دعاوی ملکیمقالات

فروش ملک مشاع

مقدمه

فروش ملک مشاع شرایط و خصوصیات مهمی دارد که دانستن آن برای مالکان ملک مشاعی خالی از لطف نیست.فروش ملک مشاع به علت داشتن چند مالک کمی پیچیده می شود.هم چنینی از لحاظ قیمت نیز کمی با املاک عادی متفاوت است.ملک مشاع ملکی است که مالکان متعددی دارد و همگی در جز جز آن شریکند.مالکیت افراد قابل جدایی نیست زیرا هر مالکی در همه جای ملک حق مالکیت دارد.به عبارت دیگر هر قسمت از ملک متعلق به تمامی مالکان است پس حدود و ثغور سهم مالکان معین نیست.

اما با وجود این محدودیت مالکان می توانند حصه ی خود را اجاره و رهن دهد اما مالک نمی تواند بدون رضایت دیگران سهم خود را بفروشد.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

چگونه یک ملک مشاع میشود؟ 

اگر فردی ملک خود را با دیگری شریک شود و برای مالکیت محدوده ای تعریف نشود یا آنکه یک ملک به وراث ارث برسد همه ی آنها در ملک سهم دارند و به صورت مشاع مالکیت دارند.

در هردو مورد امکان افراز و تعیین حدود مالکیت امکان دارد و با مراجعه به دادسرا و ارائه درخواست آنرا پیگیری می کنند.

بهتر است بخوانید : نمونه رای خلع ید از ملک مشاع به همراه تحلیل آن

نقطه مقابل مشاع افراز وجود دارد: افراز یعنی جدا کردن و معین کردن حدود سهم و قسمت در املاک.اگر مال غیر منقول مشاعی را قسمت کنیم افراز کرده ایم.افراز یا به حکم دادگاه و براساس قانون است که نتیجه ان می بایست اجرا شود و یا بر اساس  توافق طرفین و نتیجه ی رضایت انان است.

باید بدانید که امکان دارد ملک قابل افراز نباشد در این صورت گواهی مبنی بر عدم امکان افراز وجود دارد.

فروش ملک مشاع به علت اختلاف نظر هایی که وجود دارد معمولا پایین تر از قیمت عرف آن است.همچنین رویارویی با چند نفر مالک نیز دشوار است.

تصرف مادی در املاک مشاع مقید به حصول رضایت همگی می باشد زیرا تمامی مالکان در ذره ذره آن سهیم هستند و می توانند در خصوص هر نوع تصرفی نظر دهند.

حق شفعه

البته اگر مالکین در ملک مشاع دو نفر باشند و یکی از آنها سهمش را بفروشد برای دیگری حق شفعه ایجاد می شود یعنی او می تواند مبلغ موردنظر را که خریدار جدید پرداخت کرده رابه او بپردازد و سهم جدید را از او بخرد و خودش مالک کل ملک شود.

چگونه ملک مشاع را بفروشیم:

ابتدا باید قابل افراز بودن و یا نبودن آن مشخص شود سپس بر اساس تقسیم نامه سهم هر فرد تعیین می شود. مجوز فروش ملک نیز بنا به درخواست افراد قابل صدور است. بعد از آن هر فرد به تنهایی و یا به اتفاق می توانند درخواست فروش را بدهند و احتمالا ملک به مزایده گذاشته می شود و مالکین می توانند در مزایده شرکت کنند.

نکته ی قابل ذکر این است اگر رای دادگاه مطابق میلتان نبود امکان اقامه ی دوباره دعوا وجود دارد.هم چنین اگر ملک در رهن بود نیم توان درخواست فروش را ارائه داد و مجوز نیز صادر نخواهد شد.

سوالی دیگری که ممکن است پیش آید این است که به کدام دادسرا مراجعه کنیم به داد سرایی که نزدیکترین دادسرا به محل وقوع ملک است.دادسراهای محل اقامت مالکان گزینه یمناسبی نیست پس برای تسریع امور و عدم ارجاع و جلوگیری از طولانی شدن پروسه ی رسیدگی به دادسرای محل وقوع ملک مراجعه کنید.

البته می توان به اداره ثبت محل وقوع ملک برای درخواست افراز نیز مراجعه کرد.

پس از مراجعه به اداره ثبت احتمالا کارشناس یا نماینده ثبت جهت رویت و بررسی در محل وقوع ملک حاضر می شود.پس بررسی و تطبیق پلاک ثبتی از لحاظ نقشه برداری ملک مورد تحقیق قرار می گیرد.سپس تصمیم در خصوص قابل افراز بودن یا نبودن ملک اعلام می شود.این حکم تا ۱۰ روز قابل افراز است.

اگر ملک قابل افراز نباشد گواهی نامه مبنی بر عدم افراز صادر می شود و مالکان می توانند درخواست فروش ملک را به دادسرا ارجاع دهند.

در ادامه بخوانید : قرارداد های ملکی 

گردآورنده : حقوق خوانِ معراج ، خانم کوثر ستاری

برای مشاوره با گروه وکلای معراج  با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

برای مشاوره تلفنی رایگان در این خصوص با شماره 02122221663 تماس حاصل فرمایید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با وکلای معراج

09026220322

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .