جرایم پزشکیمقالات

قصور دندان پزشکی

 

قصور دندان پزشکی

 

قصور، امری عادی یا قابل عادی شدن نیست ولی امر اجتناب‌ناپذیری است و اتفاق می افتد.

در حقیقت قصور عبارت است از ترک فعل لازم و یا انجام فعل ممنوعه قصور پزشکی در قانون مجازات اسلامی در تبصره ماده ۳۳۶ به چهار عنوان بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی، عدم مهارت و عدم رعایت نظامات دولتی تعریف می‌شود.

درخواست وکیل - وکیل نوین

پزشک باید حداقل مهارت برای انجام درمان را داشته باشد. یکی از دلایل اثبات تخلف پزشکی اثبات تقصیر است که یکی از راههای اثبات آن اثبات عدم مهارت است. گاهی اوقات برای بیمار ایمپلنت گذاشته می شود اما بیمار بهداشت خود را رعایت نمی کند، ایمپلنت دچار مشکل می شود. در این حالت پزشک ضامن نتیجه نیست، بلکه ضامن رعایت موازین در حصول به نتیجه هست. بنابراین اگر پزشکی بر اساس موازین فنی کار خود را انجام دهد نتیجه پزشکی مطلوب نباشد و قصوری نکرده باشد ضامن هم نخواهد بود.

زمانی دندان پزشک دچار قصور می شود که سه شرط برقرار باشد:

نخست اینکه دندانپزشکی که از او شکایت شده در امور تشخیص یا درمان را به عهده داشته باشد.

دوم :موازین علمی را رعایت نکرده باشد .

سوم: در نتیجه عملکرد دندانپزشک بیمار متحمل ضرر و زیان مادی و معنوی شده باشد.

 خطاهای متداول در درمان های دندانپزشکی را به طور کلی می توان به ۵ گروه تقسیم کرد:

۱-مبالاتی :

عملی که باید انجام می گرفته ولی انجام نشده است. مانند:  تذکر ندادن عوارض دندانپزشکی به بیمار، عدم اخذ رضایت آگاهانه از بیمار قبل از انجام کارهای دندانپزشکی مثل کشیدن چند دندان بدون اخذ رضایت بیمار، نکشیدن دندانی که آبسه دارد و ممکن است در صورت درمان نشدن باعث عفونت شدید فک بشودو یا قبل از بی حسی بیمار عمل جراحی دندان نهفته ی عقل را انجام دهد یا سابقه ی حساسیت دارویی را نگرفته باشد .

۲ – بی احتیاطی:

کاری که انجام گرفته ولی در ضمن کار، اتفاقی افتاده که جنبه بی احتیاطی دارد (کاری که حقاً باید آن را پیش بینی یا حزم رعایت میشد) مثلاً وارد شدن تکه ای از آمالگام به ساکت دندان کشیده یا کشیدن دندان سالم به جای دندان معیوب بیمار.

۳-عدم مهارت:

عدم آشنایی متعارف به اصول و دقایق علمی و فنی کارمعین : عدم بکارگیری تکنیک صحیح در تراش دندان، انجام درمان ارتودنسی ثابت برای بیمار توسط دندانپزشک عمومی که منجر به شکست در درمان استاندارد شود در صورتی که در همان موقعیت متخصص ارتودنسی می‌توانست به طور مناسبی آن را انجام دهد.

۴-عدم رعایت قوانین نظام پزشکی و مقررات دولتی:

عدم پذیرش بیمار اورژانسی ،تجویز داروهای ممنوعه، تبلیغات گمراه کننده یا ایجاد رعب و هراس در بیمارمثال هایی از این مورد می باشند.

*بنا بر موارد فوق چنانچه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی نظامات و مقررات راجع به حرفه ی خود را رعایت ننمایند، دارای مسئولیت بوده و باید پاسخگو باشند .

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص امور پزشکی با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

مصادیق قصور و تخلفات دندانپزشکی:

عدم اخذ رضایت کشیدن دندان سالم به جای دندان معیوب /عدم آموزش بهداشت قبل از جرم گیری از دندان/ ننوشتن شرح حال و گزارش کامل از وضعیت بیمار/وارد شدن مقداری از آمالگام به ماکت دندان کشیده شده/ قرار دادن ایمپلنت در دهان بیمار بدون گرافی و نداشتن طرح درمان/ مشخص نکردن زمان ویزیت / تذکر ندادن عوارض درمان/ نکشیدن دندان و یا عدم درمان دندانی که آسیب دارد و ممکن است منجر به عفونت فک شود / سوختگی شیمیایی مخاط در اثر تماس با فرموکروزول /پارگی گوشه لب و دهان حین باز کردن / دستکاری حین کشیدن دندان یا جراحی/ارجاع ندادن به همکار متخصص مربوطه و اقدامات درمانی علی‌رغم نداشتن مهارت و تخصص لازم/ عدم تشخیص صحیح به دلیل عدم معاینه داخل دهان در بیمار مبتلا به آبسه دندانی / صدور گواهی خلاف واقع / خودداری از درخواست  آزمایشات لازم در فرد مشکوک به بیماری انعقادی

برای مشاهده دیگر مقالات قصور پزشکی ؛ اینجا کلیک کنید.

 طرق شکایت:

در کشورما صرفا یک مرجع واحد برای رسیدگی به شکایات دندانپزشکی وجود ندارد . ساده ترین راه برای پیگیری قانونی، دادگاهها یا به عبارت دقیق‌تر دادسرای انتظامی پزشکی است. معمولا پرونده ها برای کارشناسی به پزشکی قانونی یا نظام پزشکی به تشخیص دادگاه ارجاع می شوند.

دراین سازمان ها در مورد شکایت بیمار کارشناسی شده و نظر صادر می‌شود . این نظر در مورد وجود یا عدم وجود قصور است و حکم در مورد جبران نیست. قاضی بر اساس نظرات کارشناسی حکم صادر می کند. یک راه دیگر مراجعه به سازمان نظام پزشکی است. در نظام پزشکی نظر کارشناسی داده شده ولی در نهایت برای جبران خسارت پرونده باید دوباره به دادگاه (دادسرای انتظامی) برود و حکم صادر شود . محل دیگر طرح شکایت شورای حل اختلاف (ویژه امور بهداشت) است.که رسیدگی و حل و فصل اختلافات اعضای جامعه پزشکی با یکدیگر و همچنین اختلافات جامعه پزشکی با سایر اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی در صورتی که مبلغ خواسته یا محکوم به کمتر از ۵ میلیون باشد یا در صورت توافق طرفین، ارجاع پرونده به شورا صورت می پذیرد. معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان سازمان تعزیرات حکومتی هم از جمله نهادهایی است که شکایت علیه پزشکان و دندانپزشکان در آنجا می‌تواند صورت گیرد.

لازم به ذکر است که سازمان پزشکی قانونی شکایت را به طور مستقیم دریافت نکرده در حالی که مطابق قانون، شکات می‌توانند به دادسرای انتظامی نظام پزشکی شهرستان مراجعه و شکایت کنند. زیرا نظام پزشکی به تخلفات انتظامی رسیدگی کرده در حالیکه برای ثبت شکایت در پزشکی قانونی، شاکی باید در ابتدا به دستگاه قضایی شکایت کند و پس از بررسی تخصصی بازپرس یا دادیار پرونده نسبت به ادعای شاکی، قاضی یا به نفع پزشک قرار منع تعقیب صادر کرده یا در صورت احراز تخلف، کیفرخواست و رای صادر شده و پزشک مجازات می‌شود اما شکات مراجعه کننده به سازمان نظام پزشکی حتی در صورت احراز تخلف از پزشک خسارات ریالی دریافت نمی‌کنند زیرا وظیفه دادسرا های انتظامی ، نظام پزشکی صرفا رسیدگی به تخلف و ثبت آن در پرونده طبابت است بعد از این مرحله شاکیان که در پی دریافت خسارت از پزشک هستند باید به دادسرای جرایم پزشکی یا پزشکی قانونی مراجعه کنند زیرا مجازات نظام پزشکی صرفا انتظامی است.

مجازات قانونی:

برای خطاهای درمانی مجازاتی در قانون تعریف شده است . در قانون مجازات اسلامی بند ب ماده ۲۵۹ مواد ،۶۰ ،۳۲۲ ،۳۱۹ ،۶۱۶، ۶۴۸و بند ب ماده ۲۹۵ به مسئولیت پزشک اختصاص یافته است. در این قوانین وظیفه پزشک درباره دریافت رضایت از بیمار یا خانواده اش قبل از جراحی فوریت های پزشکی و یا پرداخت دیه در زمانی که خسارت های جانی و یا نقض عضو ایجاد شده باشد ، مشخص گردیده است.در چنین شرایطی اگر پزشکی مهارت کافی در طبابت نداشته باشد و یا موازین فنی علمی و مقررات را در عمل جراحی و یا معالجه بیمار رعایت نکند، مسئول است. بر این اساس ، پزشک متخلف علاوه بر پرداخت دیه مسئول اجرای ماده ی ۶۱۶قانون مجازات اسلامی شده و طبق قانون قاضی دادگاه می تواند وی را به حبس از یک تا ۳ سال محکوم کند .

مدارک مورد نیاز دندانپزشک برای لایحه دفاع:

در ابتدای دادرسی نامه ای از طرف دادستان به پزشک معالج( متشاکی) ارسال می گردد که در آن در ارتباط با شکایت بیمار درخواست دفاعیه کتبی می گردد و یا در صورت لزوم در جلسه آتی هیئت کارشناسی از ایشان دعوت به عمل خواهد آمد . نوشتن لایحه دفاعیه از ارکان مهم در بررسی پرونده می باشد؛لذا تا آنجا که امکان دارد بایستی شفاف، دقیق و با مدارک مستدل باشد تا قابل استناد در محکمه گردد.

 مواردی که بایستی در تنظیم لایحه دفاعیه یک دندانپزشک مورد توجه قرار گیرد، عبارتند از:

– شرح طرح درمان  -نحوه درمان و پیگیری های صورت گرفته  

-ارائه پرونده بیمار -ارائه گرافی های بیمار

 همانگونه که ملاحظه می فرمایید ؛ داشتن مدرک کامل از بیماران شرط لازم برای دفاعیه است ، همواره باید برای تمامی بیماران پرونده تشکیل داد و در آن با ذکر جزئیات درمان کارهای انجام شده و مبالغ دریافتی درج گردد . گرافی های بیمار جزء لاینفک پرونده است و هرگز نباید آنها را به بیمار پس داد و بایستی به صورت کلاسه بندی شده در پرونده بیمار ضبط گردد .

گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم محدثه سالاروند 

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص امور پزشکی با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.
امتیاز دهید

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

۲۴ دیدگاه

 1. سلام دکتر ممنون از راهنماییای خوب شما…پیش همکارتون رفتم واسه ترمیم دندونم .بهم گفت عصب کشی و پر کردن انجام میدم میدم واسط و به توافق رسیدیم و کل هزینه هم اول بار بهشون دادم.وقتی مرحله اول عصب کشی و مرحله دوم رو بعد چند روز انجام داد گفت اقا مبارکتون باشه عصب کشی انجام شد نوبت بهم داد و روز مقرر رفتم واسه قالب گیری واسه گزاشتن پست و گرفتن روکش…البته خودم بهش گفتم اساسی درستش کن که دیواره دندونم بعد یه مدت نریزه گف اگه بخواس اساسی بشه باید پست و رو کش بشه هر چند همون پر کردن و روکش جواب میداد ولی با مشورت با خودش گف پست و روکش بهتر میشه.خلاصه وقتی داشت داخل دندون رو میتراشید واسه قالب گیری واسه پست گفت اقا متاسفم باید دندونت رو بکشی..‌گفتم چرا گفت کانالای دندونت باز شد از هم…برو بکش ایمپلنتش کن…من داشتم از حال میرفتم …گفتم دکتر قرارمون این نبود …گفتم اگه کشیدنی بود چرا همون اول نگفتی بکشمش که ابن همه درد عصب کشی رو تحمل نکنم با توجه به حساسیتی که به لیدوکایین داشتم و دکتر بهم نگفته بود ….بعد عمل عصب کشی دوبار دکتر رفتم و بتامتازون دادن تا سوختگی صورتم که ناشی از لیدوکایین بود از بین بره…رفتم به متخصص نشون دادم گفت با رضایت خودت من ۳۰ درصد انجام میدم واسط ترمیم دندونت روو.حالا حرفم اینه با این شرایط که گفتم مم موندم و پونصد هزار تومن پولی که دکتر ازم گرفته بابت دندونی که باید بکشمش…البته هشتصد و پنجاه ازم بیعانه گرفته بود که وقتی نتونس کار رو تموم کنه بهم سیصد و پنجا تومن برگردوند….حالا شما بگید ایا نداستن مهارت همکارتون تو کار باعث شده دندون من کانالاش از هم باز بشه یا نه.بهم گفت پوسیدگیا رو تراشیدم باز شده کانالا از هم.ایا شکایت کنم به جایی میرسم….امیدوارم راهنماییم کنید…..

