جرایم دادسرا ارشادمقالات

مجازات تهدید به انتشار تصاویر خصوصی اشخاص

مجازات تهدید به انتشار تصاویر خصوصی اشخاص

 

یکی از جرایمی که از زیر مجموعه جرایم هتک حیثیت در فضای سایبری است ، جرم تهدید به انتشار تصاویر خصوصی اشخاص است. البته این جرم می تواند در فضای رایانه ای و سایبری صورت نگیرد.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

بر طبق اصول اولیه آزادی های شهروندی رعایت این حق نیز اهمیت دارد.

در این مقاله مجازات تهدید به انتشار تصاویر خصوصی اشخاص را ذکر خواهیم کرد.

منظور از تهدید اجبار و یا وادار کردن اشخاص به فعل یا ترک فعل است.

این جرم در سه ماده قابل بررسی است:

۱- ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی : هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از این که به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد ؛ به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

در این ماده عمل تهدید به طور کلی جرم انگاری شده است؛ در این ماده می توان تهدید به انتشار تصاویر را از مصادیق عبارت (افشای سری نسبت به خود یا بستگان او)دانست.

برای مشاهده دیگر صلاحیت دادسرای ارشاد ؛ کلیک کنید.

در این ماده تهدید ، محدوده عامی را شامل می شود ؛ این عبارات را ذکر می کنیم:

*در ابتدای متن اضافه کردن به هر نحو به کلمه تهدید

*قتل و ضرر نفسی و مالی و شرفی را بیان کرده است

*خود فرد و بستگان را در نظر گرفته است.

*هم تقاضای مال و جه و هم فعل و عدم فعلی را بیان کرده است. 

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص جرایم تهدید به انتشار تصاویر خصوصی اشخاص با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس بگیرید.

۲-طبق ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای: هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگران را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال، یا جزای نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

۳-همچنین در ماده ۱۷ این قانون آمده است: هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

این مواد بیشتر در خصوص هتک حیثیت و نشر تصاویر  فیلم و صوت است و این ماده متوجه جرایمی است که در حوزه رایانه و سایبر و فضای مجازی انجام گرفته است.

مثال:

*در بعضی مواردی که تهدید به انتشار تصاویر خصوصی اشخاص می شود در فضای مجازی رخ نمی دهد بلکه فردی گوشی را سرقت کرده به فکر اخاذی افتاده و صاحب تلفن همراه را با انتشار اطلاعاتی که در دست دارد،  تهدید میکند.

* یا در بعضی پرونده ها در روابط بین دختر و پسر عکس هایی ردو بدل می شود که بعد از گذشت زمان فرد با تهدید به انتشار عکس ها اقدام به اخاذی می کند.

*یا در بعضی موارد مردها توسط زنها تهدید می شوند ؛ زیرا که فرد مقام و رتبه و اعتبار خاصی دارد و زن هم بنابر دانستن آن عکسبرداری کرده و از آن سواستفاده می کنند.

*یا اینکه طرفین با در دست داشتن عکس و فیلم های غیراخلاقی از یکدیگر طرف مقابل را مجبور به ادامه ارتباط و روابط جنسی می کنند.

*در موارد مجازی نیز افراد با ساخت صفحات فیک از عکس های دیگران استفاده کرده و با حیثیت و شرف و آبروی دیگران بازی می کنند.

این نوع از جرائم در دادسرای ارشاد رسیدگی می شود.

نتیجه

عواقب تهدید ها بعضا ناخوشایند بوده و منتهی به تجاوز و آبرو ریزی و لطمه به حیثیت و آبروی افراد می شود ؛ لذا مردم نباید از کسانی که آن ها را تهدید می کنند اطاعت کرده و وجه و مال و یا خواسته اش را برآورده کنند ؛ زیرا که اگر گزارش ندهند و شکایت نشود جرات مجرمان بیشتر شده و آن ها را بیشتر در منجلاب میکشانند و همچنین موجب قربانی شدن دیگر افراد هم می شوند.

گردآورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم کوثر ستاری

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص جرایم تهدید به انتشار تصاویر خصوصی اشخاص با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خواست تماس با وکیل حرفه ای 

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .