دعاوی ملکی

وکیل دعاوی ملکی در اهواز

وکیل دعاوی ملکی در اهواز

با عرض سلام خدمت همه عزیزان که سامانه وکیلم باش را برای پیشبرد اهداف و دریافت اطلاعات خود انتخاب می کنند.امینی هستم از کارشناسان حقوقی سامانه وکیلم باش .در کنار شما هستیم تا در مورد پرونده ی ملکی یکی از موکلانم صحبت کنیم. پس همراه ما باشید تا علاوه بر آگاهی مختصر در مورد راهایی اثبات مالکیت  معرفی وکیل اثبات مالکیت در اهواز بپردازیم.

چرا به وکیل دعاوی ملکی در اهواز نیاز داریم؟

یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین دعاوی ملکی که نیازمند وکیل ملکی متخصص و با تجربه می‌باشد، دعوی اثبات مالکیت است. در این دعوی شخص خواهان، در مورد ملک مورد ادعا سند رسمی ندارد. حال ممکن است ملک سند داشته باشد ولی به نام شخص دیگری باشد و یا به طور کلی برای زمین یا ملک مورد نظر تاکنون سند صادر نشده باشد. وجود ادله در طرح دعوی اثبات مالکیت بسیار مهم است.بسیاری از افراد به دلیل ناآگاهی و یا عدم دفاع درست در دادگاه از گرفتن حق خود باز می‌مانند.

دراینجا به یکی از پرونده های موکلم(جواد) اشاره میکنم.

جواد که در یکی از روستاهای اطراف اهواز زندگی میکند، از من درخواست اعلام وکالت برای اثبات مالکیت یک زمین کشاورزی به مساحت۱۲۰۰ متر مربع در روستا را داشت.

درخواست وکیل - وکیل نوین

ماجرا را از زبان موکلم ادامه می دهم.

نوشته های مشابه

من در یک زمینی که از پدر بزرگم به من رسیده بود کار میکنم. تازگی یکی از روستاییان گواهی انحصار وراثت آورده که این زمین به من ارث رسیده و باید به من بدی.

طرف ادعا می کرد که زمین ۴ سال پیش از طریق ارث بهش رسیده و در این مدت ۴ سال به صورت اجاره در اختیار من بوده و یک برگه هم داشتش که به ادعای خودش اجاره نامه هستش و امضای برادر من هم که قبل از من داخل زمین کار میکردش هم پای اجاره نامه هستش.

از برادرم که پرسیدم، اونم از ماجرا خبر نداشتشو اظهار بی اطلاعی می کردش.

منم در واقع روی اون زمین کشاورزی کار میکنم و تازه گندم هم کاشتم و یه جورایی امرار معاشم هم از این زمین هستش.

نمیدونستم من دقیقا باید چی کار کنم، از یکی از دوستان که قبلا با شما کار کرده بود و از کارتون راضی بود، شما را به  من معرفی کردش.

وکیل دعاوی ملکی در اهوازبررسی پرونده

بعد از سپردن پرونده به من، باتوجه به این که یک جلسه از دادگاه برگزار شده بود و فرد مدعی ای که ادعای مالکیت کرده بود، با اجاره نامه ای که در دست خودش داشت، فضای دادگاه  را به نفع خود برده بود. کار ما کمی سخت تر شده بود.

برای اثبات مالکیت راه کار هایی متفاوتی وجود دارد که وکیل دعاوی ملکی در اهواز به خوبی با قوانین هر کدام از آنان آشنا و مسلط است.

  • سند رسمی
  • قرارداد
  • تصرف
  • شاهد
  • اقرار

هر کدام از انان به تنهایی برای اثبات مالکیت کافی است ولی باید در نظر داشت که طرح دعوای اثبات مالکیت ملک نسبت به املاک ثبت شده قابل استماع نیست.بنابراین طرح دعوای اثبات مالکیت نسبت به ملکی که سند رسمی دارد برخلاف قانون می باشد و دادگاه قرار عدم استماع دعوا صادر می نماید.

من ابتدا از سازمات ثبت، شماره ثبتی زمین را ارایه دادم تا مشخص شود که زمین به نام کی هستنش. بعدا مشخص شدش که زمین به نام پدربزرگ موکلم هستش که ۴ سال پیش فوت کرده و سند هم به کسی منتقل نشده.

باتوجه به این مطلب که زمین به نام پدربزرگ جواد هست و جواد هم جز وراث پدربزرگ خود می باشد( پدر جواد چندین سال قبل فوت کرده بود) فلذا انتقالی هم اگر باشد ، باید به وراث برسد.

در ضمن برای آن اجاره نامه ای که فرد ادعا میکردش، باتوجه به این که اجاره نامه اثر انگشت نداشتش و فقط امضا داشتش، بنده ادعای جعلی بودن سند را دادم.

مدارک لازم برای اثبات مالکیت

برای اینکه شخصی بتواند دعاوی اثبات مالکیت خود را به دادگاه ارائه دهد مدارکی لازم دارد این مدارک عبارت اند از:

  •       یک نسخه اصلی سند یا قرارداد
  •       یک نسخه اصلی از رسید پرداخت وجه یا وجوه پرداختی
  •       وجود شاهد برای شهادت دادن و استماع شهادت شهود
  •       درخواست استعلام
  •       انجام تحقیقات محلی در صورت نیاز

مرجع صالح جهت اثبات مالکیت

دعوای اثبات مالکیت باید در دادگاه محل وقوع ملک (مال غیر منقول) مطرح گردد (حتی اگر خوانده در آن حوزه مقیم نباشد) و تمامی مدارک مستندات به همراه دادخواست تقدیمی ارائه شود.

پس از ارجاع پرونده به شعبه، تشکیل جلسه رسیدگی و بررسی مدارک و مستندات مدعی ، در صورتی که حقانیت خواهان احراز شد، دادگاه رای بر اثبات مالکیت وی صادر می کند.

رای اثبات مالکیت نیازی به صدور اجراییه ندارد و پس از اینکه رای صادره قطعی گردید، محکوم له به عنوان مالک رسمی ملک شناخته می‌شود و می‌تواند از حق مالکانه خویش استفاده نماید.

چطور میتونم با وکیل دعاوی ملکی در اهواز صحبت کنم؟

سامانه وکیل نوین سامانه آموزش مسایل حقوقی و معرفی وکیل متخصص به هموطنان عزیز در سراسر کشور می باشد. بدین نحوه که متقاضیان ابتدا با تکمیل فرم درخواست وکیل متناسب با موضوع انتخابی، اطلاعات وکیل به محض تکمیل فرم برای ایشان ارسال میگردد. پس از ارسال اطلاعات، وکیل به تلفن همراه شما تماس و ۵ دقیقه مشاوره تلفنی صورت می پذیرد.در صورتی که باوکیل ارتباط گرفته و از مشاوره تلفنی رضایت داشتید و یا نیاز به بررسی دقیق تر مدارک شما می باشد، از وکیل مربوط نوبت گرفته و به دفتر ایشان مراجعه می نمایید.

امتیاز دهید

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000