پرسش و پاسخ کیفریدعاوی خانوادهدعاوی کیفریدعاوی ملکیمعرفی وکیل

شرایط اقامه دعوا نسبت به حکم داور در دادگستری

سوال :در صورتی که در قراردادی فی ما بین شرط داوری شده باشد قابلیت طرح دعوا در دادگستری دارد و شرایط اقامه دعوا نسبت به حکم داور چیست؟

پاسخ کارشناس حقوقی مهدی حسینی : با سلام

تعریف داوری:

‌میتوان داوری را بدین نحوه تعریف کرد که داوری حل و فصل اختلاف توسط شخص یا اشخاص ثالثی است که صلاحیت خود را برای رسیدگی به اختلاف از قرارداد خصوصی فی مابین طرفین اختلاف کسب می‌کنند این شخص یا اشخاص ثالث داور یا داوران نامیده می شوند.

موافقت نامه داوری :

توافقی است بین طرفین که به موجب آن، تمام یا بعضی از اختلافاتی که در مورد یک یا چندرابطه حقوقی معین اعم از قراردادی یا غیرقراردادی، به وجود آمده یا ممکن است پیش آید به داوری ارجاع می شود.

در فرض سوال بالا ماده ۴۰۹ قانون آیین دادرسی مدنی میگوید:

هریک از طرفین می‌تواند ظرف بیست روز بعد از ابلاغ رأی داور از دادگاهی که دعوا را ارجاع به داوری کرده یا‌دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد، حکم به بطلان رأی داور را بخواهد در این صورت دادگاه مکلف است به درخواست رسیدگی‌کرده، هرگاه رأی از موارد مذکور در ماده فوق باشد حکم به بطلان آن دهد و تا رسیدگی به اصل دعوا و قطعی شدن حکم به بطلان، رأی داور متوقف‌می‌ماند.

برای مشاوره بیشتر و کسب اطلاعات تخصصی در مورد شرایط اقامه دعوا نسبت به حکم داور فرم مربوط به درخواست یا مشاوره با وکیل را پر نمائید تا شماره تلفن و آدرس بهترین وکیل را سامانه وکیلم باش در عرض ۵ دقیقه به شما پیامک کند.    

موفق و پایدار باشید..

 

ثبت نام وکلا و کسب درآمد 

با ثبت نام در سامانه وکیل نوین روزانه موکلینی که نیاز به وکیل داشته و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند. . 

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *