهنی و تنظیم سند رسمی در اصفهان

در مورد نحوه رسیدگی به دعوای الزام به تنظیم سند رسمی و دعوای الزام فک ملک رهنی باید شرایط زیر را رعایت کرد:

۱- اگر فروشنده بخواهد فک رهن را انجام دهد باید رابطه حقوقی خود را که همان رهن است، برهم بزند،پس فک رهن نیز خود نوعی دعواست که جدای از الزام به تنظیم سند رسمی است. پس، خریدار باید علاوه بر دعوای الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی، به طور جداگانه در همان دادخواست دعوای فک رهن را نیز اقامه کند. و با دو دعوا کار خود را در شروع دادخواست آغاز کند.

۲-در هر صورت دعوای الزام به تنظیم سند رسمی پذیرفته است. چون در هر صورت پس از طرح این دعوا باید سابقه ملک از نظر اینکه ایا در رهن است یا آزاد است، بررسی شود و چنانچه ملک در رهن باشد دادگاه اقدامات لازم را انجام می دهد، بنابراین طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی به طور ضمنی رسیدگی به فک رهن را نیز دربردارد و اشخاصی که لازم است مانند مرتهن، فروشنده و خریدار به دادگاه دعوت می شوند.

۳-چون لازمه‌ی تنظیم سند رسمی، فک رهن است یعنی سند رسمی برای خریدار تنظیم نمی گردد تا زمانی که ملک از رهن آزاد گردد و دادگاه با توجه به اوضاع و احوال از اینکه ملک در رهن است آگاهی دارد یا حداقل باید سوابق ملک را از این نظر که آیا ملک در رهن است یا آزاد است، بررسی نماید، پس نیاز به طرح دعوای جداگانه نیست و دادگاه در ضمن صدور محکومیت به تنظیم سند رسمی برای خریدار به فک رهن نیز اشاره می کند. البته باید حقوق شخصی که رهن به نفع اوست، رعایت شود.

۴-برای آنکه دادگاه به دعوای الزام به تنظیم سند رسمی رسیدگی کند ابتدا باید مسئله فک رهن آن مشخص شود و ملک از تحت وثیقه بودن خارج شود و حقوق مرتهن رعایت شود بعد از روش شدن قضیه فک رهن دادگاه به دعوای الزام به تنظیم سند رسیدگی میکند و در نهایت فروشنده را به تنظیم سند به نفع خریدار الزام میکند.

 –چگونگی محکوم شدن فروشنده به فک رهن  :

اگر فروشنده محکوم شده اما باز هم رهن را آزاد نکند، می‌توان به ترتیب این مراحل را انجام داد:

۱- خود خریدار یا شخص ثالثی تحت نظر مامور اجرای احکام مبلغی را که لازم است، برای فک رهن پردازند و سند رسمی را تهیه نماید. سپس، هزینه ها را از فروشنده بگیرد. در صورتی که مرحله  بالا انجام نشد دادگاه پس از اخطار به فروشنده اگر وی امتناع کند جریمه ی روزانه ای را برای او درنظر می گیرد. (تبصره ماده ۴۷ قانون اجرای احکام مدنی)

۲- اگر مرحله بالا انجام نشد خریدار میتواند به ازای هر روز تاخیر اجاره دریافت کند. برای این منظور باید کارشناس هزینه ها و میزان اجاره را تعیین کند و خریدار از طریق اجرای احکام اقدام کند.

۳- اگر فروشنده همچنان فک رهن و تنظیم سند رسمی را انجام ندهد اموال وی شناسایی و توقیف شده و به فروش می رسد و هزینه های لازم مانند پرداخت رهن، فک رهن و تنظیم سند رسمی پرداخت می گردد.

در صورت نیاز به وکیل متخصص معاملات رهنی و تنظیم سند در شهر اصفهان در جایی که احساس میکنید مورد تضییع حق از از طرف فروشنده قرار گرفتید و او به تعهدات خود عمل نکرده میتوانید فرم مربوط به درخواست وکیل را پر نمائید تا سامانه تخصصی وکیلم باش بهترین وکیل این موضوع را در ظرف مدت ۵ دقیقه به شما معرفی کند.

ثبت نام وکلا و کسب درآمد 

با ثبت نام در سامانه وکیل نوین روزانه موکلینی که نیاز به وکیل داشته و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند. . 

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *