مراحل ادارینفقه

مراحل اداری مطالبه نفقه بر مبنا قانون ۱۴۰۱

مراحل اداری مطالبه نفقه

 

 برمبنا قوانین جدید در سال ۱۴۰۱ شما بایستی برای مطالبه نفقه ابتدا دو جلسه مشاوره روانشناسی رفته و سپس با در دست داشتن مدارک زیر اقدام به ثبت دادخواست نفقه نمایید ، قابل ذکر است که چنانچه شما نیاز به وکیل نفقه در شهرتان هستید و یا مشاوره تلفنی میخواهید میتوانید همکنون با شماره ها ۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰ و ۰۲۱۲۲۲۲۱۶۶۳ تماس حاصل فرمایید . 

 مدارک مورد نیاز ثبت دادخواست مطالبه نفقه (حقوقی):

*هنگام مراجعه به دفاتر خدمات قضایی برای ثبت دادخواست مطالبه نفقه به مدارک زیر نیاز دارید:

  1. سند نکاحیه یا کپی مصدق آن
  2. همراه بودن کارت ملی برای احراز هویت متقاضی
  3. عندالقتضا شهادت شهود در صورتی که متقاضی (زوجه) نسبت به هزینه دادرسی ادعای اعسار داشته باشد.
  4. در صورتی که قبل از تقدیم دادخواست زوجه برای مطالبه نفقه اقدام به ارسال اظهارنامه کرده باشد،  هنگام ثبت دادخواست ارائه آن الزامی می ­باشد.

 نکته: زوجه در دعوای مطالبه نفقه صرفاً باید رابطه زوجیت را ثابت نماید تا مستحق دریافت نفقه شناخته شود و الزامی به ارائه مدارکی دال برعدم پرداخت آن ندارد.

 مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت ترک انفاق:

ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ عدم پرداخت نفقه را جرم انگاری کرده است. مطابق این ماده در صورت تحقق شرط استطاعت مالی زوج و تمکین زوجه در صورتی که زوج از پرداخت نفقه امتناع نماید به حبس تعزیری درجه شش (۶ ماه تا دوسال) محکوم خواهد شد.

درخواست وکیل - وکیل نوین

برای ارائه این شکایت می­توان با مراجعه به دادسرا و تقدیم شکوائیه و شرح مختصری از ماجرا و ارائه کپی مصدق سند نکاحیه و کپی مدرک شناسایی شاکی و حتی المقدور معرفی شهود اقدام به طرح شکایت ترک انفاق نمود. دادسرا پس از بررسی شکایت موضوع را به کلانتری مربوطه (نزدیک ترین کلانتری به محل سکونت زوج) ارجاع می­ دهد. کلانتری پس از تشکیل پرونده با تعیین وقت اخطاری ه­ای برای زوج جهت حضور در کلانتری ابلاغ می­ نماید. پس از تکمیل پرونده در کلانتری پرونده مجدداً به دادسرا فرستاده می­ شود؛ در نهایت پس از ثبت شکایت مزبور و رسیدگی های تکمیلی توسط دادسرا در صورت کامل بودن دلایل زوجه مبنی بر ارتکاب این جرم توسط زوج دادستان اقدام به صدور کیفرخواست می­ نماید و موضوع در نهایت در دادگاه کیفری ۲ بررسی و زوج در صورتی که دفاع قابل قبولی مبنی بر پرداخت نفقه به زوجه ارائه ندهد به ۶ ماه تا دوسال حبس محکوم می­ شود.

نوشته های مشابه

 آیا ما بایستی نفقه جاریه اقدام کنیم یا نفقه معوقه یا ترک انفاق ، این موارد با هم چه تفاوتی دارد ؟

نفقه جاریه در خصوص نفقه آینده است و ماهیانه همسر محکوم به پرداخت میشود من باب تهیه مسکن و اثاث البیت ، نفقه معوقه در خصوص نفقه ایام گذشته است مثلا یکسال گذشته را میشود یکجا گرفت و ترک انفاق که جرم است و ۶ ماه تا یکسال و نیم حبس دارد در زمانی که مردی که نفقه همسرش را پرداخت نکند . برای ریز اطلاعات با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .

برای مشاوره با وکیل دعاوی خانواده با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس حاصل نمایید.

 

امتیاز دهید

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000