   1. شما هم میتوانید دادخواست حقوقی برحسب خود را از نقض توافق با پزشک با دلایل و شواهد محکم یا سند مکتوب بر حسب میزان مبلغ پرداختی حسب مورد در شورا حل اختلاف یا دادگاه حقوقی تقدیم کنید برای مشاوره بیشتر با وکلا و مشاوران سامانه ارتباط حاصل بفرمائید

  1. سلام
   من دندون عقلم و دندون شماره ۷ درد میکرد . مراجعه کردم ب دکتر درمانگاه ایشون هم گفتم عقل باید بکشم و شماره ۷ پر کنم . رفتم ی کلنیک گفتم نه دندون پنج باید عصب کشی شه . عصب کشی کرد . عکس دندونم( مال قبل عصب کشی ) بردم دندون پزشک دیگه و پرسدم دندون پنج من مشکل داره گفت نه حتی پر کردن سطحی هم لازم نداشت . الان من باید چکار کنم این شخص دندون سالم منو واسه پول خراب کرده

   1. شکایت از طریق شورای حل اختلاف (ویژه امور بهداشت) است.که رسیدگی و حل و فصل اختلافات اعضای جامعه پزشکی با یکدیگر و همچنین اختلافات جامعه پزشکی با سایر اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی در صورتی که مبلغ خواسته یا محکوم به کمتر از ۵ میلیون باشد یا در صورت توافق طرفین، ارجاع پرونده به شورا صورت می پذیرد. معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان سازمان تعزیرات حکومتی هم از جمله نهادهایی است که شکایت علیه پزشکان و دندانپزشکان در آنجا می‌تواند صورت گیرد.

 2. سلام.دکتر دندونم رو خراب کرد و باید بکشم دندون رو و قصور پزشکی ثابت شد.عایا هم باید دیه دندونم رو بهم بده و هم هزینه ایمپلنت دندونم رو ؟یا فقط دیه دندونم رو؟

  1. قصور دندانپزشک چنانچه ثابت شد شما علاوه بر دیه میتوانید کلیه هزینه ها درمانی و کلیه ضرر و زیان های مادی و معنوی را مطالبه کنید به شرطی که این تقصیر ثابت شود

  2. باسلام شما دیه یک دندان رامیگیرید واینکه خواسته باشید دندان خودرا ایمپلنت کنید یا نه برعهده شماست برای مشاوره بیشتر با کارشناسان حقوقی وکیلم باش باشماره های۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰-۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱ تماس حاصل فرمایید

 3. سلام.من به یکی از دندانپزشکان شهرستان مراجعه کردم برای روکش دندان و عصب کشی.به یک مبلغی توافق کردیم.عصب کشی را انجام داده و ۶۰در صد مبلغ را ازم گرفته .حالا که نوبت روکش رسیده میگه لوازم دندانپزشکی گران شده باید اضافه پرداخت کنی.آیا با شکایت از ایشون میتونم حق و حقوق خودمو بگیرم چون الان با کلی مشکل دندان روبرو شدم.ممنون میشم از راهنمییتون

