پرسش و پاسخپرسش و پاسخ حقوقیدعاوی ملکی

پرسش و پاسخ ملکی

⇐پرسش و پاسخ ملکی⇒

یکی از انواع دعاوی ملکی که حجم زیادی از پرونده‌های حقوقی دادگاه‌ها را تشکیل داده است؛ دعاوی ملکی حقوقی می‌باشد. برای کلیه دعاوی حقوقی ملکی قانونگذار پیش بینی قانونی داشته است و در همه شرایط مربوط به دعاوی ملکی حقوقی؛ قضات با عنایت به قانون و تجزیه و تحلیل خود از پرونده پیش رو، نسبت به داوری اقدام می‌نمایند.

از انواع دیگر دعاوی ملکی، دعاوی کیفری نیز مطرح می باشد .

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

لازم است بدانید :ماهیت دعاوی کیفری در رابطه با ارتکاب جرم توسط اشخاص است و بحث‌هایی همچون؛ عدم شناخت از قانون و مقررات، سهل انگاری و کم توجهی، اشتباهات سهوی و … در این خصوص دخیل نیست . در واقع زمانی که اشخاص در زمینه مسکن و املاک جرمی مرتکب می شوند ؛ پرونده‌های کیفری با شکایت مدعی العموم یا شاکیان خصوصی تشکیل می شود . کلیت دعاوی کیفری ملکی به موجب سودجویی و کلاه برداری مجرمان است.

در این مطلب گزیده ای از سوالات مربوط به دعاوی ملکی را برای شما در نظر گرفته ایم تا شما را با این زمینه تخصصی بیشتر آشنا نمائیم شما می توانید مشکلات ملکی خود را به متخصصین وکلای رهنمای وکیلم باش با خاطری آسوده بسپارید.⇓

 ؟ سوال :  

بنده ۴ سال قبل ملکی فاقد سند رسمی را با قولنامه (سند عادی)  و ثبت کد رهگیری در سامانه در شهر اصفهان از عموی ناتنی خود خریداری نمودم  و قرارمان شد که تا زمان نیاز در همان ملک ساکن باشد چون بنده نیازی به آن ملک نداشتم .

در حال حاضر عموی ناتنی بنده ملک را ترک کرده و به شخص دیگری فروخته است چگونه میتوانم ملک را از تصرف درآورم

توجه فرمائید که بنده سند رسمی ندارم و سابقه سکونت در آن ملک را هم ندارم و ساکن تهران هستم

بسیار سپاسگزارم

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص وکیلم باش :

اگه ملک رو با سند رسمی منتقل کرده باشید میتونید شکایت کیفری معامله معارض داشته باشید.

هم میتونید دعوای اثبات مالکیت بدید که اول به شما فروختند.

  ؟ سوال

  ما یک ملکی داشتیم که نصف زمین ب اسم پدرم و نصف زمین دیگر ب اسم عموی من بود.داییم خواستار خرید زمین شد که پول سهم عموی مارا داد ولی واسه مارا نداد دیگه.پدرمو عموم ی وکالت دادن ب ایشون خواستم بدونم وکالت فروش مدت پایانی داره یانه؟

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص وکیلم باش :

اگر برای وکالت مدت تعیین شده با اتمام مدت وکالت تموم میشه یا اینکه موضوع آن انجام بشه.

و اگر وکالت بلاعزل نباشه میتونید فسخش کنید.

  ؟ سوال

 بنده ملکی تجاری را اجاره کرده ام که قرارداد دستی بستم از قرار ۸۰۰ هزار تومان اجاره ماهیانه و به درخواست موجر ۲۰ روز بعد در دفترخانه به خواسته ایشان همین ملک را ۱۷۵هزار تومان مبلغ اجاره تعیین شد که ایشان برای فرار از مالیات این قرارداد را ایجاد کردند. بنده ماهیانه ۸۰۰ تومان به حساب ایشان واربز میکردم اما با ایشان سر مساله ای به مشکل خوردیم و زودتر از موعد بنده با رضایت شفاهی ایشان ملک را تخلیه کردم اما در زمان تحویل ملک ایشان قبول نکرده و پول پیش بنده و چک های ضمانت را عودت نداد و بدون تسویه حساب با بنده خودشان در مغازه ای که تحت قرارداد من بود کسب و کاری راه اندازی کرد  در صورتی که من تا روزی در انجا ساکن بودم اجاره را پرداخته بودم ایشان چک ضمانت اجاره را برگه کرد و من از ایشان شکایت کردم حال دو سوال داشتم:

