جرایم پولی و بانکیمقالات

مطالبه وجه سفته

مطالبه وجه سفته

 

به موجب ماده ۳۰۷ قانون تجارت:« فته طلب ( سفته ) سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می کند ، مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه[۱] در وجه حامل[۲] یا شخص معین[۳] و یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید. » به بیان ساده تر می توان گفت:سفته سند لازم الاجرای تجاری است که به موجب آن شخص تعهد به پرداخت مبلغ مشخص در تاریخ معین به حساب دیگری می کند.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

لازم است یادآور شد ؛ سفته علاوه بر این که باید دارای مبلغ و مهر و امضا و تاریخ باشد، می بایست تمامی مبلغ به حروف نیز نوشته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه ، کلیک کنید .

راه های مطالبه وجه سفته:

۱– مطالبه سفته از طریق اجرای اسناد رسمی : وقتی دارنده سفته می خواهد به صورت رسمی صادرکننده ، ظهرنویس و یا ضامن های سفته را مورد تعقیب حقوقی قرار دهد، اولین اقدامی که به عنوان وظایف قانونی وی محسوب شده و باید آن را انجام دهد، واخواست[۴] سفته ( چیزی شبیه به گواهی عدم پرداخت در چک ) است که نهایتاً باید از تاریخ وعده یا سررسید ظرف ۱۰ روز اعتراض خود را اعلام و به مجتمع قضایی مراجعه و واخواست را تنظیم و سپس برای صادرکننده سفته ارسال کند. همچنین دارنده سفته باید از زمانی که واخواست تنظیم و برای صادرکننده سفته ارسال می شود، ظرف مدت یک سال برای اشخاصی که سفته را در ایران صادر کرده و دو سال برای اشخاصی که سفته را در خارج از ایران صادر کرده اند؛ مطابق ماده ۲۸۶ و ۲۸۷ قانون تجارت[۵] اقامه دعوی کند.

پس از طی مراحل قانونی فوق الذکر دارنده سفته می تواند برای مطالبه وجه سفته خود به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض مسئولان سفته و وصول طلب خود را کند.

لازم به ذکر است چنانچه دارنده سفته به وظایف قانونی که بدان اشاره شد عمل نکند، حق اقامه دعوی علیه پشت نویس و ضامن ها را ندارد و تنها می تواند علیه صادرکننده سفته اقامه دعوی کند.

اما اگر سفته به محض مطالبه قابل وصول بوده و یا تاریخ نداشته باشد، بدین معنا است که صادرکننده سفته این قصد را داشته که به محض اینکه دارنده سفته وجه را مطالبه کند ، توانایی پرداخت وجه را تا سقف تعهدات داشته است و در این صورت دارنده سفته می بایست ظرف یکسال از تاریخ صدور سفته آن را مطالبه کند و چنانچه صادرکننده به تعهدات خود در پرداخت وجه سفته عمل نکرد، دارنده سفته می تواند پس از گذشت یک سال از تاریخ صدور ظرف مدت ۱۰ روز واخواست تنظیم و مراحل قانونی را جهت مطالبه وجه سفته طی کند.

۲- مطالبه وجه سفته از طریق مراجع قضایی دادگستری : دارنده سفته می تواند با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسئولان سفته اقامه دعوی کند. چنان چه حکم دادگاه محکومیت قطعی صادرکننده سفته باشد، و صادر کننده سفته هم اموالی برای توقیف نداشته باشد به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، دادگاه می تواند بنا به درخواست دارنده سفته حکم به بازداشت صادرکننده سفته دهد.

گرد آورنده : حقوق خوان وکیلم باش ، خانم حدیثه شهاب

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص مطالبه وجه سفته و چک با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

[۱] . چنانچه سفته به محض مطالبه قابل وصول باشد و یا به طور کلی بدون تاریخ باشد، عندالمطالبه تلقی می شود.

[۲] . اگر صادر کننده سفته نام و نام خانوادگی گیرنده را در سفته ذکر نکند، سفته در وجه حامل است.

[۳] . در صورتی که سفته برای شخص معین صادر شود نام و نام خانوادگی او در سفته آورده می شود.

[۴] . در شهرهای مختلف دوایری وجود دارد که دایره واخواست نامیده می شود، هزینه واخواست ۲ درصد ارزش سفته است که حتما باید پرداخت شود. اگر دارنده سفته واخواست را تنظیم نکند بسیاری از امتیازات تجاری بودن سفته را از دست می دهد. واخوست در سه نسخه تنظیم می شود که یک نسخه در دایره واخواست باقی می ماند و یک نسخه به واخواست کننده تقدیم و یک نسخه دیگر نیز به متعهد سفته ابلاغ می شود.

[۵] . ماده ۲۸۶ قانون تجارت : « اگر دارنده براتی که می باستی در ایران تادیه شود و به علت عدم پرداخت اعتراض شده بخواهد از حقی که ماده ۲۴۹برای او مقرر داشته استفاده کند باید در ظرف یک سال از تاریخ اعتراض اقامه دعوی نماید. تبصره_ هرگاه محل اقامت مدعی علیه خارج از محلی باشد که وجه برات باید در آن جا پرداخت شود برای هر شش فرسخ یک روز اضافه خواهد شد. »

ماده ۲۸۷ قانون تجارت : « در مورد برواتی که باید در خارج تادیه شود اقامه دعوی بر علیه برات دهنده یا ظهرنویس های مقیم ایران در ظرف دو سال از تاریخ اعتراض باید به عمل آید. »

* ماده ۲۴۹ قنون تجارت : « برات دهنده و کسی که برات را قبول کرده و ظهرنویس ها در مقابل دارنده برات سئولیت تضامنی دارند. دارنده برات در صورت عدم تادیه و اعتراض می تواند به هرکدام از آن ها که بخواهد منفرداً یا به چندنفر یا به تمام آن ها مجتمعاً رجوع نماید. همین حق را هریک از ظهرنویسان نسبت به برات دهنده و ظهرنویس های ما قبل خود دارد. اقامه دعوی بر علیه یک یا چند نفر از مسئولین موجب اسقاط حق رجوع به سایر مسئولین برات نیست – اقامه دعوی ملزم نیست ترتیب ظهرنویسی را از حیث تاریخ رعایت کند ضامنی که ضمانت برات دهنده یا محال علیه یا ظهرنویس را کرده فقط با کسی مسئولیت تضامنی دارد که از او ضمانت نموده است. »

ثبت نام وکلا و کسب درآمد 

با ثبت نام در سامانه وکیل نوین روزانه موکلینی که نیاز به وکیل داشته و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند. . 

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست فوری وکیل