مراحل اداری

مراحل اداری مطالبه نفقه

مراحل اداری مطالبه نفقه

 

 مدارک مورد نیاز ثبت دادخواست مطالبه نفقه (حقوقی):

*هنگام مراجعه به دفاتر خدمات قضایی برای ثبت دادخواست مطالبه نفقه به مدارک زیر نیاز دارید:

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

  1. سند نکاحیه یا کپی مصدق آن
  2. همراه بودن کارت ملی برای احراز هویت متقاضی
  3. عندالقتضا شهادت شهود در صورتی که متقاضی (زوجه) نسبت به هزینه دادرسی ادعای اعسار داشته باشد.
  4. در صورتی که قبل از تقدیم دادخواست زوجه برای مطالبه نفقه اقدام به ارسال اظهارنامه کرده باشد،  هنگام ثبت دادخواست ارائه آن الزامی می ­باشد.

 نکته: زوجه در دعوای مطالبه نفقه صرفاً باید رابطه زوجیت را ثابت نماید تا مستحق دریافت نفقه شناخته شود و الزامی به ارائه مدارکی دال برعدم پرداخت آن ندارد.

 *مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت ترک انفاق:

ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ عدم پرداخت نفقه را جرم انگاری کرده است. مطابق این ماده در صورت تحقق شرط استطاعت مالی زوج و تمکین زوجه در صورتی که زوج از پرداخت نفقه امتناع نماید به حبس تعزیری درجه شش (۶ ماه تا دوسال) محکوم خواهد شد.

برای ارائه این شکایت می­توان با مراجعه به دادسرا و تقدیم شکوائیه و شرح مختصری از ماجرا و ارائه کپی مصدق سند نکاحیه و کپی مدرک شناسایی شاکی و حتی المقدور معرفی شهود اقدام به طرح شکایت ترک انفاق نمود. دادسرا پس از بررسی شکایت موضوع را به کلانتری مربوطه (نزدیک ترین کلانتری به محل سکونت زوج) ارجاع می­ دهد. کلانتری پس از تشکیل پرونده با تعیین وقت اخطاری ه­ای برای زوج جهت حضور در کلانتری ابلاغ می­ نماید. پس از تکمیل پرونده در کلانتری پرونده مجدداً به دادسرا فرستاده می­ شود؛ در نهایت پس از ثبت شکایت مزبور و رسیدگی های تکمیلی توسط دادسرا در صورت کامل بودن دلایل زوجه مبنی بر ارتکاب این جرم توسط زوج دادستان اقدام به صدور کیفرخواست می­ نماید و موضوع در نهایت در دادگاه کیفری ۲ بررسی و زوج در صورتی که دفاع قابل قبولی مبنی بر پرداخت نفقه به زوجه ارائه ندهد به ۶ ماه تا دوسال حبس محکوم می­ شود.

 

برای مشاوره با وکیل دعاوی خانواده با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست فوری وکیل