معرفی وکیلدعاوی خانوادهمهریه

وکیل مطالبه مهریه در اصفهان+مشاوره تلفنی۲۴ساعته

 

وکیل مطالبه مهریه در اصفهان

بهترین وکیل برای گرفتن مهریه

وکیل خوب مطالبه مهریه در اصفهان با بهره گیری از دانش و تجربه خود در زمینه مهریه می تواند به شما کمک کند و در کنار به بالا رفتن آگاهی از مهریه و مشکلاتی که وجود دارد بتوانیم با استفاده از وکیل مطالبه مهریه در اصفهان از اختلافات و درگیری جلوگیری کنیم و زودتر به خواستمون برسیم.

قانون جدید مهریه در ایران:

در قانون جدید مهریه از رفتن زوج به زندان سعی شده جلوگیری بشه و طبق قانون مهریه زن هر چه قدر باشد مرد مکلف به پرداخت ۱۱۰ سکه است مگر تکمن مالی داشته باشد. در اصل باید مرد این میزان را یکجا بدهد ولی در صورت نداشتن تمکن مالی می تواند تقاضای اعسار و قسط بندی بکند در غیر این صورت حکم جلب وی از طرف دادگاه صادر می شود.

مهریه چیست ؟

مهریه مالی است که در لحظه عقد ازدواج مرد متعهد میشود مقداری معین و مشخص در چیزی که مالکیت مشروع و عقلایی دارد را به مالکیت زوجه در بیاورد این مهریه از نظر قانونی هیچ حداقل و حداکثری در تعیین آن وجود ندارد و همه چیز آن بر اساس توافق است و زن بعد از عقد مالک مهریه میشود و میتواند مهریه را همان جا دریافت کند مثل اینکه سند ملکی یا ماشینی به نامش بخورد و یا اینکه در ذمه و دین مرد باشد و در اینجا اگر پرداخت مهریه حال و فوری باشد

و مدت دار و موجل نباشد زن هر زمان که بخواهد میتواند مهریه را مطالبه کند و میشه گفت طبق قانون هر چی که مالکیت داشته باشد و بتواند جز دارایی خود به حساب آورد مهریه محسوب می شود. فلسفه قرار دادن مهریه در قانون حمایت زوجه از جهت مالی است. شما میتوانید با وجود یک وکیل مطالبه مهریه در اصفهان بدون نیاز به حضور در دادگاه اموال شوهر را توقیف نموده و به نفعی که قانون برای شما مقدر کرده دست پیدا کنید. 

درخواست وکیل - وکیل نوین

 در صورت نیاز به وکیل مطالبه مهریه در اصفهان چنانچه احساس میکنید حقی از شما تضییع شده و بخواهید مجددا از طریق قانون به حق قانونی خود برسید سامانه وکیلم باش با قرار دادن فرم درخواست وکیل در سایت خود بهترین وکیل متخصص مهریه را با آگاهی از آخرین قوانین خانواده جهت پشتیبانی و حمایت به شما معرفی میکند.  

مهریه چه مالی باید باشد؟

مهریه میتواند هر نوع مالی باشد ولی باید مالی باشد که ارزش مادی و معنوی را داشته باشد به این معنا که نمیشود مالی را مهر قرار داد که هیچ منفعت عقلایی و مشروع ندارد بر اساس یک باور غلط در مهریه وجود دارد که برخی اعضا و جوراح بدن زوج را برای التزام به زندگی شرط میکنند و یا  انجام یک کار سخت مثل جمع کردن هزار بال مگس!  که باید گفت این مهریه ها باطل است مهریه میتواند مالی در حال یا مالی در آینده که بوجود بیاید باشد مثل آنکه مهریه می تواند ملکی باشد که زوج تعهد دهد که زمان آینده برای زوجه تهیه کند .

البته برای تعیین چنین مهریه ای لازم است مشخصات بخصوص مساحت و اوصاف ملکی ، که زوج تعهد به خرید آن در زمان آینده را کرده ذکر شود تا در آینده با توجه به اوصافی که ذکر شده بتواند ملک را دریافت کند .

 انواع مهریه بر اساس استحقاق زوجه:

 1-مهر المسمی : مهر المسمی همان مهریه مورد توافق طرفین و تعیین شده در زمان عقد است در مهر المسمی به این صورت است که اگر مرد و لو یک بار از هر طرف با زن نزدیکی کرده باشد زن مستحق تمام مهریه است ولی اگر نزدیکی صورت نگرفته باشد زن مستحق نصف مهریه است و نصف دیگر آن را زن میتواند بعد از نزدیکی مطالبه کند.

۲-مهر المثل: زمانی که در سند ازدواج هیچ نوع مهریه تعیین نشده باشد به عبارتی مهر المسمی شرط نشده باشد در صورتی که با زن نزدیکی شده باشد زن مستحق مهر المثل است که این نوع مهریه بر اساس خصوصیات و شان زن توسط دادگاه تعیین میشود که دادگاه بر اساس معیار هایی مثل  بکارت و دوشیزه بودن ، سطح و فرهنگ خانواده ، سطح تحصیلات ، سطح توانایی مالی خانوادگی حکم به تعیین مقدار پرداخت آن میدهد.

۳-مهر المتعه: زمانی که مهریه در عقد تعیین نشده و با زن هیچ نزدیکی صورت نگرفته باشد زن مستحق این نوع مهر است که براساس میزان توانایی و استطاعت مالی مرد ،مقداری مال برای زن تعیین میشود.

