مقالاتدعاوی خانواده

مهر در طلاق توافقی

مَهر در طلاق توافقی

مَهر حقی است برای زن که قانون و شرع بر ذمه مرد قرار داده است و از زمان انعقاد عقد نکاح مرد موظف به پرداخت مهریه می باشد؛ این تصور که در طلاق توافقی زوجه الزامی برای بذل (گذشت) تمام یا بخشی از مهریه خود را دارد، دیدگاهی غلط و خلاف موازین قانونی و شرعی می باشد. چرا که در این خصوص زوج و زوجه باید برای بخشیدن تمام یا نیمی از مهریه و یا پرداخت کامل مهریه به صورت نقد و یا حتی اقساطی و یا هرتوافق دیگری در صورت درخواست طلاق توافقی به توافق برسند وسپس برای طلاق اقدام کنند.

 خداوند در آیه ۴ سوره نساء از مهر به عنوان صدُاق و نِحله یاد کرده و می فرماید: « وَ آتُوا النِّساءَ صَدُقاتِهِنَّ نِحلَهً فَإِن طِبنَ لَکُم عَن شَی ءٍ مِّنهُ نَفساً فَکُلُوهُ هَنِیئاً مَّرِیئاً ». با نگاهی اجمالی به آیه فوق در می یابیم، پرداخت مهریه به زن حق او و یک الزام برای مرد است، اما زن در گرفتن و یا بخشیدن مهریه الزامی نداشته و در انتخاب آن آزاد و مستقل است تا جایی که خداوند در این آیه می فرماید ( شی ء منه ) یعنی زنان تحت تاثیر عواطف تمام مهریه خود را نبخشند.

برای مشاوره با وکلای متخصص طلاق توافقی با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.


در صورتی که در زمان انعقاد عقد نکاح مهر که در اصطلاح به آن مهرالمسمی گویند تعیین شده باشد و زن و مرد قبل از وقوع نزدیکی که زن مستحق نصف مهر تعیین شده می باشد، تصمیم به جدایی گرفته و طلاقشان از نوع طلاق توافقی باشد، هر توافقی در خصوص پرداخت مهریه برای زوجین وجود دارد، لذا زوجه می تواند نیمی از مهریه را دریافت کرده و یا در قبال طلاق توافقی مهریه را بذل نموده و ادعایی در این خصوص نداشته باشد.
در عقد دایم هرگاه زوجین تمایل و تفاهم به جدایی و طلاق داشته باشند، طلاق از نوع طلاق توافقی می باشد که در این حالت زوج و زوجه باید در امور مختلف از جمله حقوقی مالی زن که مهریه از این دسته است با هم به توافق رسیده و هنگام مراجعه به دادگاه برای درخواست طلاق توافقی، آن توافق را به اطلاع دادگاه رسانیده و توافق انجام شده مابین آن دو در حکم دادگاه منعکس شود، که در صورت عدم تعهد به توافق برای هرکدام از طرفین ضمانت اجرا وجود خواهد داشت؛ به عنوان مثال در صورت توافق به پرداخت تمام یا بخشی از مهریه توسط زوج به زوجه، در صورتی زوج از پرداخت مهریه در صورت دارا بودن توانایی ، امتناع کند، زوجه می تواند مهریه را به اجرا گذاشته[۱] و ظرف ۱۰ روز اموال مرد را معرفی کرده و توقیف نماید، همچنین در این حالت اگر زوج حقوق بگیر باشد، تا یک چهارم حقوق زوج تا زمانی که مهریه مورد توافق در هنگام طلاق توافقی تماماً به زوجه پرداخت شود، به زن تعلق خواهد گرفت. اما اگر زوج توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، در صورت تقاضای زن مبنی بر استرداد مهریه، دادگاه مهریه زوجه را تقسیط می کند.

مهر در طلاق توافقینکته قابل توجه و مهم این است که مطابق تبصره ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده : (هرگاه گواهی عدم سازش صادر شده براساس توافق زوجین به حکم قانون از درجه اعتبار ساقط شود کلیه توافقاتی که گواهی مذکور بر مبنای آن صادر شده است ملغی می گردد.» لذا باتوجه به تبصره فوق الذکر زوجین نمی توانند نسبت به توافقات قبلی یکدیگر استناد کرده و از آن بر علیه یکدیگر سوء استفاده نمایند.)

گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ،خانم حدیثه شهاب

درخواست وکیل - وکیل نوین

برای مشاوره با وکلای متخصص طلاق توافقی با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

[۱] . که در این صورت زوج تا زمانی که مهریه زوجه را به طور کامل پرداخت نکند حق خروج از کشور را نخواهد داشت و در اصطلاح ممنوع الخروج می شود.

نوشته های مشابه
امتیاز دهید

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000