پرسش و پاسخپرسش و پاسخ حقوقی

پرسش و پاسخ حقوقی

⇐پرسش و پاسخ حقوقی ⇒

مطلب پیش رو با محتوای پرسش و پاسخ حقوقی مراجعین و مردم عزیز در زمینه مشکلات ودعاوی حقوقی تهیه شده است . برای آشنایی بیشتر با روند پاسخگویی وکلای با تجربه و موفق معراج میتوانید جهت مشاوره مشکلات حقوقی خود  با ما به صورت آنلاین و حضوری ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی( تلگرام، وانساپ و اینستاگرام )برقرار نمائید .

؟ سوال

با عرض سلام.بنده مغازه اى را خرید کردم بعد از گذشت چند ماه ٣ دانگ آن را زدم به نام خانمم.بعداز چند وقت شخصى امد مغازه را اجاره کردو اجاره نامه به نام خودم در حضور خانمم زدم

بعد از ١ سال بعد خانمم اقدام به مهریه کرد ٣ دانگ باقى را از من گرفتوحالا چون اجاره نامه به نام من میباشد.شکایت از من بابت اجاره مال غیر کرده

میتوانم ثابت کنم که خودش هم حضور داشته در هنگام قرارداد.من را راهنمایى میکنید.ممنونم

Lawyer free icon پاسخ وکلای معراج:

تصرف حقوقی در مال مشاع نیاز به اذن قبلی یا اجازه بعدی شرکای دیگر ندارد فقط تسلیم بدون اذن شریک دیگر موجب مسوولیت می باشد لذا زمانی جرم انتقال مال غیر صورت می گیرد که انتقال از طرف کسی که مالک نیست واقع شده باشد

(از باب اجاره مال غیر محکوم نمی شوید چون شما در آن ملک مشاعا شریک بودید و مالک محسوب شده)

فقط در صورت درخواست همسرتون ممکنه محکوم به پرداخت قسمتی از اجاره بها شوید

؟ سوال:

آپارتمان بنده مستثنیات دین اعلام شده و بنده در برج ۸ سال گذشته ۵۰ عدد سکه ازبابت مهریه پرداخت نموده ام آیا در حال حاضر میتوانم آپارتمانمو بفروشم و بدهی هایی که از بابت پر داخت ۵۰ تا سکه  بار آورده ام رو بدم یا اگه بفر وشم مشکل ایجاد میشود؟

Lawyer free iconپاسخ وکلای معراج:

مشکلی پیش نمیاد

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص حقوقی با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

 ؟سوال:

آیا آپارتمانی که مستثنیات دین اعلام شده است را میشود اجاره داد ؟؟

Lawyer free iconپاسخ گروه وکلای معراج:

بله امکانش هست

؟ سوال:با سلام سوالی در مورد خانه وقفی داشتم  مادر من خانه وقف کرده وقف خاص که وقف اولاد میاشد با این متن که ۱-مصزف روضه خوانی ائمه اطهار باشد ۲- در صورتی که متولی موقوفه خود در عین مذکور سکونت نماید معادل اجاره  بها متعارف  در همان منزل ضمن اجرای نظر واقف روضه و در جهت حفظ موقوفه پرداخت نماید  ۳- در صورتی که عین موقوفه در تصرف متولی نباشد متولی می تواند به صلاحدید خود عین موقوفه را به اولاد واقفه و یا هر شخص دیگر ی صلاح بداند به اجاره واگذار و ۱/۲ اجاره در محل روضه خوانی و مازاد جهت حفظ موقوفه و عمران رقبه ذخیره شو د .  من پسر بزرگ  خانواده میباشم واقف مادرم است و در زمان وقف این ملک زمین بوده و مادر م دو طبقه را ساخت و یک طبقه را من ساختم (طبقه سوم ) و حال به جهت حفظ  مالی که هزینه کردم میخواهم در صورت امکان اجاره خط و یا …… از مادرم که خود ایشان راضی به هرنوع برگه ثبتی میباشد که در آینده بتوانم در برابر  بقیه اولاد و اوقاف مدرکی داشته باشم  ضمنا نظارت بر این ملک در وقف نامه آمده است امور اوقاف میباشد (نظارت استصوابی ) حالا آیا امکان چنین کاری  وجود دارد یا نه ؟؟؟؟

