بیمه و تصادفات

فرار از صحنه تصادف

یکی از مواردی که در تصادفات گاها رخ داده و آثار سو آن را بیشتر می کند فرار راننده ی مقصر از صحنه ی تصادف است.این مورد که گاها آثار زیانباری داشته و بعضا به فوت مجروح حادثه ی رانندگی منجر می شود،متاسفانه موردی است که وقوع آن خصوصا در تصادفات جرحی چندان بعید است.اما چیزی که در اینجا به آن می پر دازیم بررسی این مساله است که درهنگام روبرو شدن با این مساله باید چه کنیم و در صورت فرار راننده از صحنه ی جرم، خسارت زیان دیده چگونه پرداخت می شود و قوانین و بیمه چه برخوردی با این مساله دارند؟

ابتدایی ترین کار در این مورد مانند همه ی تصادفات تماس با پلیس ۱۱۰ است.در این مورد چون راننده از صحنه متواری شده است چه تصادف جرحی باشد و چه خسارتی نیاز به حضور مامور کلانتری حوزه و تنظیم صورت جلسه است.تنظیم کروکی توسط عوامل راهور نیز لازمه ی هر تصادف رانندگی است.سپس فرد زیان دیده یا بستگان در یک او باید به کلانتری محل وقوع تصادف مراجعه نموده و علیه راننده متواری شکایت تنظیم کنند.بعد از تنظیم شکایت،کلانتری زیان دیده را برای بررسی های پزشکی به پزشک قانونی معرفی می نماید.در صورتی که خسارت مالی باشد اصل کروکی به همراه مدارک بیمه بدنه و بیمه شخص ثالت به شرکت بیمه ارائه می گردد.باید خاطر نشان کرد در صورتی هم که صحنه بهم خورده و در زمان حادثه عامل راهور حضور نداشته باشد،کارشناسان راهور یا کارشناس رسمی دادگستری برای ترسیم صحنه معرفی شده و با حضور در محل کروکی صحنه بهم خورده را ترسیم می نمایند.پس از تکمیل پرونده از سوی کلانتری پرونده به دادسرای منطقه ارسال می گردد.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

در دادسرا علیه راننده ی متواری یک درخواست تنظیم شده و به انضمام برگه بازجویی از مصدوم احتمالی،پرونده برای تنظیم آخرین صورت جلسه توسط قاضی به دادگاه ارسال می گردد.در صورتی که مقصر شناسایی شود شرکت بیمه گر خسارت را به زیان دیده پرداخت می کند.در صورت عدم شناسایی نیز زیان دیده متضرر نمی شود. طبق ماده ۱۰ قانون بیمه، نظر به اینکه جبران خسارات جانی و مالی وارده به خسارت دیدگان از حوادثی که به علت متواری شدن وسیله نقلیه خاطی از محل و یا شناخته نشدن مسئول حادثه، از صندوق مستقلی به نام صندوق خسارات تأمین می گردد .برای پیگیری دریافت خسارت، شخص متضرر در صحنه تصادف ملزم است تا مراحل فوق الذکر را به انجام رسانده تا کلیه مستندات صحنه تصادف را برای اثبات وقوع تصادف در دست داشته باشد.پس در صورت متواری شدن شخص مقصر نباید چندان نگران بود و توجه داشت که جبران خسارت از دو راه تنظیم شکایت و  شناسایی فرد مقصر و در صورت عدم امکان این امر،از طریق صندوق خسارات قابل انجام است.

صوت مرتبط به تصادف خسارتی (نکات مهم) :

مسایل حقوقی فرار از صحنه تصادف

شاید یکی از مهمترین سوال ها در مورد تصادفات این باشد که اگر کسی از صحنه تصادف فرار کند ضمانت اجرای آن چیست؟ متاسفانه همه ما به کرات دیده و شنیده ایم که راننده ای بی مسئولیت در اقدامی خلاف اخلاق و قانون مصدوم را رها کرده است.برای جواب دادن به این سوال باید قائل به تفکیک شد بدین صورت که اگر تصادفی غیر جرحی اتفاق بیافتد مثل این که دو وسیله نقلیه با هم تصادف کنند ولی کسی آسیبی نبیند و فقط خسارتی به خودرو وارد آید، در این موارد فرار از صحنه تصادف جرم نیست اما بدیهی است که مالک خودرو متضرر و آسیب دیده با برداشتن شماره پلاک خودرو متخلف (مقصر) می تواند در مراجع قضایی برای جبران خسارت اقامه دعوی کند.

اما اگر تصادف منجر به جراحت یا فوت شخصی شود فرار از صحنه تصادف و عدم کمک به مصدوم جرم است و قانونگذار در این خصوص به درستی سخت گیری کرده است.

در صورت فرار از صحنه تصادف اولا قاضی بر طبق قانون حق دادن تخفیف در خصوص مجازات حبس را ندارد. ثانیا قاضی دادگاه مکلف است که شخص خاطی را به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مندرج در قانون محکوم نماید به عنوان مثال اگر در تصادف – با فرض وجود تقصیر راننده یا عابر فوت کند بر طبق ماده ۷۱۴ قانون مذکور، مرتکب به ۶ ماه تا ۳ سال حبس محکوم خواهد شد و اگر در این جا مرتکب فرار کند قاضی مکلف است که حداقل به ۲ سال حبس تعزیری علاوه بر پرداخت دیه حکم صادر کند و امکان وجود تخفیف نیز وجود ندارد.

در قانون برای فرار از صحنه ی جرم آمده است که طبق ماده ۷۱۹: «هرگاه مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته و راننده با وجود امکان رساندن‌ مصدوم به مراکز درمانی و یا استمداد از مأمورین انتظامی از این کار خودداری کند و یا به منظور فرار از تعقیب محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در مواد (۷۱۴) و (۷۱۵) و (۷۱۶) محکوم خواهد شد. دادگاه نمی‌تواند در مورداین ماده اعمال کیفیت مخففه نماید.»برای کمک به روشن تر شدن این ماده،در ذیل به مواد مذکور در ماده فوق اشاره می کنیم.

ماده ۷۱۴: «هرگاه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت ‌راننده (اعم از وسایط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی‌) یا متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل ‌غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه ازناحیه اولیای دم محکوم می‌شود.»

ماده ۷۱۵: «هرگاه یکی از جهات مذکور در ماده (۷۱۴) موجب مرض جسمی یا دماغی که ‌غیرقابل علاج باشد و یا از بین رفتن یکی از حواس یا از کار افتادن عضوی از اعضای بدن که یکی‌از وظایف ضروری زندگی انسان را انجام می‌دهد یا تغییر شکل دایمی عضو یا صورت شخص ‌یا سقط جنینی شود مرتکب به حبس از دو ماه تا یک سال و به پرداخت دیه در صورت مطالبه‌ از ناحیه مصدوم محکوم می‌شود.»

ماده ۷۱۶: «هرگاه یکی از جهات مذکور در ماده (۷۱۴) موجب صدمه بدنی شود که باعث ‌نقصان یا ضعف دایم یکی از منافع یا یکی از اعضای بدن شود و یا باعث از بین رفتن قسمتی از عضو مصدوم گردد، بدون آنکه عضو از کار بیافتد یا باعث وضع حمل زن قبل از موعد طبیعی ‌شود مرتکب به حبس از دو ماه تا شش ماه و پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم‌ محکوم خواهد شد.»

صوت مرتبط با مقاله فرار از تصادف (نکات مهم)  :

نوشته های مشابه

۲۶ دیدگاه

 1. سلام..من با ماشینم ب یک موتور زدم چون مدارک همراهم نبود صحنه تصادف رو ترک کردم و دوباره با در دست داشتن مدارک ب صحنه تصادف مراجعه کردم..الان ماشینم دو هفته ای میشه پارکینگه..الان متضرر راضی شده ک با ۳ ملیون تومن پول رضایت بده ..ولی اون پاسگاهی ک رفتیم واسه شکایت میگه ک باید بیاید تمام پول رو در حضور عوامل پاسگاه تحویل متضرر بدید ک قضیه تمام شه..وگرنه اگر بخای پول طرفتو قسطی بدی ما نمیتونیم نامه آزادی ماشینتو بدیم.سوالم این بود ک آیا همچین چیزی امکان داره؟؟مگه غیر از اینه که وقتی شاکی رضایت کامال بده قضیه تموم میشه..چرا الان پاسگاه این حرفو میزنه میگه باید تمام پولشو بدی اونم نقد..وقتی شاکی داره رضایت میده چ دلیلی داره پاسگاه تو حساب کتاب ما دخالت کنه..اصل اینه ک شاکی رضایت کامل داده و ما میمونیم با حساب کتابمون ک چجوری خسارتشو بهش بدم

  1. سلام
   به کلانتری محل وقوع حادثه مراجعه کرده رضایت دهید و جهت ازاد نمودن ماشین نامه ای از کلانتری مبنی بر اعلام رضایت به دادستانی دادسرای محل وقوعدحادثه برده و ماشین را ترخیص نمایید

 2. با عرض سلام و سپاس و تشکر از راهنمایی های ارزنده تان
  چهل روز پیش یک خودرو سواری در داخل رینگ یکی از میادین اصلی شهر، بخاطر سوار کردن ۲ مسافر با من برخورد کرد که با موتور سیکلت در مسیر خودم در حرکت بودم و پس از درنگ کوتاهی از محل حادثه گریخت.در این تصادف علاوه بر خسارات مادی وارده موجب شکستن مچ دستم و زخمی شدن دست و پام شد.به علت عدم آگاهی از قوانین و عدم حضور طرف مقابل و همچنین گرم بودن بدنم با ۱۱۰و اورژانس تماس نگرفتم.با مراجعه به مراجع قضایی و پیگرد شماره پلاک خودرو که توسط فردی که ناظر تصادف بود برداشت شده بود و بازبینی دوربین های سازمان ترافیک راننده خودرو شناسایی شد و در بازجویی مدعی شده متوجه برخورد موتور سیکلت با ماشینش نشده در حالیکه من با اینه بغل او برخورد کردم و در فیلم هم خلاف گفته وی قابل رویت است.در حال حاضر پرونده در آخرین مرحله تکمیلی توسط کارشناس راهنمایی رانندگی جهت ترسیم کروکی و تشخیص مقصر حادثه برای اراپه به دادگاه و صدور رای هست..لذا با توجه به شرح موضوع
  ۱- در گواهی پزشک قانونی، دکتر عمومی زخمی شدن دست و پایم را تاپید کرده است. اما پزشک ارتوپد مورد اعتماد پزشک قانونی بدون معاینه دستم و همجنین بازبینی دقیق فیلم رادیولوژی، برخلاف تشخیص پزشک معالجم شکستگی و مویه در دست من رویت نکرده و تقاضای بازبینی مجدد و معاینه پس از باز شدن گچ دستم را کرده است. چگونه و از چه مرجعی میبایست صحت ادعایم را پیگیری کنم؟
  ۲- نداشتن کلاه کاسکت و گواهینامه موتور سیکلت و بیمه نامه و یا هر عنوان دیگری که کارشناس راهنمایی و رانندگی بر پایه آن رای بر مقصر بودن من بدهد دلیلی است بر چشم پوشی از جرم راننده خاطی و عدم جبران خسارات مالی و جانی وارد شده به من است؟
  ۳- علیرغم گذشت بیش از یک ماه از حادثه چون تصادف جرحی بوده الان هم می بایست هر دو وسیله نقلیه بازداشت و به پارکینگ هدایت شوند؟
  از تضعیع وقت گرابهایتان پوزش میطلبم و استدعا دارم در صورت امکان سریع تر پاسخ سوالاتم را ابلاغ فرماپید

  1. سلام…
   ۱.مدارک و مستندات پزشکی خود اعم از عکس رادیولوژی که موید شکستگی دست شماست برای معاینه پزشک متخصص ارائه دهید و در صورتی که در رای ایشان موثر واقع نشد به نظر کمیسیون پزشکی قانونی اعتراض کنید.

