سایر موضوعات

نحوه شکایت از سرقت در مشهد

نحوه شکایت سرقت

سرقت چیست؟

سلام دوست من  فائزه نعمت شاهی هستم مشاور حقوقی تیم وکیل نوین .وقتی داری این مقاله رو میخونی قطعا قربانی یک سرقت شدی. پس بهتره خیلی راحت و سریع با یه کلیک ساده  رو کلمه وکیلم باش از یک وکیل حرفه ای سرقت مشاوره  بگیری تا با نحوه شکایت در سرقت آشنا بشی.باید بدونی سرقت یعنی ربودن یک مال البته به طور مخفیانه .اینم بهت بگم در صورتی که بدونی اون کارت جرم محسوب میشه.

نحوه شکایت از سرقت به چه ترتیب است؟

تو قدم اول باید به مرجع قضایی که جرم اونجا اتفاق افتاده مراجعه کنی و شکایت از سرقت رو مطرح کنی.بعد از اون که شکایت نامه رو تنظیم کردی باید اسامی سارقان را البته اگه بشناسی وارد کنی.بعد از انجام این کار ها باید تمام ادله خودت مثل ۱)حضور متهم۲)شهادت شهود و حتی تصاویر ثبت شده مربوط به سرقت رو در اختیار قاضی بذاری.در اخر هم که قاضی حکم صادر کرد.هر کدوم از دو طرف اگه اعتراضی داشته باشن میتونن تا بیست روز اقدام  کنن بعد از اون هم که حکم برات اجرایی میشه.

سرقت چند نوع دارد؟

داخل کشور ما سرقت به دو نوع حدی و تعزیری تقسیم میشه.

بهتره یک توضیح و بررسی اجمالی هر دو نوع سرقت رو داشته باشیم.

درخواست وکیل - وکیل نوین

۱)سرقت حدیحد به مجازاتی میگن که هم نوع و هم میزانش در شرع مشخص شده  در سرقت حدی یه سری شرایط وجود ددارد.که هر کدوم رو به طور مختصر برات تعریف می کنم: اولین و مهم ترین شرط این که بری و از سارق شکایت کنی.در قدم بعدی تا قبل ا ز شکایت صاحب مال سارق نباید بخشیده بشه حالا تو سومین مرحله علاوه بر این که سارق نباید بخشیده بشه مال هم نباید بخشیده بشه. تو مرحله چهارم :مال سرقت شده قبل از ثابت شدن جرم نزد قاضی نباید از طریق خرید و یا مثل اون به ملکیت سارق دربیاد. در پایان سارق قبل از ثابت شدن جرمش از گناهش توبه نکرده باشه.

۲)سرقت تعزیری:در صورتی که سرقت حدی نباشه سرقت تعزیری خواهد بود برای این که بتونیم سرقت تعزیری بشناسیم بهتره با پنج شرط سرقت تعزیری اشنا بشیم.۱)سرقت در شب باشد ۲)سارقین دو نفر یا بیشتر باشن ۳)یک و یا بیشتر از یک نفر از سارقین سلاح همراه خودشون داشته باشن۴)سارق یا از دیوار بالا رفته باشه  و یا وارد محلی شده باشه که مال در اون نگهداری میشده۵)سارق هنگام سرقت به کسی اسیبب رسونده باشه.در صورت داشتن  این ۵شرط  سارق به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

مجازات سرقت در قانون چیست؟

این سوال خیلی کلی و جامع هست بهتره یکم دقیق تر بررسی بشه مجازات بسته به نوع سرقت در قانون تعریف میشود.

مجازات سرقت حدی:اگه جرم برای بار اول اتفاق افتاده بشه قطع چهار انگشت دست صورت میگیرد. قطع پای چپ از برامدگی برای بار دوم و حبس ابد برای بار سوم انجام میشود و اعدام نیز بار چهارم اجرا می شود .

مجازات سرقت تعزیری: سرقت در صورتی که موجب ازار بشه.و یا سارق مسلح باشه از ۳ ماه تا ۱۰ سال حبس دارد و میتونه تا ۷۴ ضربه شلاق هم داشته باشه.حال اگه سرقت به صورت گروهی و در شب انجام بشه از ۵تا۱۵سال حبس دارد همچنین جرم هایی مثل کیف قاپی و یا جیب بری حبس ۱تا۵سال دارن و سرقت اموال عمومی هم از ۱ تا ۵ سال حبس دارند.

نحوه شکایت از سرقت در مشهدسرقت اینترنتی هم مجازات دارد؟

بله قطعا سرقت اینترنتی  هم جرم محسوب میشه . هم براش مجازات در نظر گرفته شده در ماده ۱۳قانون جرایم رایانه ای سرقت اینترنتی جرم انگاری شده. و حتی برای اون حبس ۱تا ۵ سال هم تعریف شده همچنین جزای نقدی از دو تا ده میلیون براش در نظر گرفته شده.. البته اینم اضافه کنم برای پیگیری جرایم اینترنتی باید از طریق پلیس فتا اقدام کنی.میتونی برای اطلاع بیشتر از جرایم رایانه روی کلمه کلاهبرداری رایانه ای کلیک کنی.

 

محاربه به چه معناست؟و مجازاتش چیست؟

محاربه در قانون به این مفهوم اومده:کشیدن سلاح  روی افراد به قصد جان و یا مالشان به صورتی که موجب سلب امنیت بشود.

مجازات محارب:به این ترتیب است:۱)اعدام۲)صلب:به معنی  میخکوب کردن فرد به تنه درخت۳)قطع دست راست و پای چپ۴)نفی بلد:به معنی تبعید شخص به محل دیگر همراه با سختی زیاد.

نتیجه گیری:

در انتها نتیجه میگیریم که سرقت یعنی ربودن اموال دیگران و البته ابن که  دو نوع سرقت وجود داره .متوجه شدیم  که مجازات سرقت های حدی ثابت است.و سرقت تعزیری انواع مختلف دارد و هر کدوم مجازات های مختلفی دارد.با نحوه شکایت از سرقت اشنا شدیم .و گفتیم اگر از شما سرقت شد باید شکایت نامه تنظیم کنید و به سامانه خدمات قضایی مراجعه کنید. بهتره بدونید تنظیم لایحه ها چه حقوقی و چه کیفری نیازمند ظرافت خاصی هستن.شما میتونین با یه کلیک ساده رو کلمه وکیل نوین از وکلای وکیل نوین بخوایین تا با داشتن تخصص این لوایح رو براتون تنظیم کنن.در انتها ممنون که در این مقاله همراه تیم وکیلم باش بودید.

۴.۸/۵ - (۷۷ امتیاز)

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000