Lawyer free iconپاسخ گروه وکلای معراج:

مشکل شما بررسی شد

برای اینکه ادعای مالکیت اعیان را روی عرصه استیجاری (مال مورد وقف ) ثابت کنید

ابتدا به علت اینکه اقدام به احداث بنا بدون پروانه کردید باید به شهرداری مراجعه کنیدبرای اخذ صدور برگ پایان ساختمانی ،موضوع شما در کمیسیون ماده ١٠٠ شهرداری بررسی می شود، در صورتی که اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی رعایت کرده باشید کمیسیون می‌تواند با صدور رأی اخذ جریمه به ازاء هر متر مربع بنای بدون مجوز یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان یا یک پنجم ارزش سرقفلی ساختمان در صورتی که ساختمان ارزش دریافت سرقفلی داشته باشد، هر کدام که مبلغ آن بیش‌تر است از شما دریافت کند و بلا مانع بودن صدور برگ پایان ساختمان را به شهرداری اعلام کند. وقتی برگ پایان ساختمان صادر شد به شهرداری مراجعه می کنید و تقاضای اصلاح پروانه و پس از اصلاح پروانه تقاضای اصلاح سند می کنید در این مرحله مالک اعیان متعلق به شماست ولی مالک عرصه خود موقوفه و شما باید اجاره عرصه هر ساله پرداخت کنید تا زمانی که مادر تون زنده هستن بهتر این کار انجام بدیدن چون فعلا متولی ایشون هستن و می تونن اجاره هر مقداری که صلاح می دونن تعیین کنند (مثلا سالانه ٢میلیون تومان )

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص حقوقی  با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

؟ سوال:سلام ببخشد دامیه زانووحارصه زانوچند درصد دیه دارد؟

Lawyer free iconپاسخ وکلای معراج: حارصه نیم درصد دیه کامل و دامیه یک درصد دیه کامل

؟ سوال:بنده ۴ سال قبل ملکی  فاقد سند رسمی را با قولنامه (سند عادی)  و ثبت کد رهگیری در سامانه در شهر؟؟؟ از عموی ناتنی خود خریداری نمودم  و قرارمان شد که تا زمان نیاز در همان ملک ساکن باشد چون بنده نیازی به آن ملک نداشتم .

در حال حاضر عموی ناتنی بنده ملک را ترک کرده و به شخص دیگری فروخته است چگونه میتوانم ملک را از تصرف درآورم

توجه فرمائید که بنده سند رسمی ندارم و سابقه سکونت در آن ملک را هم ندارم و ساکن!!!! هستم

بسیار سپاسگزارم

Lawyer free iconپاسخ گروه وکلای معراج:اگه ملک رو با سند رسمی منتقل کرده باشید میتونید شکایت کیفری معامله معارض داشته باشید.

هم میتونید دعوای اثبات مالکیت بدید که اول به شما فروختند.

بخشی از پرسش و پاسخ حقوقی معراج 

؟ سوال:

سلام وقت بخیر من و همسرم استخدام ماده ٢٨ اموزش و پرورش هستیم که تعهد ١٠ ساله برای خدمت به منطقه دادیم ما بعد از استخدام ازدواج کردیم محل خدمت همسرم !!!! هست و محل خدمت من ؟؟؟؟در سه سال گذشته برای انتقال ایشون اقدام اداری کردیم اما نتیجه نداشته و میگویند تعهد دارید به نظر شما چکار میشه کرد ؟

Lawyer free iconپاسخ گروه وکلای معراج:

برای انتقال دایم با نتیجه به تعهد خدمت زوج امکان انتقال ایشان میسر نیست اما زوجه میتواند طبق مقررات به محل خدمت زوج منتقل شود

 

؟ سوال :من و همسرم ۹ماهه که عقدیم همسرم دوبار بهم خیانت کرده اینبار ازش تعهد خواستم فقط اینکه کجا باید این تعهد ثبت شه؟

Lawyer free iconپاسخ گروه وکلای معراج:

مراجعه به دفاتر اسنادرسمی جهت تنظیم تعهد محضری. هرچند که صرف تنظیم تعهد محضری تاثیری ندارد و جرم رابطه نامشروع باید در مراجع قضایی ثابت گردد

؟ سوال:سلام با عرض خسته نباشید خانه ما طبقه اول روی پارکینگ است همسایه بالای ما مکانیک است در حال حاضر بیکار متاسفانه صبح تا شب میاد ومیره باهربار رفت وآمدش به دلیل قدیمی بودن ماشینش هوای خونه ما قابل تنفس نیست بارها تذکر دادیم اصلا گوشش بدهکار نیست  لطفا راهنمایی کنید

Lawyer free iconپاسخ گروه وکلای معراج:

دعوای رفع مزاحمت را مطرح کنید

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص حقوقی با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

؟ سوال:

بخاطر ضمانت چک ممنوع الخروج شدم و پاسپورت منو گرفتند .

از شاکی رضایت گرفتم که مبلغ رو اقساط پرداخت کنم و اونهم ممنوع الخروجی رو برداره .

امروز پیش قاضی پرونده بودیم قاضی گفت ممنوع الخروجی رو برمیدارم ولی باید نیم عشر (۲ میلیون تومن ) پرداخت کنید . با اینکه هنوز پرونده باز هست و شاکی به قاضی گفت پرونده رو باز بزارید چونکه شاید اقساط رو ندن

آیا گرفتن نیم عشر در حالتی که هنوز پرونده بازه ، درسته ؟

Lawyer free iconپاسخ گروه وکلای معراج:

نیم عشر در ازای اجرای حکم (اقساط) از شما گرفته می شود

؟ سوال :بنده به مدت ۳سال به اصرار پدر خانم در خانه ایشان طبقه بالا زندگی میکردم حالا که دختر ایشون مهریه رو گذاشته اجرا ایشون هم اجرت المثل ایام سکونت رو مطالبه کردن چیکار کنم که بهشون تعلق نگیره

Lawyer free iconپاسخ گروه وکلای معراج:

اجرت المثل در صورتی قابل مطالبه که قرار داد اجاره ای بسته شود و مدت آن تمام شود ولی مستاجر کماکان در عین مستاجره سکونت کند یا در صورت غصب

اگر قراردادی مبنی بر اجاره ننوشتید همین اظهارات به قاضی بگید چون با توجه به گفته شما پدر خانم شما به شما حق انتفاع داده در این حق هم در صورت سکوت اصل بر غیرمعوض (یعنی رایگان ) بودن و چنانچه شاهدی دارید حتما به دادگاه معرفی کنید ولی در هر حال از زمانی که مطالبه اجرت المثل نموده اگر در ملک سکونت داشته باشید باید اجاره آن مدت را پرداخت نمایید

؟ سوال:

من‌ و خانمم داریم از هم جدا میشیم و‌دارایی من فقط یه پرایده که اونم به نام خودم هست میخاستم ببینم اگه‌من ماشینو به نام دامادمون کنم بازم مصادره میشه

ممنون از راهنماییتون

Lawyer free iconپاسخ گزوه وکلای معراج:بله مصادره میشود مطابق قانون انتقال مال به دیگری به هر نحو با انگیزه فرار از دین به نحوی که باقی مانده اموال کافی برای پرداخت دیون نباشد تحت عنوان معامله به قصد فرار از دین قابل مجازات است و انتقال گیرنده اگر با علم به موضوع اقدام کرده باشد او نیز قابل مجازات است

؟ سوال :

سلام ببخشید ما یک ملکی داشتیم که نصف زمین ب اسم پدرم و نصف زمین دیگر ب اسم عموی من بوده

داییم خواستار خرید زمین شد که پول سهم عموی مارا داد ولی واسه مارا نداد دیگه پدرمو عموم ی وکالت دادن ب ایشون خواستم بدونم وکالت فروش مدت پایانی داره یان

Lawyer free iconپاسخ گروه وکلای معراج:

اگر برای وکالت مدت تعیین شده با اتمام مدت وکالت تموم میشه یا اینکه موضوع آن انجام بشه.و اگر وکالت بلاعزل نباشه میتونید فسخش کنید.

 تهیه محتوای پرسش و پاسخ حقوقی : توسط بخش حقوقی معراج 

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص حقوقی  با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با وکلای معراج

۹۴۱۰ ۶۰۸ ۰۹۱۲

بستن
بستن