حقوق خانوادهدعاوی خانوادهمهریه

وکیل مهریه در قزوین

وکیل مهریه در قزوین

اگر به دنبال گرفتن مهریه خود هستید یا این که سوالاتی در مورد مهریه دارید و یا یه دنبال وکیل مهریه در قزوین هستید.با ما همراه باشید تا به تمامی سوالات و مباحث مرتبط به مهریه با هم صحبت کنیم.

با عرض سلام خدمت همه عزیزان که سامانه وکیل نوین را برای پیشبرد اهداف و دریافت اطلاعات خود انتخاب میکنند.امینی هستم از کارشناسان حقوقی سامانه وکیل نوین. در کنار شما هستیم تا در مورد ویژگی های وکیل مهریه در قزوین بحث و صحبت کنیم. پس همراه ما باشید تا با ویژگی های وکیل مهریه در قزوین و مباحث مرتبط با آن با هم آشنا شویم.

مهریه چیست؟

مَهر یا مهریه مالی است که مرد به هنگام ازدواج، برای پرداخت به زن بر عهده می‌گیرد که می تواند در غالب پول رایج مملکت، سکه، ملک، آپارتمان باشد. مهریه حق زن است و او می‌تواند بلافاصله پس از عقد آن را مطالبه کند، این حق پس از فوت زن به ورثه او می‌رسد و آنان می‌توانند آن را از مرد مطالبه کنند. امکان مطالبه مهریه هم از طریق دادگاه و هم از طریق اجرای ثبت وجود دارد.

انواع مهریه

مهریه بر سه نوع می باشد.

درخواست وکیل - وکیل نوین

مَهرُ المُسَمّی

مَهر المسمی مهری است که زن و شوهر قبل از انعقاد عقد نسبت به مقدار و میزان آن توافق نموده و آن را در عقد ذکر می‌کنند یا پس از عقد بر روی مقدار معینی توافق می‌کنند. مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آنها بشود مشخص باشد نه اینکه چیز گنگ و مبهمی باشد.

نوشته های مشابه
  • دارای ارزش مالی و اقتصادی باشد.
  • قابل تملک و نقل و انتقال باشد.
  • مشخص و معلوم باشد.
  • معین و تصریح شده باشد.
  • دارای منفعت عقلایی و مشروع باشد.
  • شوهر قدرت تسلیم مهریه را داشته باشد.

تعیین میزان مهر مطابق ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی منوط به تراضی طرفین است و محدودیتی در این خصوص در قانون پیش بینی نشده است ولی طبق روایات مستحب است که مهرالسّنه ( مهریه حضرت زهرا علیه السلام ) ملاک قرار گیرد.

مهر المثل

مهرالمثل هم یکی دیگر از انواع مهریه است . زن و شوهر می توانند در عقد نکاح مهر را تعیین نکنند و پس از وقوع عقد با توافق مهر را معین کنند.

چنانچه قبل از تعیین مهر نزدیکی صورت بگیرد، زن مستحق مهرالمثل است. و منظور از مهرالمثل نیز مالی است که با در نظر گرفتن وضعیت خانوادگی، و حال نزدیکان زوجه تعیین می شود .و اینکه مهریه زن هایی مشابه زوجه به لحاظ موقعیت شغلی و خانوادگی چگونه مهری باشد ملاک عمل قرار می‌گیرد. در این حالت بر اساس عرف و عادت محل و وضعیت خاص زوجه مانند خانواده، تحصیلات، سن، شغل و امثال آن مهریه‌ای هم‌شأن زنان مشابه وی تعیین می‌گردد که به این نوع مهریه، مَهرُالمِثل می‌گویند یعنی مهریه‌ای معادل زنان مثل او.

مهرالمتعه

در بعضی موارد در زمان عقد هیچ مهری برای زن از طرف مرد، درنظر گرفته نشده است. این نوع مهریه دارای شرایطی است: مرد با همسرش مقاربت نداشته باشد، قبل از تعیین مهر مرد اقدام به طلاق زن کند، میزان مهریه با توجه به استطاعت مالی مرد تعیین می گردد. در این مورد وکیل مهریه در قزوین با توجه به دانش و تجربیاتش در این زمینه، می تواند موکل خود را از جزئیات و فرایند کار مطلع سازد.

چنانچه سوالی در مورد مهریه یا به دنبال وکیل مهریه در قزوین هستید اینجا را کلیک کنید.

وکیل مهریه در قزوینویژگی های مهریه

مهریه باید شرایط خاصی داشته باشد تا مورد حمایت قانون قرار بگیرد. به صرف رضایت طرفین دلیل نمی شود که مهریه هم مورد حمایت قانون قرار بگیرد. از جمله مواردی که باید در مهریه مورد توجه قرار بگیرد از قرار زیر است.

۱- به موجب ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی مهریه باید مالیت داشته باشد

یعنی دارای ارزش اقتصادی باشد. به عبارت دیگر یا پول باشد یا این‌که بتوان آن را با واحد پول سنجید. مانند: سکه بهار آزادی، زمین، سهام و یا آموزش (بنابراین انجام عمل یا حرفه‌آموزی و تدریس هم می‌تواند مهریه باشد، مثل: آموزش رایانه، آموزش قرآن یا زبان انگلیسی)

۲- مهریه باید قابلیت تملک داشته باشد.

منظور از این بند این است که مرد باید مالک مهریه باشد تا بتواند آن را به زن بدهد. فلذا اموال شخص ثالث را نمی توان به عنوان مهریه قرار بگیرد.مگر با رضایت خود آن فرد باشد.

۳- مهریه باید معلوم باشد. به موجب ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی مهریه باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت شود، معلوم باشد.

منظور از معلوم بودن این است که وصف و اندازه مهریه مشخص باشد، به طوری که رفع جهالت بشود. به طور مثال سکه بهار آزادی که امروز از رایج‌ترین مهریه‌ها محسوب می‌شود. چیزی که هم تعداد آن و هم جنس آن (طلا) و هم وصف آن (تمام بهار آزادی) مشخص و معلوم است.

۴- مهریه باید معین باشد.

منظور از معین بودن این است که مردد میان چند چیز نباشد.

۵- مهریه نباید جز اموال وقفی یا اموال عمومی باشد و باید قابلیت نقل و انتقال داشته باشد.

در صورت علافه به مطالعه پرونده های خانواده اینجا را کلیک کنید.

روش های وصول مهریه

با داشتن وکیل مهریه در قزوین شما به راحتی می توان از سه طریق درخواست مطالبه مهریه از زوج بکنید.

۱- از طریق ارسال اظهارنامه زوجه به زوج

اظهارنامه نوعی اوراق چاپی است که دارای دو قسمت : خواهان و خوانده می باشد. در قسمت خواهان زن یا وکیل مهریه، موارد مدنظر و توضیحات خود را مکتوب می کند. در قسمت خوانده اظهارات مرد، پس از حضور در دادگاه نوشته می شود.

۲- وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

این مورد از مواردی است که در سال ۱۳۹۸ در راستای عدم مراجعه غیرضروری به دادگاه ها، به تصویب رسیده است. در این مورد، زوجه می تواند به همراه سند ازدواج و مدارک شناسایی به همان دفترخانه ای که عقد در آنجا به ثبت رسیده است، مراجعه کند و درخواست وصول مهریه داشته باشد. برای این اقدام، زوجه باید هزینه اجرایی که معادل نیم عشر دولتی است را بپردازد. از جمله مواردی که وکیل مهریه می تواند به زن راهنمایی کند، این است که: بعد از انجام مراحل قانونی، زوجه می تواند این مبلغ را از زوج بازپس گیرد.

۳- از طریق مراجعه به محاکم دادگستری

زن (زوجه) با طرح دعوا با دادن دادخواست به دادگاه خانواده می تواند مهریه خود را از شوهرش مطالبه کند، چون مطالبه مهریه دعوی مالی است، باید با توجه به میزان ارزش مالی مهریه مورد مطالبه هزینه دادخواست را پرداخت نماید. همچنین باید دو برگ دادخواست تهیه شده و فتوکپی مصدق عقدنامه یا رونوشت آن ضمیمه دادخواست شود، طرح این دعوی تابع تشریفات دادگاه خانواده است.

در صورت نیاز به وکیل مهریه در قزوین و یا سوالات درباره مهریه، اینجا را کلیک کنید.

سوالات متداول 

با توجه به مراجعات زیاد موکلان به برخی از سوالات مهم آنان اشاره می کنیم.

سوال: اگر در دوران عقد زن درخواست مهریه کند نصف خواهند شد ؟

در صورتی که زن باکره باشد نصف مهریه به او تعلق می گیرد ولی در غیر این صورت تمام مهریه به او تعلق می گیرد.

اگر میزان مهریه بیش از این مقدار باشد، زوجه باید تمکن مالی مرد را اثبات نماید و بقیه مهریه به صورت عندالاستطاعه محاسبه و پرداخت خواهد شد.

سوال: چنانچه زوچه درخواست مهریه بدهد، زوج چه زمانی می تواند درخواست اعسار بدهد؟

زوج بعد از صدور حکم قطعی مبنی بر الزام مرد به پرداخت مهر ، میتواند دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را بدهد .

سوال: آقا وکیل بیت کوین را می توان به عنوان مهریه قرار داد؟

یا توجه به شرایط مهریه که بالا ذکر کرده ام، در حال حاضر امکان گرقتن بیت کوین به عنوان مهریه وجود دارد.

سوال: چگونه وکیل مهریه در قزوین صحبت کنیم؟

سامانه وکیل نوین سامانه آموزش مسایل حقوقی و معرفی وکیل متخصص به هموطنان عزیز در سراسر کشور می باشد. بدین نحوه که متقاضیان ابتدا با تکمیل فرم درخواست وکیل متناسب با موضوع انتخابی، اطلاعات وکیل به محض تکمیل فرم برای ایشان ارسال میگردد.

۵/۵ - (۸ امتیاز)

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000