۱.من در دادگاه با توجه به اینکه سند دفترخانه ای بعد از سند دستی تنظیم شده میتوانم تقاضای ما به تفاوت واریزی هایی که ۸۰۰ تومان ریختم و میبایست ۱۷۵ تومان میریختم را بکنم و این سند وجه قانونی تری ندارد نسبت به سند دستی قبلی و من می‌توانم به این استناد کنم؟

۲.با توجه به اینکه من تا روزی که در انجا ساکن بودم اجاره ها را واریز کردم و رسید هم دارم ایشان هم تصرف عدوانی و هم خیانت در امانت انجام نداده است بابت برگه کردن چک اجاره من و همچنین تصرف ملکی که در قرارداد من بوده و ایشان فسخ شفاهی را قبول نداشته اند چگونه خودشان آن را تصرف کرده اند؟

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص وکیلم باش :

در خصوص ماب التفاوت چون تاریخ اجاره نامه رسمی موخر است میتوانید ماب التفاوت رو دریافت کنید ولیکن چون بارضایت خود ملک را تخلیه کردید تصرف عدوانی موضوعیت نداشته و در خصوص برگه کردن چک ضمانت میتوانیدشکایت خیانت در امانت مطرح کنید.

 ؟ سوال :  

 میخواستم بدونم این امکان وجود دارد که مرد ملکی را به نام همسرش کنه و این حق به نام بودن برای بعد از مرگ خود مرد باشه؟؟

اگر این امکان وجود داره

بعد از فوت مرد ارث چه جوری بین زن و فرزندان که دو دختر و یک پسر داشته باشن تقسیم میشه ؟

با سپاس فراوان

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص وکیلم باش :

با تراضی دو طرف و بوسیله شرط میتوان تاریخ تملیک را به تاخیر انداخت یا معلق بر امر دیگری کرد.

اگر عقد به درستی انجام شود مالک هستید و ورثه نمیتوانند مدعی شوند

 ؟ سوال :  

اگر شخصی ملکی را بر اولاد خود نسلا بعد نسل وقف کند،اودارای یک پسر به نام x و یک دختر به نام y می باشد،درصورتی که x فوت شود و دارای یک پسر و یک دختر باشد سهم بچه های x از مال وقفی چقدر خواهدبود.

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص وکیلم باش ( شماره یک ):

تازمانی که y هست به فرزندان xچیزی نمیرسد..چون وقف نسل به نسل اولاد است نه نوه

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص وکیلم باش ( شماره دو ):

چون نسلا بعد نسل قید شده از نسل اول y به عنوان موقوف علیه وجود دارد و نوبت به نسل بعد که فرزندان xنمیرسد

 ؟ سوال :  

بنده ملکی را به مدت یک سال اجاره کرده ام که طبق قرارداد یکسال مدت زمان قرار داد بوده اما بنده با توافق شفاهی با مالک زودتر از موعد مقرر نسبت به تخلیه ملک اقدام کردم که پس از تخلیه بنده مالک توافق با بنده مبنی بر زودتر تخلیه کردن ملک را قبول نکردند و به همین علت از عودت چک ضمانت ۱۲ ماه اجاره و همچنین چک دیگری که بابت ضمانت تخلیه بود و مبلغ پول رهن خودداری کردند که بنده از ایشان شکایت خیانت در امانت کردم که دادگاه به ایشان فرصت داد از بنده به دلایلی که حاضر به عودت این ۳ موردی که ذکر کردم  نیستند شکایت کنند که ایشان چک  ضمانت تخلیه را در دادگاه حقوقی مطرح کرد و چک ۱۲ ماه ضمانت و همچنین پول پیش را در پرونده ای جداگانه شکایت کردند.حال امروز نتیجه دادگاه  که راجع به چکی که مربوط به ضمانت تخلیه بود مشخص شد و بنده از اتهام مبرا شده ام آیا من میتوانم درخواست خسارت کنم با توجه به اینکه ایشان از تاریخ اسفند ۹۵ تمامی سه مورد بالا را نزد خود نگه داشته اند؟همچنین اگر دادگاه بعدی بنده که در مورد پول پیش و چک ضمانت ۱۲ ماه اجاره هست که بنده تا تاریخی که در آنجا سکونت داشتم اجاره ها را پرداخت کرده ام  ایشان چک ۱۲ ماه اجاره را برگه کرده و از  دادن پول پیش من نیز خودداری کرده اند.من میتوانم بابت هم پول پیش هم چکی که ایشان برگه کرده اند و چک ضمانت تخلیه از ایشان خسارت بگیرم و علاوه بر آن تاخیر تادیه نیز طلب کنم؟اگر پاسخ بلی هست از کدام دادگاه باید پیگیری کنم؟حقوقی یا کیفری.با تشکر از وقتی که به بنده دادید.

