مقالات

حقوق اقلیت های دینی – بهائیان

حقوق اقلیت های دینی – بهائیان

اصلی ترین حق هر انسان که پایه ی حقوق دیگر محسوب می شود ، حق حیات است. جان و مال هیچ انسانی را نمی توان به دلیل باورهای دینی مورد آزار و اذیت قرار داد . انسان ها همواره حق دارند هر دینی می خواهند داشته باشند و آزادانه از آن دفاع کنند . چه آنان که دینشان رسمی یا به رسمیت شناخته شده است و چه آن دسته از شهروندانی که حضورشان در قانون نادیده گرفته می شود ، جملگی از حقوق شهروندی برخوردار می شوند و نمی توان خدمات و امکانات دولتی را برای آن ها تضییع و حقوقشان را تضییق کرد . چرا که اعمال چنین رفتارهایی نه تنها مشروع نیست که محظور نیز می باشند .

اقلیت

از مهمترین مسائل در حوزه ی حقوق بشر در عرصه ی داخلی و بین المللی موضوع حقوق اقلیت های دینی است .

اقلیت در لغت به معنی اندک بودن _ کم بودن و مقابل اکثریت است .

تعاریف متعددی در خصوص مفهوم اقلیت  از دیدگاه های مختلف وجود دارد در اینجا بسنده می کنیم به تعریفی که حقوقدانان بین الملل بیان داشته اند :

درخواست وکیل - وکیل نوین

«اقلیت گروهی از شهروندان کشور هستند که به لحاظ عددی بخش کمتر جمعیت کشور را تشکیل می دهند و در حاکمیت کشور شرکت ندارند و دارای خصوصیات قومی،مذهبی،زبانی متفاوت از اکثریت جامعه و…».

وضعیت اقلیت های رسمی

مطابق اصل سیزدهم ایرانیان زرتشتی،کلیمی و مسیحی تنها اقلیت های دینی به رسمیت شناخته شده اند که در حدود قانون ، در انجام مراسم دینی آزادند و در خصوص احوال شخصیه ی خویش مطابق با آیین خود عمل می کنند .

جایگاه شهروندی این اقلیت های دینی به گونه ای است که پیروان دین اسلام و مذهب تشیع دارای حقوق بیشتری به نسبت سایر ادیان را دارا می باشند وپیروان دیگر ادیان و مذاهب در اداره ی امورمنطقه ی خود و همچنین شوراهای شهری نیز دارای اختیارات چندانی نیستند .

زیرا که طبق اصول یک و پنج قانون اساسی دستورات شوراها در صورت با موازین اسلامی می توانند معتبر شناخته شوند ؛ حمایت های قانونی دولت به عنوان تامین کننده ی نیازها در صورت مطابقت باورهای دینی افراد با مطلوب حکومت ، منتج به اخذ حقوق و در غیر این صورت ، افراد به صورت کم و بیش از حقوق خود محروم می گردند .

در وهله ی اول شاید این طور به نظر برسد که رسمیت این ادیان منجر به احقاق حقوق طبیعی شان بشود ، اما باید گفت که این اقلیت های بر شمرده نه از آن جهت که انسان هستند و به مانند دیگر هم وطنان خود آزاد در مراسم دینی می باشند؛ بلکه از آن جهت که مطابق فقه شیعه آنان را «اهل کتاب »می خوانند؛ مطابق با حدود شریعت اسلامی در مراسمات دینی آزادند؛ بنابر این آنان دارای زیست دینی نیستند چرا که برای مثال ، نمی توانند بعد اجتماعی مراسمات دینی خود را آزادانه اجرا کنند .

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص حقوقی و کیفری اقلیت های دینی و بهائیان با گروه وکلای وکیلم باش  به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

وضعیت اقلیلت های غیر رسمی(بهایی)

بیشترین آسیب وارده به اقلیت های دینی مربوط به آن دسته از شهروندانی است که حضورشان از اساس در قانون نادیده گرفته شده است ،یکی از گروه ها، شهروندان بهایی هستند .

 هرچند آمار رسمی از تعداد جمعیت آنها وجود ندارد اما بنا به آمار غیررسمی ، بیش از سیصد هزار نفر شهروند بهایی  در ایران وجود دارد، که جملگی از آزادی های مربوط به باورهای دینی شان محروم می باشند .

طبق ماده ی۱۸ اعلامیه ی جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ی۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، هر شخص حق دارد از آزادی های دین و تغییر دین با اعتقاد و آزادی اظهار آن بطور فردی یا جمعی، علنی یا در خفا برخوردار باشد .

در سالیان متمادی بهائیان در معرض سیاست های مغرضانه نهاد های دولتی از حقوق اساسی خویش محروم شده اند .

این محرومیت در حالی است که مطابق با اصل ۲۳قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، تفتیش عقاید ممنوع است و کسی را نمی توان به صرف داشتن عقیده مؤاخذه کرد.

هر ساله اخبار و اسناد زیادی دال بر محرومیت شهروندان بهایی از ادامه ی تحصیل در دانشگاه های سراسر ایران منتشر می شود در صورتی که وفق اصل ۳۰قانون اساسی همه ی شهروندان ایرانی حق تحصیلات دانشگاهی را دارند .

خانه و قبرهای آن ها نیز توسط «عاملان ناشناس »تخریب می شود و مورد بی حرمتی قرار می گیرند .مراجع قضایی بیشترین اتهامی که متوجه بهائیان می کند«جاسوسی»است ؛ دست کم ۲۰۰بهایی در سال های اول انقلاب اعدام شدند .

دانشگاه مجازی «بی آی اچ ای» که به کوشش گروهی از استادان و فرهیختگان علمی این دیانت تأسیس  شده بود ، در خرداد سال ۹۰ با دستگیری دست اندرکاران آن از هم پاشید .

برخورد اسلام با سایر ادیان و دگراندیشان

محروم کردن بهائیان از ابتدایی ترین حقوق شهروندی، از قبیل حق تحصیل، حق اشتغال مناسب ، حق استخدام دولتی ، حق سکونت و.. نمونه ها ی آشکار اجحاف در حقوق آنهاست و نقض این حقوق بنیادی شهروندی عملی خلاف شرع و خلاف واقعیت اسلام است .

در ارتباط با موضوع شیوه ی برخورد با آیین و مذاهب دیگر  آیه ی هشتم از سوره ی مبارکه ممتحنه بیان کرده است: «خدا شما را از کسانی که در کار دین با شما نجنگید ،و شما را از دیارتان بیرون نکرده اند، باز نمی دارد که به آنان نیکی کنید و با ایشان عدالت ورزید زیرا خدا داد‌گران را دوست می دارد.

در رهنمود های حضرت علی علیه السلام  به مالک‌اشتر در نهج البلاغه آمده که: انسان ها دو گروهند : یا برادران دینی تو هستند ،یا انسان های مانند تو .

بنا بر اقوال یاد شده، شهروندان بهایی نیز به مانند دیگر شهروندان برخوردار از حقوق کامل خویش می باشند و وظیفه ی حکومت ها مهیا کردن امکانات و خدمات برای تمامی تابعان کشور هستند.

 گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم محدثه سالاروند

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص حقوقی و کیفری اقلیت های دینی و بهائیان با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.
امتیاز دهید

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000