سایر موضوعات

مراحل گرفتن مهریه در مشهد

مراحل گرفتن مهریه در مشهد

شرایط اجرا گذاشتن مهریه در قانون چیست؟

در قدم اول باید بدونیم اصلا در چه شرایطی میتونیم مهریه را به اجرا بذاریم.و چه مراحلی برای گرفتن مهریه پیش رو داریم. من فائزه نعمت شاهی هستم مشاوره حقوقی تیم وکیل نوین. ما کنارت هستیم تا حتی اگه از قانون مهریه چیزی نمیدونی به راحتی و با یک کلیک ساده روی کلمه وکیلم باش بهت مشاوره بدیم.

مراحل گرفتن مهریه چیست؟

باید بدونی در سال ۱۴۰۰ قبل از این که از طریق دادگاه اقدام کنی.حتما باید از طریق اداره ثبت موضوع رو پیگیری کنی. برای مراجعه به اداره ثبت چند تا کار باید انجام بدی.۱)به دفتر ازدواجت مراجعه کنی و درخواست صدور اجراییه بدی.۲)بعد از اون باید به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کنی.اولین کار در دفتر ثبت اسناد این هست  که میتونی همسرت رو ممنوع الخروج کنی. در قدم بعدی میتونی درخواست توقیف اموال بدی.و اگه تا دو ماه مالی پیدا نشد و یا اگه تا ۶ ماه پرونده ات به جایی نرسید بعد از اون میتونی از طریق دادگاه اقدام کنی.

 مهریه ام وجه نقد هست میتونم برای  دریافت مهریه ام  اقدام کنم؟

بله! مهریه باید مالیت داشته باشد.و فرقی نمیکنه چه سکه باشه و چه وجه نقد در قانون مهریه وجه نقد به این صورت است.که وجه نقد به نرخ روز محاسبه می شود.اما دونستن دو نکته در مورد مهریه وجه نقد  لازم هست. ۱) اگه مرد فوت کند مهریه را تا زمان فوت به نرخ روز حساب میکنن و نکته ۲)این که ملاک محاسبه روز پرداخت توسط شوهر هست و نه تاریخ اقامه دادخواست به دادگاه و این که مهریه وجه نقد هم از دادگاه و هم از اداره ثبت قابل پیگیری هست.

 فقط در صورت طلاق میشه مهریه گرفت؟

قطعا بدون طلاق هم میشه مهریه گرفت.یه خانم میتونه هر زمان حتی بدون دادخواست طلاق وحتی زمانی که خونه همسرش هست. مطالبه مهریه کنه ولی این که به صلاح زندگیش هست یا نه دیگه تشخیصش با خود زوجه هست.اگه میخوای بدونی در چه صورتی مهریه بهت تعلق میگیره حتما روی کلمه چگونه مهریه به من تعلق میگیره؟کلیک کن.

درخواست وکیل - وکیل نوین

مراحل گرفتن مهریه در مشهدآیا مهریه انواع مختلفی دارد؟

بله مهریه در قانون دو نوع میباشد: عندالمطالبه و عندالاستطاعه که هر کدوم رو در ادامه بررسی میکنیم.

مهریه عندالمطالبه: در این نوع مهریه به محض انجام عقد زن هر زمان که بخواهد می تواند با مراجعه به محاکم قضایی  مهریه خودش را مطالبه کند.و مرد هم ملزم به پرداخت مهریه است.

مهریه عندالاستطاعه:در این نوع مهریه زن زمانی می تواند مهریه خودش را مطالبه کنه و مرد را ملزم کند که مرد استطاعت مالی داشته باشد. یعنی توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد .اگه مرد توانایی پرداخت نداشت زن این حق را ندارد که مهریه خود را مطالبه کند.

می توانم برای پرداخت مهریه ام  ضامن بگیرم؟

بله اما لازم زمان عقد در قسمت مهریه توسط سردفتر ازدواج از ضامن امضا گرفته بشه و نوشته بشه مهریه توسط چه کسی ضمانت می شود.

مطالبه مهریه از طریق دادگاه چه مراحلی دارد؟

بعد از این که به اداره ثبت رفتی و تا ۲ماه مالی توقیف نشد.و بعد از اون هم اگه تا ۶ ماه پرونده ات به نتیجه نرسید.

میتونی با گواهی که اداره ثبت برات صادر میکنه به دادگاه بری و مطالبه مهریه کنی.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه چقدر است؟

قطعا دادگاه برای هر پرونده ای و بسته به نوع پرونده هزینه دادرسی دریافت میکنه.برای مهریه هزینه دادرسی ۵/۳درصد کل مبلغ مهریه است.این نکته رو هم باید بدونید این هزینه بر عهده خانم هست.

وکیل خوب مهریه در مشهد؟

باید بدونیم در هر امری که باشیم این که یه ادم کاربلد رو در کنار خودمون داشته باشیم باعث میشه هم در وقتمون صرفه جویی بشه.و هم کمتر ضرر کنیم مخصوصا در امر مهم مهریه که یک کار خیلی حساس هست.بهتون توصیه میکنم با یه کلیک وارد سامانه وکیل نوین بشید و ضمن مشاوره رایگان به بهترین وکیل متخصص در امر مهریه معرفی بشی.

در انتها تیم وکیل نوین برات ارزوی موفقیت داره و در تمامی مراحل کاری در کنارت هست.

۴/۵ - (۳ امتیاز)

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000