جرایم مربوط به مواد مخدرمقالات

مبارزه با مواد مخدر

مقدمه

مبارزه با مواد مخدر یک نهاد دولتی است که در سال ۱۳۶۷ بنیان گذاری شد.اولین رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر صادق خلخالی بود و از آن به عنوان بهترین دوران مبارزه با مواد مخدر یاد می کنند زیرا تعداد معتادان و میزان اعتیاد به حداقل خود رسیده بود.عده ای جدیت و سخت گیری و مسیولیت پذیری شخص او را دلیل بر کاهش استفاده از مواد مخدر می دانند.ریاست ستاد مبارزه با مواد مخدر بر عهده رییس جمهور است.اجرای قانون مبارزه با مواد مخدر یعنی مبارزه با قاچاق و مصرف مواد مخدر و جرایم مواد مخدر بر عهده ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

 بهتر است بخوانید : جرایم مواد مخدر

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

در کشور ایران اعضای اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر عبارتند از: رئیس جمهور ایران-دادستان کل کشور-وزیر اطلاعات-وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی-وزیر آموزش و پرورش-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی-رئیس سازمان صدا و سیما-فرمانده نیروی انتظامی-رئیس دادگاه انقلاب اسلامی تهران-رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی-فرمانده نیروی مقاومت بسیج.

اما مبارزه با مواد مخدر برای اولین بار توسط فرناندو بلئونده تری رئیس‌جمهور سابق پرو در سال ۱۹۸۳ به کار برده شد.او در حال توضیح در خصوص تروریسم مواد مخدر و حملات مواد مخدر بود. بر اساس نظریه او تروریسم مواد مخدر یک نوع مقابله و پاسخ به اقدامات قاچاقچیان مواد مخدر است که قصد دارند سیاست‌های دولت یا جامعه را دچار اخلال کنند و با توسل به خشونت و ارعاب  از اجرای قوانین ضد مواد مخدر ممانعت کنند و کسب سود کنند و پایه های اقتصاد کشور و فرهنگ را مختل کند و نسل جوان را به خطر بیاندازند.

یکی از معروف ترین مبارزه ها در خصوص مواد مخدر مبارزه با پابلو اسکوبار در کلمبیا بود.وی به عنوان ثروتمندترین قاچاقچی شناخته می‌شود که ثروت خالصش تا ۵۸میلیارد دلار اکنون می‌رسید.وی در دوران خود به‌یکی از مخوف ترین  و ثروتمندترین قاچاقچیان کوکایین در جهان تبدیل شده بود. او به‌دلیل حمایت‌های بی‌مانندش از فقرای کلمبیا، لقب رابین هود را برای خود بدست آورد.

در ایالات متحده امریکا هم اداره مبارزه با مواد مخدر وجود دارد. یک آژانس فدرال که زیر نظر وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا می باشد و مسئول کنترل و مبارزه با مواد مخدر و قاچاقچیان است. این سازمان هم در داخل خاک و هم در خارج از خاک آمریکا (جنگ با قاچاقچیان مواد مخدر آمریکایی در خارج از خاک آمریکا) فعالیت می‌کند.

اعتیاد زنان و نوجوانان:

مصرف مواد مخدر یکی از نگرانی های جهانی به شمار می رود.اعتیاد در هر جنسیتی در هر سنی در هر صنفی ناپسند و ناگوار است و موجب بروز مسایل و مشکلات اجتماعی اقتصادی خانوادگی و قانونی می شود.

اما اعتیاد در سنین کم و یا در زنان بیش از دیگر انواع اعتیاد ها دلخراش و نگران کننده است.به این دلیل که زن ها به عنوان کانون و قلب تپنده ی خانواده هستند و اگر دچار مشکل عمیقی مانند اعتیاد شوند ممکن است تمام خانواده از هم بپاشد و یا نسل بعدی که در زیر نظر او تربیت می شوند دچار اعتیاد باشند.و یا نوجوانان که اعتیاد انها به گل امروزه زیاده شده و از نظر جامعه شناسان و روان شناسان ارکان مهم هر جامعه جوانان آن است.جوانان سرشار انرژی امید و خلاقیت هستند و موجب پیشرفت و آبادانی می شوند.حال اگر نسل آینده جوانانی معتاد و پژمرده و بیمار باشند آنگاه آینده کشور نیز روشن نخواهد بود.البته تاثیرات هم بر روی این دو قشر بیش از باقی اقشار است زیرا هردو قشر نام برده ضعیف تر و شکننده تر هستند.