  1. اگر سند مکتوبی از توافق خود با پزشک دارید و دلایل و شاهدانی کافی برای اظهاراتتون که پزشک سر مبلغی معین با شما توافق کرده و الان زیر توافقش زده بر حسب مبلغ پرداختی میتوانید دادخواست حقوقی خود را به شورا حل اختلاف یا دادگاه حقوقی تقدیم کنید برای مشاوره بیشتر با وکلا سامانه ارتباط بگیرید

 4. با سلام بنده ۲ دندان که نیاز به روکش داشته و طبق عکسهاو معاینه دکتر نظر به روکش داد بعد از وقت دهی و رسیدن نوبت یا تغییر نظر مواجه شدم از طرف دکتر که گفتن شاید یکی از دندانهاپست بخواهد که گفتن پست نمیخواهم انجام شود و گفتن بزار یکم تراش بدم اما ایشان بدون توجه هر ۲ دندان رو صورت مخالفت من چنان تراش داد ۲ دتدان رو بعد میگه ۲تاش رو پست بنویسید به دستیاررخودش یعنی بدون گفتن ورضایت از من اینکار رو انجام داده و میگوییم گفتم نمیخوام پست شود شما چرا اینکار رو انجام دادین میگفتن دندانتانضعیف بود بعد یه مدت ممکن بود دندان زیر روکش بشکند سوالم اینه ایا مگر میشودگفتن یکم تراش میدم ببینم بهت میگم نه که بدون رضایت من ۲ دندان رو پودر کرده و میگه نظر من این بوده در صورتی که من مخالف بودم و گفته بودم پست نمیخواهم ایا نباید قبل پودر کردن دندان به من بگویید و نظر خودش مهم بوده چرا به مت نگفته ۲ دندان رو چنان تراش داده میگه نظر منه در صورتی که قبلشروع درمان بیان کردم که پست نمیخواهم بشود و نظرتون پست هست انجام نمیدهم ایا این دندانپزشک تخلف نکرده که بدون رضایت من اقدام به تراش دندان به حدی کرده فقط میشود پست کرد بدون رضایت

  1. شما میتوانید شکایت مشکل درمانی خود را به سازمان نظام پزشکی محل مربوطه تقدیم نمائید که بعد از ارجاع به پزشک قانونی در کمیسیون های تخصصی پزشکی حکم به پرداخت دیه تان را یگیرید برای مشاوره بیشتر با وکلا و مشاوران سامانه ارتباط بگیرید

 5. سلام. بنده تجهیزات دندانپزشکی دارم. برج ۱۲ به کلینیک کامپوزیت دادم بعد از یک ماه زنگ زدن و گفتن کامپوزیتی که برای بیمار استفاده کردیم اولش رنگش خوب بوده بعد چند روز تغییر رنگ داده. پزشک هیچ گونه مسئولیتی رو قبول نمیکنه و جنس شما تقلبیه.
  ۱-چون که یک ماه از فروش کالا میگذره بنده اصلا نمیدونم کامپوزیتی که استفاده کردن واقعا از من بوده یا از جای دیگه تهیه کردن؟
  ۲- در مرحله دوم اصلا نمیدونم پزشکی که کامپوزیتو کار کرده تمام اصولو رعایت کرده یا نه؟
  ۳- در مرحله سوم اگر پزشک هم کارشو درست انجام داده احتمال اینکه بیمار هم خطایی کرده باشه هست .
  بنده الآن برای دفاع از حق خودم چکار باید بکنم؟ به کیفیت جنس و اصل بودنش هم مطمئن هستم.

