مقالات

تغییر جنسیت

تغییر جنسیت

تغییر جنسیت:

به این معنی که هویت و جنسیت فرد را به کلی به جنس مخالف تغییر دهند.

جراحی تغییر جنسیت(اس آر اس)SRS ) نام دارد که عمل جراحی است که پزشکان برای تغییر جنسیت فیزیکی افراد انجام می دهند. افرادی که تغییر جنسیت مرد به زن می دهند اندام تناسلی زنانه به دست می آورند.

متودیوپلاستی یکی از روش های جراحی آلت تناسلی برای تغییر زن به مرد است .

درخواست وکیل - وکیل نوین

درایران این عمل مجاز است وکسانی که توان مالی کمی دارند وام بدون بهره از طرف سازمان بهزیستی می توانند دریافت کنند.

نوشته های مشابه

شرط اصلی اقدام به تغییر جنسیت :

۱-توانایی مالی خوب داشته باشد.

۲-بیمار باید تحصیل کرده و دارای میزان شعور اجتماعی متوسط به بالا باشد تا بتواند گفته های پزشک را درک کند .

درمورد مجوز تغییر جنسیت نمی توان جواب مثبت یا منفی داد چون انواع مختلفی دارد که به شرح ذیل می باشد:

  • کسانی که سالم هستند وهیچ مشکل روحی وجسمی ندارند اما دوست دارند تغییر جنسیت دهند .طبیعی است که متخصصین پزشک روانی به این افراد جواز تغییر جنسیت نخواهند داد.
  • افرادی که دارای جنسیت پنهان هستند ؛ مثلا فردی درظاهر زن ،اما مرد است وآلت تناسلی مردانه دارد.به این افراد اجازه تغییر جنسیت می دهند.
  • افراد خنثی یا دوجنسی یعنی هردو آلت تناسلی مرد و زن را دارند که دراین موارد آلت تناسلی مردانه برداشته می شود و شخص زن می شود. در این مورد اجازه تغییر جنسیت را به این افراد داده اند .
  • افرادی که خود را از لحاظ روحی متعلق به جنس مخالف می دانند و از نظر ظاهر هیچ مشکلی ندارند فقط از حیث روانی ،خود را متعلق به جنس مخالف می دانند و دارای اختلال هویت جنسی هستند دراین صورت جواز تغییر جنسیت را از پزشک مربوطه دریافت می کنند ؛ این افراد اگر درمان نشوند راه های خطرناکی را مثل خودکشی تجربه خواهند کرد.

از میان مبتلایان به اختلالات جنسی (تراجنسی و دوجنسی ها)تمایل بیشتری به تغییر جنسیت نشان می دهند .

تراجنسی یا ترانس سکشوال  : به افرادی می گویند که به دلیل نارضایتی از جنس خود خواستار تغییر جنسیت اند . این افراد بیماران روحی و روانی هستند که خودرا متعلق به جنس مخالف می دانند یعنی مردانی هستند ک خود را زن می دانند ویا زنانی که خود را مرد می دانند و خواهان تغییر جنسیت هستند.

دوجنسی : فردی است که از بدو تولد آلت تناسلی بینابین دارد.

اکثریت افراد درجامعه رفتار ستیزه جویانه و طرد کننده با این بیماران دارند که ثاثیرات زیانبار و گاه غیر قابل جبران برزندگی این افراد می گذارند تا جایی که باعث افسردگی و حتی خودکشی آن ها شده است .

پس درنتیجه فردی که دچار نارضایتی جنسی است؛ اگر نتواند با جنسیت خود کنار بیاید به مرور زمان دچار اضطراب و افسردگی می شود ودر آخر هم تمایل به خودکشی پیدا می کنند اما با جراحی تغییر جنسیت می توان جلوی  این مشکلات را گرفت .

