معرفی وکیلحقوق کیفریدعاوی کیفریدعاوی ملکی

وکیل تصرف عدوانی در اصفهان+مشاوره تلفنی۲۴ساعته

وکیل تصرف عدوانی در اصفهان

فهرست مطالب

 

یکی از دعاوی اموال غیر منقول که شامل زمین و خانه و ملک مطرح میشود دعوای تصرف عدوانی است در دعوای تصرف عدوانی به این معناست که یک شخص ادعای این را دارد که دیگری مال غیر منقول او را که حالا یا مالکیت عین را دارد یا مالکیت منفعت بدون رضایت او از تصرفش خارج میکند در اینجا موضوع دعوا منفعتی است که دادگاه باید تشخیص دهد که چه کسی حق استفاده از آن را دارد. سامانه وکیلم باش با معرفی  وکیل تصرف عدوانی در اصفهان برای حل کردن و اثر بخشیدن به موضوع پرونده شما اقدام میکند.

 دردعوای عدوانی باید چه مواردی رو رعایت کرد؟

مطابق با‌ماده ۱۵۸ آیین دادرسی مدنی دعوای تصرف عدوانی عبارتست از:‌ ادعای متصرف سابق مبنی براین که دیگری بدون رضایت او مال غیرمنقول را از تصرف وی خارج کرده و اعاده(برگشت) تصرف خود را نسبت به آن مال‌درخواست می‌نماید.

در دعوای تصرف عدوانی آنچیزی که اهمیت دارد شکل رعایت کردن این دعاوی است.تصرف عدوانی  تصرف ناحقی است از طرف دیگری که به صورت عدوان و عنف مالی را تصرف کرده و شخص مالک را از تصرف از مال خود بازدارد و آن شرایطی که باید در این دعاوی رعایت کرد.

درخواست وکیل - وکیل نوین

۱- این دعاوی برای اموال غیر منقول است: به این معنا اگر کسی ماشین کسی را به زور از چنگ او در آورد او نمیتواند دعوای تصرف عدوانی را مطرح کند باید دعوای مالکیت و خلع ید را مطرح کند.خواه مالک ماشین باشد و یا خواه حقی قانونی نسبت به این وسیله نقلیه دارد مثل اینکه ماشین در اجاره، رهن ، ضمانت در تصرف او بوده که در این صورت باید دعوای خلع ید را مطرح کند.

نوشته های مشابه

۲-در این دعوا باید سابقه تصرف خواهان اثبات شود: به این معنا که در این دعوا بحث مالکیت ملک مورد بررسی نیست و آنچیزی که رسیدگی مشود به ملک بعد از ختم مذاکرات به تصرف شخصی میدهند که حق او ضایع شده است و در اینجا شخص دادخواست دهنده(خواهان) باید سابقه تصرف خود را با سند مالکیت خود یا با گزارش و شهادت اطرافیان ثابت کند تا بشود دعوای تصرف عدوانی را مطرح کرد.

۳-لحوق تصرف خوانده: به این معناست که شخص خوانده بعد از تصرف خواهان مال را تصاحب کند و از قبل تصرفی نسبت به مال نداشته و این تصرف بعد از تصرف خواهان بوده باشد.

۴-تصرف عدوانی و با زور باشد: به این معنا که اگر خواهان با رضایت خود مال را به تصرف خوانده داده باشد دادگاه قرار عدم استماع دعوا میدهد و ملاک تصرفی است که بدون رضایت و با زور و عدوان باشد.

 

وکیل تصرف عدوانی در اصفهان

تفاوت خلع ید و تصرف عدوانی:

۱-دعوای تصرف عدوانی باید بر سر اموال غیر منقول باشد ولی دعوای خلع ید هم اموال منقول و هم غیر منقول را شامل میشود.

۲-حکم غیر قطعی در دعوای تصرف عدوانی اجرا میشود اما در خلع ید در صورت قطعی شدن،حکم اجرا میشود.

۳-در دعوای خلع ید به آچیزی که بیشتر رسیدگی میشود مالکیت است و منشا این نوع دعوا مالکیت است ولی در دعوا تصرف عدوانی منشا رسیدگی دعوا سبق تصرف خواهان است.

طریقه ارائه دادخواست حقوقی تصرف عدوانی:

به این صورت است که ابتدا با اظهار نامه ای به طرف خوانده در جهت رفع تصرف عدوانی او ارسال میشود و اگر نتیجه نداد با تقدیم کردن دادخواست تصرف عدوانی به دادگاه محل وقوع مال غیر منقول درخواست رفع تصرف عدوانی میشود  ودادگاه هم با انجام تحقیقات و استعلامات از مراجع ثبتی حکم به اعاده یا برگشتن به وضعیت قبلی را صادر میکند و حکم تصرف عدوانی قبل از قطعیت به اجرا در می آید ولی قابل اعتراض تجدید نظرخواهی برای شخص خوانده است و خوانده برای برگشتن تصرف خود باید دادگاه مذکور را متقاعد به قانونی بودن تصرف خود کند.

بعد از حکم رفع تصرف عدوانی تکلیف سازه های که خوانده در ملک انجام داده چه میشود؟

در این شرایط مطابق با قانون آیین دادرسی مدنی باید شخص خوانده محکوم باید مطابق با درخواست خواهان پیروز در پرونده عمل کند اگر خوانده در ملک زرع کرده باشد اگر فصل برداشت محصول رسیده باشد باید محصول را برداشت کند و اجرت المثل زمین را به خواهان بدهد ولی اگر فصل برداشت نرسیده خواهان میتواند خوانده را به معدوم کردن زرع یا سازه ای یا ساختمانی که ساخته اجبار کند و یا با کسب رضایت همدیگه میتوانند توافق کنند که خواهان محصول را مال خود کند و پرداخت بذر و آب و زحمت آن را به خوانده میدهد یا اینکه خوانده ملک را در تصرف بگیرد و اجرت زمین را تا پایان برداشت محصول به خواهان بدهد.

نکته ای که در دعوای تصرف عدوانی باید توجه داشت این است که اگر دعوای مالکیت به دادگاه تقدیم شود دیگر دعوای تصرف عدوانی مطرح نخواهد بود.ولی برعکس آن یعنی دعوای مالکیت بعد از دعوای تصرف عدوانی قابلیت طرح شدن دارد.

 

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص تصرف عدوانی در اصفهان اینجا کلیک کنید.

 در صورت نیاز به وکیل تصرف عدوانی در اصفهان  در جایی که میخواهید از فرد متجاوز در تصرف عدوانی مال غیر منقول خود را رفع تصرف کنید در چگونگی نگارش و ثبت دادخواست، لایحه نویسی در جهت دفاع کردن در برابر خوانده برای سبق تصرفات خود کنید و یا در زمانی میخواهید طرح شکایت علیه متصرف عدوانی کنید که باعث تفویت منفعت شما شده و کلیه مراحل دادرسی مربوط به آن فرم مربوط به درخواست وکیل این موضوع را پر نمائید تا در ظرف ۵ دقیقه سامانه وکیلم باش  بهترین وکیل تصرف عدوانی در اصفهان را به شما معرفی کند.  

۵/۵ - (۱ امتیاز)

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000