انواع مهریه براساس شکل پرداخت و تفاوت آن ها: 

۱-عند المطالبه : مهریه عندالمطالبه مهریه ای است که مرد را متعهد میکند که هر زمان زن مهریه خود را مطالبه کند مرد باید فورا و فی الحال آن را پرداخت کند و به طور کلی اگر برای پرداخت مهریه زمان مشخص نشده باشد مهریه عند المطالبه است.و اگر مرد مالی نداشته باشد میتواند زن میتواند شوهر خود را براساس قانون اجرا محکومیت های مالی به زندان بندازد و او را ممنوع الخروج کنند و یا از دادگاه تقاضا کند که با رضایت او مهریه را قسط بندی نماید.

۲-عند الستطاعه: در این نوع مهریه به طور ضمنی شرط میشود که پرداخت مهریه زمانی صورت میگیرد که مرد توانایی مالی برای پرداخت آن را به دست بیاورد و در این نوع مهریه زن نمیتواند مرد را زندانی کند یا ممنوع الخروج نماید و یا پرداخت آن را بدون رضایت مرد قسطی نماید و فقط باید استطاعت مالی مرد را ثابت کند و بار اثبات دعوا بر دوش اوست که ثابت کند مرد مالدار شده و ملکی یا مالی دارد که بتواند آن را پرداخت کند.

و به طور کلی زمانی که مرد توان و استطاعت مالی داشته باشد مهریه عندالاستطاعه در اینجا معنا پیدا میکند.زن و مرد می توانند مهریه را به صورت زمان دار ( موجل ) تعیین کنند. با این وصف پرداخت مهریه در زمانی که توافق شده می باشد و زوجه قبل از آن حق مطالبه آن را ندارد.

وکیل مطالبه مهریه در اصفهان

 راه های اجرایی مطالبه مهریه در اصفهان :

مهریه چه در سند ازدواج چه به صورت سند عادی باشد و چه رسمی از وظایفی است که بر عهده ی شوهر است و باید پرداخت کند.در صورت عند المطالبه بودن آن زوجه هر زمان حق درخواست مهریه خود را دارد و اگر زوج از دادن مهریه خودداری کند.از اموال زوج گرفته می شود در صورت نداشتن اموال به صورت قسطی باید بپردازد .حتی اگر زوج در صورت قسطی کردن هم در پرداخت آن ناتوان باشد ، تا زمانی که زوج از تنگدستی در بیاید دادن مهریه معلق می ماند.

 مطابق ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده:

مهریه تعیین شده در عقد قرار داد قابل وصول است و به اشتباه گفته میشود که مهریه بالای ۱۱۰ سکه قابل مطالبه نیست بلکه مطالبه مازاد آن عند الاستطاعه میشود و ملاک پرداخت آن ملائت و توانایی مالی مرد است.مهریه اگر در هنگام وقوع عقد ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن باشد طبق مقررات ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی وصول می شود و مرد اگر بخواهد زندانی نشود در صورتی که مالی ندارد باید بعد از صدور حکم قطعی و اجراییه  تا ظرف یک ماه  دعوا اعسار خود را در دادگاه مطرح کند .

ولی اگر مهریه از ۱۱۰ سکه بیشتر باشد برای مازاد مهریه در صورتی که زوج بتواند پرداخت کند ، مازاد آن در نظر گرفته می شود و حکم به پرداخت صادر میشود ولی اگر توانایی برای پرداخت نداشته باشد به هیچ عنوان طبق ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی با او برخورد میشود و زن برای اخذ مازاد مهریه خود از مرد باید صبر کند که مرد استطاعت پیدا کند.

نکته

حال باید بگوییم که ماده ۲ نحوه ی اجرای محکومیت های مالی سال ۱۳۷۷ نسخ شده است و ماده ۳ قانون جدید نحوه ی اجرای محکومیت های مالی تصویب شده است.

 حبس ناشی از مجرمیت با حبس محکومیت مالی چه تفاوتی دارد ؟

از این طریق با هم متفاوت هستند که بر خلاف حبس مجرمیت ، حبس ناشی از محکومیت مالی تا زمانی که زوجه مهریه خود را نگیرد یا نسبت به زوج رضایت ندهد ،یا اعسار ثابت نشود زوج در حبس باقی می ماند.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل مطالبه مهریه در اصفهان اینجا کلیک کنید.

شاخص تعیین مهریه

 در مهر هایی که به پول رایج مملکت تعیین میشوند شاخص تعیین مهریه براساس نرخ است که هر سه سال بانک مرکزی تعیین میکند بر اساس امروزه به دلیل اینکه ارزش پول کاهش پیدا کرده است مهریه هایی که وجه نقد می باشند به نرخ روز محاسبه می شود.شاخص تعیین مهریه به نرخ روز از طریق بانک جمهوری اسلامی ایران و بر مبنای تورم تعیین می شود و افرادی که می خواهند مهریه خود را بگیرند با توجه به سالی که تقاضا می کنند ، به نرخ روز مهریه دریافت می کنند.

 در صورت نیاز به وکیل مطالبه مهریه در اصفهان چنانچه احساس میکنید حقی از شما تضییع شده و بخواهید مجددا از طریق قانون به حق قانونی خود برسید سامانه وکیلم باش با قرار دادن فرم درخواست وکیل در سایت خود بهترین وکیل متخصص مهریه را با آگاهی از آخرین قوانین خانواده جهت پشتیبانی و حمایت به شما معرفی میکند.  

امتیاز دهید

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000