مکان های زنانه مانند آرایشگاه ها باشگاه های زنانه و مراکز زیبایی و یا معاشرت با دوستان ناشناس از زمینه های اعتیاد زنان است.در نوجوانان یکی از پررنگ ترین مکان ها مدارس است.

لذا لازم است ستاد مبارزه با مواد مخدر با ارکان هایی مانند اموزش و پرورش و بهداشت و مطبوعات همکاری گسترده و موثر داشته باشد تا بتوان نظارت و پیشگیری کرد و یا حداقل از اتفاق ها و موادمخدر های جدید آگاه بود.

علل استفاده نوجوانان و زنان از مواد مخدر می تواند تفریح و کنجکاوی و یا فشار دوستان باشد.که می توان گفت اگر فرد توسط هر کدام از موارد نام برده آلوده شود نشان ضعف شخصیتی و خانوادگی او دارد.یعنی یک زن زمانی به مواد مخدر روی می آورد که روابط خوبی با همسر و یا فرزندانش ندارد.و یا یک پسر ۱۴ ساله اگر توسط خانواده و فامیل های خود به خوبی پذیرفته شده باشد احتیاجی به پذیرفته شدن در گروه دوستانه که شرطشان استفاده از مواد مخدر است ندارد.

می توان گفت در صورتی که بنیان و پایه های اساسی یک خانواده محکم باشد افراد آن کمتر به مواد مخدر روی می آورند.خانواده اولین خاستگاه هر فردی است و در خانواده فرد اولین ارزش و اولین هنجار را می آموزد.پس نقش آموزشی و تربیتی خانواده بسیار حایز اهمیت است.

دیگر علل روی آوردن به مواد مخدر در نوجوانان و زنان موارد زیر بیان شده است:

ناراحتی‌های روانی و جسمانی –محرویت و محدودیت در رفت و آمد و یا دوستی – اعتمادبنفس پایین-مصرف کننده بودن والدین یا همسر- تنوع طلبی-آزادی بیش از حد-تنش و شرایط اقتصادی بد-فقر-بیکار بودن و نداشتن شغل-نبود تفریح و سرگرمی-رفاه اقتصادی-مشاغل شبانه- عدم آگاهی از مواد مخدر و تاثیرات آن

از کجا بفهمیم فرزند یا همسرمان دچار اعتیاد است؟

اعتیاد به مواد مخدر علایم مشخصی دارد که گاها مثبت هستند و اکثرا منفی البته علایم اعتیاد به مواد مخدر متفاوت مختلف است اما به صورت کلی علایم ذیل می تواند علایم اعتیاد باشد:

افزایش کارایی و کارآمدی فرد-افزایش انرژی-افزایش تمرکز-شادی و خوشحالی-مقاومت در برابر درد-

وابستگی-کاهش احساس مسولیت-افت تحصیلی-افت در کار-از بین رفتن انگیزه-پرخاشگری-بی حوصلگی-فاصله گرفتن از خانواده-بی خوابی-بی قراری-درد های جسمانی-توهم-افزایش و یا کاهش اشتها ی بی دلیل-مبتلا شدن به بیماری های قلبی کلیه ای کبدی گوارشی و …

توصیه به خانواده ها:

۱-مصرف مواد مخدر را حتی یکبار هم امتحان نکنید.تصور عدم اعتیاد و یا تفریحی بودن مصرف مواد مخدر اشتباه است.برخی از مواد مخدر با یکبار مصرف هم اعتیاد را در پی دارند.

۲-اطلاع و آگاهی از انواع و خطرات مواد مخدر

۳-شناختن شکل و مشخصات مواد مخدر مانند بو و رنگ

۴-بالا بردن اعتماد به نفس و دانستن اینکه خانواده اولین دوست هر فردی است.

۵-سیگار مقدمه ی اعتیاد است.

۶-از شرکت در مهمانی ها و جمع هایی که اعتیاد و مصرف مواد مخدر ارزش و ناپسند نیست پرهیز کنید.

۷-نظارت غیر مستقیم افراد خانواده بر یکدیگر

۸-عدم مصرف داروهای مسکن بدون نسخه پزشک

۹-آشنایی با دوستان و همکاران فرزند و همسر خود

۱۰-آگاهی از مشکلات تحصیلی کاری و معیشتی یکدیگر

۱۱-مرتبا ورزش کنید و عادات غذایی غلط را کنار بگذارید

۱۲-تفریحات سالم و خانوادگی داشته باشید.

در ادامه بخوانید : حکم برائت نگهداری مواد مخدر به همراه تحلیل آن

گردآورنده : حقوق خوانِ معراج ؛ خانم کوثر ستاری 

برای مشاوره با وکلای متخصص در جرایم مواد مخدر  با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خواست تماس با وکیل حرفه ای 

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .