مقالاتجرایم مربوط به مواد مخدر

مجازات مواد مخدر گل

مقدمه

مواد مخدر گل از جدیدترین مواد مخدر این روزهاست.

نام دیگر این مواد مخدر جدید علف یا وید یا گراس یا ماری جوانا و مرجان و حشیش و سیگاری می باشد.گل ماده جدیدی است که استفاده از آن بیش از دیگر موادهای مخدر رواج پیدا کرده مخصوصا در میان دانشجویان و دانش آموزان و نوجوانان.گل در واقع همان حشیش و ماری جوانا است.پیشین تر شیشه بسیار رواج داشت اما حال مصرف ماری جوانا و حشیش و گل در جهان افزایش یافته است.

گل نام جدید و جوان پسندی است که تولید کنندگان برای آن انتخاب کرده اند.گیاه شاهدانه در افغانستان کشت می شود.نوعی خاص از گیاه شاهدانه به نام کوش افغان به آمریکا رده شد و به شکل گل و ماری جوانا در امد.

بهتر است بخوانید : مجازات تولید و کشت مواد مخدر

گل در گذشته های دور در مراسم های مذهبی هندیان و آسیایی ها استفاده می شده است.

درخواست وکیل - وکیل نوین

نحوه ی مصرف گل یا به شکل سیگار است یا معجون به نام معجون شادی معروف است یا در قلیان به جای تتون و تنباکو می گذارند و یا به صورت خوراکی در غذا ها مانند شیرینی و حتی زیرزبانی هم استفاده می کنند.

نوشته های مشابه

هرچند که مصرف کنندگان تصور می کنند که کم خطر تر و عوارض کمی دارد اما باید گفت اینطور نیست توهم زایی گل چند برابر بیش از حشیش و تریاک است.مصرف گل با یکبار هم موجب اعتیاد می شود.

عوارض مصرف گل:

۱-خشونت

۲-افزایش اشتها(کره کردن)

۳-لاغری

۴- قرمزی و تورم چشم ها

۵- بیقراری و استرس

۶- پرخاشگری

۷-شادی غیر معمول

۸-خشکی دهان

۹-افزایش ضربان قلب

۱۰- عدم تعادل

۱۱-  توهم دیداری شنیداری و  هذیان

۱۲- آسیب به جنین و باروری در زنان و مردان

۱۳- مشکلات خواب و کابوس

۱۴-بیماری سرماخوردگی و انفولانزا و برونشیت

۱۵سرطان

از علل شیوع مصرف گل می توان به مصرف راحت که مانند سیگار است و دست یابی آسان و فراوانی و قیمت مناسب آن اشاره کرد.همچنین نگهداری و کاشت این گیاه به راحتی در منزل و گلخانه انجام می شود.

عده ای از حقوق دانان و دایره ی مبارزه ی مواد مخدر قایل به تدوین قانونی برای گل هستند در حالی که با توجه به عبارات قانون مبارزه با مواد مخدر هم به حشیش و شاهدانه و گراس اشاره شده و هم بیان شده مواد مخدر دیگر و یا هر ماده ی مخدر دیگر.

مجازات حمل و خرید و نگهداری گل:

ماده ۵ قانون مبارزه با مواد مخدر :

هرکس تریاک و دیگر موادمخدر مذکور در ماده ۴ را خرید، نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد و تبصره ذیل همین ماده به مجازاتهای زیر محکوم می‌شود:

  • تا پنجاه گرم، تا سه میلیون ریال جریمه نقدی و تا پنجاه ضربه شلاق.

۲- بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم، پنج تا پانزده میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.

۳- بیش از پانصدگرم تا پنج کیلوگرم، پانزده میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و چهل تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و دو تا پنج سال حبس.

۴- بیش از پنج کیلوگرم تا بیست کیلوگرم، شصت تا دویست میلیون ریال جریمه نقدی و پنجاه تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و پنج تا ده سال حبس و در صورت تکرار برای بار دوم علاوه بر مجازاتهای مذکور، به جای جریمه مصادره اموال ناشی از همان جرم، و برای بار سوم اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم.

۵- بیش از بیست کیلوگرم تا یکصدکیلوگرم، علاوه بر مجازات مقرر در بند ۴ به ازاء هر کیلوگرم دو میلیون ریال به مجازات جزای نقدی مرتکب اضافه می‌گردد و در صورت تکرار اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم

ماده ۸ :هر کس هرویین، مرفین، کوکایین، متادون و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکایین و نیز عصاره‌ی شیمیایی حشیش و روغن حشیش را وارد کشور کند یا تولید یا توزیع یا صادر کند یا خرید و یا فروش کند و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی و یا حمل کند با توجه به میزان مواد به شرح زیر مجازات خواهد شد:

۱- تا پنج سانتی‌گرم، از دویست تا پانصد هزار ریال جریمه‌ی نقدی و بیست تا پنجاه ضربه شلاق

۲ بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم، از یک میلیون تا سه میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و سه تا هفتاد ضربه شلاق

۳- بیش از یک گرم تا چهار گرم، از چهار میلیون تا ده میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و دو تا پنج سال حبس و سی تا هفتاد ضربه شلاق

۴- بیش از چهار گرم تا پانزده گرم، از ده تا بیست میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و سه تا هشت سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق

۵- بیش از پانزده گرم تا سی گرم، از بیست میلیون تا سی میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و ده تا پانزده سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق

۶- بیش از ۲کیلو گرم هرویین و ۳ کیلو گرم شیشه، اعدام و مصادره‌ی اموال به استثنای هزینه‌ی تأمین زندگی متعارف برای خانواده‌ی محکوم.

در ادامه بخوانید : دسته بندی مواد مخدر 

گردآورنده : حقوق خوانِ ، خانم کوثر ستاری

برای مشاوره با وکلای متخصص در جرایم مواد مخدر  با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.
امتیاز دهید

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. شهر مرزی غربی هستم و برادرم را با ۵ کیلو تخمینی و با کمک خود ماموران که به این حدش رساندن از ماریجوانا گرفتن،اولین ناهنجاریشه و الان گرفتنش
    احتمالا با توجه به بافت منطقه احتمالی که برآورد جرم بشه براشون چیه و چقد طول میکشه..
    ممنون از لطفتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000