   ۲.در صورت احراز تقصیر از سوی راننده خودرو،دیه شما از طریق بیمه پرداخت میشود و بابت نداشتن بیمه نامه موتور سیکلت و گواهینامه و… جریمه نقدی می شوید.

   ۳.بله ماشین ها تا تعیین تکلیف مقصر و احراز بیمه نامه مقصر توقیف می شوند.

 3. سلام.
  وقت بخیر
  راننده موتور سیکلت دراهوازهستم
  امروز در اتوبان بعداز پل پنجم اهواز با سرعت ۶۰ تا داشتم داخل لاین وسط میرفتم که ناگهانی پژو پارس سفید رنگی بافاصله ۳۰ متری توقف نموده و قصد ترک بزرگ راه را داشته به مقصد زیر گذر پل که بعد از تغییر مسیر خودم ناگهان به سمت راست آماده و تصادف کردیم و متواری شد چطور میتونم شکایت کنم .خسارت جانی نبوده

 4. با سلام
  بنده با موتور میرفتم ماشین زد فرار کرد منم پام شکست و دست و سرم زخمی شد الان ماشینو نتونستیم پیدا کنیم و چون فرار کرده کروکی نداریم بیمارستان آزاد حساب شد واس همه چی واسه دیه و خرج بیمارستان کروکی می خوان کروکی هم نمیکشن الان چی میشه پس؟

 5. سلام.پدرم بر اسر تصادف با موتور سیکلت بعد دوشب در بیمارستان فوت شدن.وموتور سیکلت هم همون لحظه تصادف فرار میکنه.شماره پلاک موتور سیکلت رو داریم.اون دو روزی که پدرم بیمارستان بود طرف امد گفت پسر من بوده و هر کاری بگین انجام میدم.ولی بعد از اینکه پدرم فوت شدن زدن زیر همه چیز.ولی فیلم اون حرفهای که پدرش امد زد رو هم داریم .نظر قانونو میخوام بدونم

 6. سلام خسته نباشید.
  من راننده ی موتور سیکلت هستم. کلاه ایمنی بر سر داشتم که ناگهان راننده ی خودرو بدون راهنما زدن دور زد و من با خودرو تصادف کردم. تصادف جرحی نبود . ولی در بدنه ی خودرو کمی تورفتگی ایجاد شد. بیمه و گواهینامه نداشتم و مجبور شدم صحنه تصادف را ترک کنم. نظر قانون در این مورد چیست؟ آیا راننده ی خودرو امکان شکایت و گرفتن خسارت بدنه را دارد یا خیر ؟
  ممنون از لطف شما
  ممنون از لطفتون

  1. سلام.ترک کردن محل تصادف در این شرایط کار غلطی ست که بسیاری از افراد در هنگام تصادفات انجام میدهند.در این شرایط در صورت شکایت راننده خودرو مبنی بر مطالبه خسارت،بدلیل اینکه مدارک اثباتی دال بر مقصر ایشان ندارید،با جلب نظر کارشناس محکوم به پرداخت خسارت میشوید.

 7. سلام درصورتی که یک ماشین به موتوری بزند وفرارکند حکم آن چیست؟گواهی نامه را امتحان شهری داده وقبول شده اماهنوز کارت گواهینامه برایش نیامده.فرار ازصحنه چه جرمی دارد؟فرد مجروح سه جای پاش شکسته.

  1. با سلام..
   محکوم به پرداخت خسارت موتور سیکلت و پرداخت دیه ی شکستگی پا طبق نظر پزشکی قانونی و همچنین محکوم به مجازات رانندگی بدون گواهی نامه.

 8. سلام خسته نباشید من دیشب تو راه خونه بودم تو اتوبان امام علی بودم خواستم خروجی بابایی شرق و برم داخل یهو دیدم که یه ماشین پاترول داره دنده عقب میاد هر چقد بوق ترمز زدم ن یارو وایساد ن ماشین من و ماشین منو پرت کرد و افتادم تو جوب تا اومدم پیاده شم گازشو گرفت رفت حالا من شماره پلاکشو دارم، حالا چیکار کنم

  1. با سلام…
   اگر منجر به جرح نشده و صرفا خسارت است از شورای حل اختلاف محل اقدام کنید و بعد از اخذ تامین دلیل دادخواست مطالبه خسارت بدید.

 9. سلام چند وقت پیش یه تصادف داشتم در حد اینکه به یه ماشین دیگه زدم فقط ماشینش خط افتاد ولی به دلیل خدانشناس بودن طرف، بعد از شکایت، از بیمه م استفاده کرد ولی بعد اتمام کارا مدارک ماشینمو پس نمیده. چه کار کنم ؟

 10. بنده با خوردو درحال عبور از خیابان بودم باسرعت مطمئنه واهسته خانمی شاکی با عجله وبا حواس پرتی در حال عبور از خیابان بود که چون به سمت مخالف خیابان نگاه میکرد با دیدن خودرو بنده ترسیده هول شد وبه زمین افتاد خودرو بنده باشاکی اصلا تصادف نکرد (از وضعیت خودرو و شاکی میتوانید مشاهده کنید) بنده کنار خیابان نگه داشته و ایشان را مردم سوار ماشینم کردن و بنده ایشان را تا بیمارستان رساندم چون میگفتن دستم در رفته و شما باعث شدی الان از من شکایت کرده چه باید بکنم؟واگه هزینه ای باید پرداخت شه چقدره و ایا بیمه میده؟

  1. باسلام
   از شهدت و تحقیقات محلی استناد نمایید و چنانچه در محل وقوع حادثه دوربینی وصل بوده تقاضای بازبینی فیلم ضبط شده را نمایید.در صورتی که خودروی شما بیمه داشته باشد دیه از محل بیمه نامه خودرو شما پرداخت میگردد.

 11. سلام و خسته نباشید بنده ۳روز پیش با یه ماشین از پشت تصادف کردم و سپرشون فقط ترک خورد بنده کارت ماشین به عنوان ضمانت دادم بهشون که بعدا هماهنگ کنیم چک سپر درست کنم امروز تماس گرفتن که سپر کامل شکسته و باید تعویض بشه و هزینش ۳۵۰۰میلیون میشه و میخوان شکایت کنن ایا حرفشون قابل اثبات هست ضمنا تصادف ثبت هم نشده یعنی به صورت توافقی انجام شد.ممنون

 12. سلام چندروز پیش داشتم تو خیابون دنده عقب میرفتم خوردم ب یک پسر بچه و افتاد زمین پیاده شدم پسره هم بلند شد دیدم ک چیزیش نشده پدرش اومد کلی دادو بیداد منم فرار کردم‌متاسفانه
  بعد چندروز زنگ زدن گفتن فلان روز تصادف کردینو خودتونو ب دادگستری محلتون معرفی کنید الان میخام بدونم تکلیف من چی میشه بازداشتم میکنن بیمه پرداخت میکنه خسارتو؟

  1. سلام
   در صورتی که پسربچه مصدوم شده باشد و شما گواهینامه و بیمه نامه معتبر داشته باشید بیمه خسارت را پرداخت میکند.
   خیر بازداشت نمیشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خواست تماس با وکیل حرفه ای 

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .