مقالاتحقوق سایبریکلاهبرداری

مجازات کلاهبرداری رایانه ای

مقدمه

جرم کلاهبرداری رایانه ای از جرایم رایانه ای است.جرم کلاهبرداری رایانه ای در واقع همان کلاهبرداری سنتی و قدیمی است که با توسل به کامپیوتر و در فضای سایبر اتفاق می افتد.جرایم در هر حوزه و درهر فضایی قابل رخ دادن است.در فضای مجازی و در خرید های اینترنتی نیز این جرایم قابل ارتکاب است.کلاهبرداری جرمی است که مشخصات آن توسل به فریب و حیله و نیرنگ است.در جرم کلاهبرداری مجرم به نحوی با قربانی برخورد می کند که وی فریب می خورد و خودش با رضایت مالش را در اختیار او قرار می دهد.جرم کلاهبرداری سنتی از جرایم علیه اموال و مالکیت محسوب می شود.اما کلاهبرداری رایانه ای از جرایم رایانه ای است و مجازات آن نیز براساس قانون جرایم رایانه ای تعیین می شود. این مقاله با ذکر ویژگی های جرم کلاهبرداری و نکات مربوط به ان مجازات آن را نیز به شما بیان خواهیم کرد.

بهتر است بخوانید : کلاهبرداری رایانه ای

تعریف جرم کلاهبرداری

کلاهبرداری عبارت است از بردن مال دیگری از طریق توسل توام با سو نیت به وسایل یا عملیات متقلبانه.

این بردن ربودن و دزدین و سرقت نیست با اینکه هردو جرم سرقت و کلاهبرداری به مال و اموال بزه دیده ضربه می زند اما کلاهبرداری با سرقت کاملا متفاوت است.

درخواست وکیل - وکیل نوین

آنچه که در این جرم اهمیت دارد متقلبانه بودن عملیاتی که منجر به فریب می شود است و البته فرد می بایس حتما فریب خورده باشد نه به این شکل آگاها به کلاهبردار بودن فرد مالش را به او داده باشد.

نوشته های مشابه

کلاهبرداران کیستند؟

کلاهبرداران از دیگر مجرمان معمولا باهوش ترند زیرا پروسه پیچیده ای و صحنه سازی هایی را طراحی می کنند و این طراحی نیز نیازمند هوش و ذکاوت است هم چنین در جرایم رایانه ای مجرمان می بایست تخصص و مهارت در زمینه علم کامپیوتر داشته باشند.

آمار کم در کلاهبرداری

در جرم کلاهبرداری اماری که در دست است کامل دقیق نیست زیرا بسیاری از کلاهبرداری ها رقم های ناچیزی هستند که فرد به علت پروسه طولانی شکایتی نمی کمد و یا اینکه کلاهبرداران به قدری ماهرند که ردی از خود به جا نگذاشته اند تا دستگیر و ردیابی شوند و علت دیگر این است که فرد بزه دیدیه به علت آنکه در دید جامعه ساده لوح تلقی نشود از این جرم شکایت نمی کند.

شگردهای کلاهبرداری رایانه ای

با پیشرفت تکنولوژی کلاهبرداری هم شکل به روز تری به خود گرفته و در اینترنت و توسط کامپیوتر انجام می شود. روش های ارتکاب این جرم هم پیشرفته تر و پیچده تر می شود مخصوصا برای کسانی که به کامپیوتر و حقه و شگردهای کلاهبرداری ها ی جدید آشنایی ندارند.اما این شگردها چیست؟

مجازات کلاهبرداری رایانه ایبرنده قرعه کشی

پیامک هایی با محتوایی هم چون مشترک گرامی شما برنده قرعه کشی همراه اول شدید کد مزبور را به شماره*****پیامک کنید تا کارشناسان ما برای تحویل جایزه با شما تماس بگیرند.در این خصوص اگر شما در برنامه و یا هیچ قرعه کشی شرکت نکرده اید این پیام را نادیده بگیرید و در صورتی که رد قرعه کشی های مزبور شرکت کرده باشید با خود سازمان نام برده در پیامک همراه اول ایرانسل و یا هر ارگان دیگر تماس گرفته و صحت و سقم آن را پیگیری کنید.

کلاهبرداری با کارت بانکی

به وسیله تماس با فرد و با خبر غیر واقعی برنده شدن در یک قرعه کشی یا مسابقه تلفنی صورت می‌گیرد. در این نوع کلاهبرداری با ترفندهایی از قربانی می‌خواهند کد جایزه را در دستگاه عابر بانک وارد کنند و جایزه به حسابشان وارد خواهد شددر حالی که موجودی حساب کسر خواهد شد

فیشینگ

یکی دیگر از حقه های کلاهبرداری درگاه پرداخت اینترنتی فیک و تقلبی است.که فرد با وارد کردن اطلاعات شخصی خود در این درگاه تقلبی در واقع اطلاعات خود را به کلاهبردار می دهد.

خرید رایانه ای

بیشترین آمار کلاهبرداری در فضای مجازی مربوط به پرونده هایی است که در هنگام خرید و فروش اجناس و کالا از پیج های اینستاگرام و کانال های تلگرام است.

یکی از راه حل ها در اینگونه موارد این است که اگر از طریق کانال یا پیج لینکی برای پرداخت الکترونیکی و یا کارت به کارت کردن به شما ارسال شد از طریق لینک و یا درگاه مزبور اقدام به پرداخت نکنید پرداخت غیر نقدی را یا از طریق درگاه پرداختی اینترنتی معتبر و مجاز و یا یا از طریق دستگاه عابر بانک انجام دهید.هم چنین اطلاعات معتبر و از سایت و کانال و شماره تلفن و یا آدرس از فروشگاه اینترنتی در دست داشته باشید که در صورت هرگونه مشکل بتوانید اقدام به شکایت نمایید.

مجازات جرم کلاهبرداری رایانه ای

بر طبق ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای:هرکس به طور غیرمجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده‌ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰۰۰۰۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰۰۰۰۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

درادامه بخوانید :مقایسه  کلاهبرداری سنتی با کلاهبرداری رایانه ای

 

برای مشاوره با وکلای وکیلم باش با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس حاصل نمایید.

امتیاز دهید

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000