حقوق سایبریحقوق کیفریمقالات

مقایسه سرقت حدی با سرقت رایانه ای

تفاوت سرقت رایانه ای با سرقت حدی

با گذر زمان و فرا رسیدن عصر تکنولوژی سرقت نیز شکل تازه ای به خود گرفته است؛ سرقت رایانه ای مشکلات سرقت سنتی را ندارد.

موارد زیر تفاوت های این دو نوع جرم هستند:

۱-نحوه ارتکاب در واقع فیزیک و شکل انجام گرفتن آن به طور کلی متفاوت است.

ارتکاب این نوع سرقت نیاز به علم و اطلاعات و مخارت در زمینه رایانه دارد، در صورتی که در سرقت های سنتی فرد سارق باید مهارت عملی داشته باشد اما در سرقت رایانه ای هوش و دانش تخصصی نقش مهم تری دارد.

۲-موضوع سرقت رایانه ای داده ها و اطلاعات است در حالی که موضوع سرقت حدی و دیگر سرقت ها می تواند هر چیزی باشد.

برای مشاهده مقاله تعریف سرقت ، کلیک کنید.

۳-فضای ارتکاب جرم در سرقت رایانه ای فضای سایبر و غیر ملموس است اما در سرقت حدی فضای ارتکاب جرم واقعی است و ملموس.

در سرقت حدی امکان رویایی با سارق وجود دارد اما سرقت سایبری سارق ناشناس و در بیشتر موارد غیر قابل دسترس و به راحتی قابل پیگیری نیست.

۴-قربانی جرم سرقت حدی می تواند هرکسی باشد اما قربانیان سرقت رایانه ای خاص تر و محدود ترند ؛ به طور مثال فردی اطلاعاتش از ایمیل یا حساب کاربری در رسانه های اجتماعی به سرقت می رود ، اگر فردی دارای ایمیل نباشد و در رسانه های اجتماعی حساب و اکانتی نداشته باشد آماج مجرمین سرقت رایانه ای قرار نمی گیرند.

۵-عنصرمادی در هردو ربودن است اما ربودن ها باهم تفاوت دارند ؛ در سرقت حدی ربودن مادی است در سرقت رایانه ای ربودن غیرمادی است و از طریق رایانه و شبکه انجام می گیرد.

۶-مجازات ها نیز باهم متفاوتند ؛ در سرقت حدی بر طبق ماده ۲۷۸ قانون مجازات اسلامی: حد سرقت به شرح زیر است: الف- در مرتبه اول، قطع چهار انگشت دست راست سارق از انتهای آن است، به طوری که انگشت شست و کف دست باقی بماند. ب- در مرتبه دوم، قطع پای چپ سارق از پایین برآمدگی است، به نحوی که نصف قدم و مقداری از محل مسح باقی بماند. پ- در مرتبه سوم، حبس ابد است. ت- در مرتبه چهارم، اعدام است هر چند سرقت در زندان باشد.

برای مشاوره با وکلای متخصص جرم سرقت با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

تبصره:

  1. هرگاه سارق، فاقد عضو متعلق قطع باشد، حسب مورد مشمول یکی از سرقت های تعزیری می شود.
  2. درمورد بند(پ) این ماده و سایر حبس هایی که مشمول عنوان تعزیر نیست، هرگاه مرتکب حین اجرای مجازات توبه نماید و مقام رهبری آزادی او را مصلحت بداند با عفو ایشان از حبس آزاد می شود. همچنین مقام رهبری می تواند مجازات او را به مجازات تعزیری دیگری تبدیل نماید.                               

و برطبق ماده۱۲قانون جرایم رایانه ای:

 هرکس به طور غیرمجاز داده‎های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد به جزای نقدی از یک تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

مجازات دو نوع است درصورتی که خود داده نزد فرد باشد و سارق آن اطلاعات را کپی کرده باشد به جزای نقدی یک تا بیست میلیون ریال است و اگر عین در نزد صاحب آن نباشد یا به حبس از۹۱روز تا یکسال و یا جزای نقدی از پنج میلیون تا بیست میلیون ریال و یا هردو مجازات محکوم می شود.

برای مشاهده نمونه تحلیل رای سرقت ، کلیک کنید.

ربودن اطلاعات در خصوص رمان های معروف و فرمول ها و کتب و مقالات و یا فیلمنامه ها و اطلاعات کاری افراد و یا حتی اطلاعاتی و اسرار محرمانه شرکت و سازمان ها از مصادیق سرقت رایانه ای می باشد.

نتیجه:

سرقت از جرایم معمول و ساده است اما سرقت رایانه ای به دلیل ترکیب و آمیختگی با سیستم رایانه دچار پیچیدگی است.

از شباهت این دو جرم این است که ماهیت و نتیجه هردو جرم یکسان است. ماهیت هردو سرقت است و نتیجه هردو کم شدن از اموال صاحب مال و ضرر وارد شدن به صاحب مال است.

یکی از مصادیق سرقت رایانه ای زدن پیج فیک افراد در اینستاگرام است.فرد عکس ها و تصویر و اطلاعات افراد را بر می دارند و از آن سوءاستفاده می کنند.

گردآورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم کوثر ستاری

برای مشاوره با وکلای متخصص جرم سرقت با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

 

 

امتیاز دهید

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000