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص وکیلم باش :

شما فقط می توانید خسارت تاخیر تادیه و افت ارزش ثمن به استناد رای وحدت رویه ۷۳۳ در خصوص پول پیش مطرح کنید مرجع صالح در خصوص این موضوع دادگاه حقوقی می باشد

 ؟ سوال :  

از ی بنده خدایی درخصوص یک پلاک بعنوان کلاهبرداری شکایت کردن اول قرارمنع تعقیب صادرشده با اعتراض جلب دادرسی خورده عنوان کلاهبرداری تایید شده وتجدیدنظرخواهی هم تاییدشده بامراجعه به دیوان نقض شده وبه شعبه همجوارفرستاده شده حالاشعبه جدید همون رای روتاییدکرده حالا جدیدا فهمیده قولنامه ایی که به دادگاه درخصوص ملک ارائه دادند جعلی میباشد میشه کاری کرد؟

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص وکیلم باش :

سلام امکان پذیر است.

 ؟ سوال :   

در خصوص واگذاری یک ملک تجاری به بانک اینده سوال دارم.. حقیقتا ما یک واحد تجاری در غرب تهران داریم و بانک آینده درخواست اجاره ی ملک ما رو برای ۴ سال داره . حقیقتا ما ۹ تا شریک هستیم و برای فروش ملک ضرورت داریم.. حالا میخواستم با شما مشاوره کنم ببینم ایا اجاره ملک با این وضعیت فعلی بانکها و اقتصادی کشور ما به مشکل برنمیخوریم.. آیا بانک آینده قابل اعتماد هست؟ ایا ما که فروشنده ملک هستیم وبانک میگه بعد از ۶ ماه ببینیم موقعیت ملک خوبه ملکتون را بخریم میشه روی حرفشون حساب باز کرد؟ایا ملکمون به تصرف بانک با این شرایط فعلی اقتصادی و مملکتی نمییوفته؟ تو رو خدا راهنمایی کنید .. این ملک پدرمون هستش که بعد از سالها رنج و سختی و زحمات پا به پای مادر که در حال حاضر پدرم دچار سیروز کبدی و مادرم دچار پارکینسون شده و برای آسایش ۶ فرزند خود ملک خودشون و به یک سازنده دادن و بیش از ۵۰ درصد ملک دست سازنده و ۵۰ درصدش برای ۸ نفر خانواده میشه.. و در حال حاضر پدر و مادرم با احوال مریض ۳ ساله مستاجرهستن.. خیلی ممنون میشم راهنمایی فرمایید

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص وکیلم باش :

چنانچه قراردا اجاره ۴ساله منعقد کنید  امکان فروش در مدت چهار سال رو ندارید و بانک هم تعهدی به خرید ملک شما نداره،مگر در شروط تعهدات قرارداد اجاره قید کنید چنانچه موجر هر زمان قصد فروش ملک مورد اجاره نماید مستاجر ظرف مهلت ۳ماه باید ملک را تخلیه نماید ودر غیراینصورت ضرر و زیان سنگین تعیین کنید،همچنین جهت راحتی خیال موجر(شما)پیشنهاد میشه اجاره نامه رسمی در دفاتراسناد رسمی تنظیم بشه و اجاره بها نیز پیش پیش دریافت گردد.در نهایت توصیه میگردد که درزمان انعقاد قرارداد به همراه خود وکیل داشته باشید.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

 1. آپارتمانی خریدم اما برای تهویه آشپزخانه و سرویس، خروجی هوا در نظر نگرفته و پشت دریچه ها دیوار است.
  مبالغی که پرداخت شده به شرح زیر است:
  ۴۰۰ تومن داده شده
  ۱۵۰ برای رهن در نظر گرفته شده که هنوز نرفته
  ۱۳۰ چک دارم برای آخر سال
  دوتا چک ۱۱ تومنی برای سال جدید و
  ۱۰۰ تومن برای سند مانده

  چکار می تونم بکنم تا مالک مجبور بشه مشکل رو برطرف کنه؟

  1. باسلام
   چنانچه پیش از عقد قرارداد منزل را با این شرایط پذیرفتید امکان مطالبه وجوه ندارد منتها چنانچه وجود این گونه سرویس ها در منزل در قرارداد مورد تصریح قرار گرفته میتوانید طرح دعوی مطالبه وجه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست فوری وکیل