  1. باسلام شمامنتظربمانید که درچه خصوصی ازشما شکایت میشود برای مشاوره بیشتر باکارشناسان حقوقی وکیلم باش باشماره ۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰-۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱ تماس حاصل فرمایید

 6. سلام روزتون بخیر، من ۱۳ واحد لمینت و روکش رو پیش دکتری انجام دادم ولی متاسفافه هیچ قرینگی بین دندان ها نیست قبلش هم به من نگفتن لیفت لثه نیاز داره کلا دندان ها کوتاه و بلند هستش چند واحد رو هم کج چسباندن که وقتی بهشون گفتم ففط از پایین لمینت تراش دادن که یک دست بشه ولی از بالای دندان شدیدا نامرتب هستش کوتاه و بلند هست! الان که اعتراض کردم گفتن نیاز به لیفت لثه داره. یک واحد از لمینت ها هم سایه سیاه داره . من اصلا راضی نیستم و از طرفی هم میترسم ظاهر کار انقدر ایراد داره خدا به داد باطن کار برسه . امکان شکایت و گرفتن دیه هستش؟

  1. سلام شماباید کمیسیون پزشکی شکایت کنید برای مشاوره بیشتر باکارشناسان حقوقی ماباشماره های ۰۵۱۳۶۲۱۴۰۰۰۰-۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱-تماس حاصل بفرمایید

  2. بله میتوانید شکایت کنید البته اگراز قبل کار عکس داشته باشید بهتر کارهایتان پیش میرود برای مشاوره بیشتر باکارشناسان حقوقی وکیلم باش باشماره های ۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰-۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱-تماس حاصل فرمایید

 7. سلام
  مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به دکتر دندانپزشک بابت رودکانال دندان f7 پیش پرداخت کردم ولی در جلسه اول دکتر فقط تراش داد و پانسمان کرد چون دیدم دکتر خوبی نیستند بابت تمام کارهای دندادنم به دکتر دیگری مراجعه کردم
  وقتی به دکتر اول بابت عودت پرداختی مراجعه کردم متاسفانه حاضر نیستم وجه من را عودت نمایند
  آیا امکان شکایت و تقاضای وجه وجود دارد؟

  1. سلام باید این پرونده را به شورا دادخواست دهید. با کسر هزینه های که برای درمان انجام گرفته می توانید نسبت به مابقی پول خود دادخواست مطالبه وجه بدید.

 8. سلام
  من دندونم عقلم رو پیش یه جراح دندونپزشک جراحی کردم که موقع جراحی به من گفت امکان ۱ در چند هزار وجود داره که شما عصب فکت آسیب ببینه ولی خیالت راحت من هیچ وقت واسه بیمارام اینجور پیش نیومده منم اعتماد کردم و بعد جراحی عصب فکم آسیب دید و با پرس و جو از چندین متخصص الان ممکنه تا چندین ماه یا شایدم دائمی بیحسی رو تو فک و لبم داشته باشم
  و همچنین فهمیدم که این جراحی کار حساس و دقیقی بوده و باید توسط یه جراح فک و صورت انجام میشده
  حالا این جراح دندونپزشک و کل کلینیک قیافه حق به جانب گرفتن که طبیعی هست و مشکلی پیش نیومده و حتی خود جراح بهم گفت “خوبه جا اونایی که یه دست یا یه پاشون فلج شده نیستی” یعنی حتی نمیخوان قبول کنن که به من آسیب زدن
  میشه راهنمایی کنید من باید چطور و با ساده ترین روش این موضوع رو پیگیری کنم؟ چون از لحاظ روحی خیلی داره بهم فشار میاره این موضوع

  1. سلام شما باید به کمیسیون پزشکی شکایت کنین.برای مشاوره بیشتر با شماره ۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰ میتونید تماس بگیرید.

 9. سلام بنده حدود یک سال پیش برای عصب کشی و پرکردن دندان به دندانپزشک مراجعه کردم و مشکلم برطرف شد حالا بعد از حدود یکسال همان دندان دچار درد شدید شده یعنی دکتر به طور کامل عصب های دندان من را از بین نبرده آیا دندانپزشک موظف است که مجدد دندان من را عصب کشی و پر کند بدون هزینه؟
  ممنون از شما

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی داره به چه موادی براتون استفاده شده و مدتش چقدر بوده و نحوه مراقبت شما چگونه بوده است
   با دکتر مد نظر خود مشورت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000