مراحل فرآیند تغییر جنسیت :

۱-مشاوره  ۲-هورمون درمانی  ۳-عمل جراحی

در قانون حمایت خانواده ماده ۴ بند ۱۸ تاکید شده برای درخواست تغییر جنسیت فرد باید به دادگاه خانواده مراجعه کند.

روند قانونی تغییر جنسیت درایران :

با مراجعه به روانپزشک و تشخیص ،از وجود تضاد بین جسم و روان زمانی که اعلام کرد فرد ترنس است . فرد ترنس با مراجعه به دادگاه و اعلام درخواست برای تغییر جنسیت ومعرفی به پزشکی قانونی برای تایید اختلال جنسی و معاینه توسط پزشکان معتمد پزشکی قانونی و درصورت تایید ،دادگاه مجوز تغییر جنسیت را می دهد و بعد از مجوز، با مراجعه به بیمارستان کارهای جراحی و هورمون درمانی و جلسات مشاوره با دکتر غدد و… انجام می شود. پس از انجام عمل متقاضی دادخواستی به همراه مدارک پزشکی و گواهی انجام عمل جراحی به خواسته اثبات جنسیت و تغییر نام به طرفیت اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه تقدیم دادگاه می کند و پس از صدور رای ، اداره ثبت احوال اسناد هویتی او را تغییرمی دهد.

عمل های زیبایی که روی این افراد انجام می شود چیست ؟

عمل هایی مانند عمل بینی ،برجستگی گونه و یک عمل مهم گردن است .

آقایان روی گلو یک برجستگی دارند که آن را در جراحی تراش می دهند.گاهی تارهای صوتی نیاز به عمل دارند که دربیمارستان انجام می شود.

عواقب انجام دادن یا ندادن عمل تغییر جنسیت:

افراد مبتلا به اختلال اگر به خاطر ترس از واکنش دیگران اقدام به درمان نکنند .آسیب های جدی به خود و اطرافیان وارد خواهند کرد. چون درک از زن یا مرد بودن در آنان به طور صحیح و کامل صورت نگرفته است و رشد کردن به عنوان جنسی که به آن متعلق نیستند جدا از لطمه به هویت جنسی ،سبک زندگی آنان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.درمورد عواقب انجام این عمل باید گفت کسانی که تغییر جنسیت می دهند باید بدانند که بعد از انجام عمل هرگز بچه دار نخواهند شد و قبل ازازدواج این مسئله را باید با همسر خود درمیان بگذارند تا احتمال بروز مشکلات رفتاری بین آنها به حداقل برسد. چون سلامت خانواده رابطه مستقیمی با میزان رضایتمندی جنسی دارد. همچنین این افراد باید آگاه باشند که احتمال این که بعد از جراحی تغییر جنسیت به رضایت کامل از جنسیت خود نرسند.

تاثیر تغییر جنسیت برزندگی فردی واجتماعی :

شخصی ک تغییر جنسیت می دهد ممکن است دیگر نتواند نقش جدید خود را در خانواده به عنوان خواهر یا برادر ایفا کند وممکن است سرخورده و منزوی شود و دچار شکست عاطفی ،تحصیلی و شغلی  شود و همچنین ممکن است اعضا خانواده هم نتوانسته جنسیت جدید او را هضم کنند و از لحاظ روانی دچار مشکل می شود.

اگر تغییر جنسیت بعد از ازدواج باشد ازدواج سابق باطل و منحل می شود .چون ازدواج دومرد یا دو زن از نظر اسلام حرام و ممنوع می باشد.بلکه مرد پس از تغییر جنسیت به یک زن ،می تواند با یک مرد دیگر ازدواج کند .طبق ماده ۱۰۶۷ قانون مدنی (تعیین زن وشوهربه نحوی که برای هیچ یک از طرفین درشخص،شبهه نباشد شرط صحت نکاح است.)بنابراین ازدواج دوهمجنس باطل است و باعث فسخ و انحلال نکاح می شود.

گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم فاطمه سعدآبادی

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص حقوقی و کیفری با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

امتیاز دهید

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000