مقالاتحقوق کیفری

مجازات فعالان آثار مستهجن

مجازات فعالان آثار مستهجن

فهرست مطالب

هر جامعه ای بنا بر خطوط قرمز و ممنوعیات خویش محدوده ای از فعالیت هایی که منجر به اشاعه فحشا و تولید آثار مستهجن می شود را کنترل و مجازات می کند.

این نوع فعالیت ها هم از نظر دین اسلام و همچنین فرهنگ و هم از نطر آسیب های روانی به فرد و اجتماع ناپسند تلقی می شود.

انتشار و تهیه محصولات سمعی بصری و یا تولید و انتشار و حتی تکثیر و تجارت آن ها جرم است و مجازات دارد و می تواند از مصادیق جرایم افساد فی الارض تلقی شود زیرا که بنیان خانواده ها را سست و در نهایت از هم می پاشد.

در ادامه آثار مستهجن و مبتذل را تعریف کرده و مواد قانونی مرتبط و مجازات آن را بیان کرده و همچنین مصادیقی از پرونده ها بیان می کنیم.

درخواست وکیل - وکیل نوین

آثار مستهجن و مبتذل چیست؟

مستهجن در لغت به معنی مکروه و زشت و عیب است.

نوشته های مشابه

بر طبق تبصره۴ماده۱۴ قانون جرایم رایانه ای: محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی اطلاق می شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.

و بر طبق تبصره ۱همان ماده: . محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می گردد که دارای صحنه ها و صور قبیحه باشد.

برای مشاهده مقالات مرتبط ، کلیک کنید.

مواد قانونی در خصوص محصولات مستهجن:

قانون مجازات فعالیت های غیر مجاز در امور سمعی و بصری

ماده۱- هرشخص حقیقی یا حقوقی که مبادرت به هرگونه اعمالی برای معرفی آثارسمعی و بصری غیرمجاز به جای آثار مجاز نماید و یا با تکثیر بدون مجوز آثار مجاز، موجب تضییع حقوق صاحبان اثر شود، اعم از جعل برچسب رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی الصاق شده بر روی نوار و لوح های فشرده صوتی و تصویری (CD) و یا تعویض نوار یا محتوای داخل نوار دارای برچسب و نظایر آن، برحسب مورد علاوه بر مجازات جعل و پرداخت خسارت وارده در جایی که تضییع حق موجب خسارت مالی است در صورت مطالبه صاحبان اثر خسارت وارده را جبران می‌کند و در هرحال به جریمه نقدی از دو میلیون ریال تا بیست میلیون ریال محکوم می‌شود. 

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص مجازات فعالان آثار مستهجن با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

­ماده ۳- عوامل تولید، توزیع، تکثیر و دارندگان آثار سمعی و بصری غیرمجاز اعم از این که مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته و یا بدون مجوز باشند، با توجه به محتوای اثر حسب مورد علاوه بر ابطال مجوز به یکی از مجازاتهای مشروحه ذیل محکوم خواهند شد:

الف- عوامل اصلی تکثیر و توزیع عمده آثار سمعی و بصری مستهجن در مرتبه اول به یک تا سه سال حبس و ضبط تجهیزات مربوطه و یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و محرومیت اجتماعی به مدت هفت‌سال و در صورت تکرار به دو تا پنج سال حبس و ضبط تجهیزات مربوطه و دویست میلیون ریال جزای نقدی و محرومیت اجتماعی به مدت ده سال محکوم می‌شوند. چنانچه عوامل فوق‌الذکر یا افراد زیر از مصادیق مفسدفی‌الارض شناخته شوند، به مجازات آن محکوم می‌شوند.
۱- تولید کنندگان آثار مستهجن با عنف و اکراه
۲- تولیدکنندگان آثار مستهجن برای سوء استفاده جنسی از دیگران
۳- عوامل اصلی در تولید آثار مستهجن

ب- تهیه، توزیع و تکثیرکنندگان نوارها، دیسکتها و لوحهای فشرده شو و نمایشهای مبتذل چنانچه از مصادیق افساد فی‌الارض نباشند در مرتبه اول به سه ماه تا یک سال حبس و یا دو تا ده میلیون ریال جزای نقدی و در مرتبه دوم به تحمل یک سال تا سه سال حبس و یا پنج تا سی‌میلیون ریال جزای نقدی و در صورت تکرار به سه تا ده سال حبس و یا ده تا پنجاه میلیون ریال جزای نقدی و ضبط کلیه تجهیزات مربوطه بنابه مراتب به عنوان تعزیر محکوم می‌شوند.

مصادیق فعالیت در حوزه آثار مستهجن :

*رایت و کپی و تکثیر سی دی و دی وی دی و مواردی از این قبیل

*تجارت و خرید و فروش محصولات سمعی بصری مستهجن و مبتذل

*تهیه و تولید محصولات مستهجن و مبتذل به صورت نوشته نقاشی عکس فیلم و صوت

*تشویق و تحریک افراد به استفاده از محصولات مستهجن و مبتذل

*تهدید افراد به شراکت در تولید و تهیه محصولات مستهجن و مبتذل

*سودجویی و کسب درآمد از این طریق

*مدیریت سایت های غیر اخلاقی

*ادمین کانال ها های مستهجن و مبتدل در فضای مجازی

نتیجه

به دنبال استفاده از این محصولات آثار جبران ناپذیری به افراد و جامعه وارد می شود چه روحی چه جسمی. اخاذی از افرادی که طعمه قرار گرفته اند و یا انتشار تصاویر محرمانه اشخاص و در نهایت بی آبرویی افراد از عواقب این جرم است.

همچنین مخاطب این نوع محصولات به تدریج دچار افسردگی و بیماری های جنسی و دیگر مشکلات خواهند شد و به دنبال آن در شرایط بدی قرار گرفته و موجبات ارتکاب جرایم دیگر مانند تجاوز به عنف را فراهم می کند.

گردآورنده: حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم کوثر ستاری

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص مجازات فعالان آثار مستهجن با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

 

 

 

امتیاز دهید

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000