مقالات

عفو

  عفو 

توقف رسیدگی به جرم و اجرای مجازات:

در آیین دادرسی کیفری ممکن است مواردی پیش بیاید که دعوای کیفری شما را برای همیشه از پروسه رسیدگی خارج نماید و دیگر امکان رسیدگی به آن دعوا وجود نداشته باشد. این موارد عام هستند که یکی از این موارد ؛ عفو می باشد .

عفو و بخشش هم یکی از همان مواردی است که باعث می­‌شود تعقیب برای همیشه متوقف شود.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

عفو به دو دسته تقسیم می­‌شود :

یکی عفو عام است و دیگری عفو خاص که همان عفو خصوصی، بخشودگی و یا عفو رهبری است.

عفو عام که بعد از بحران­ های اجتماعی، سیاسی و انقلاب ها صورت می‌گیرد، به موجب قانون است. البته در این مورد هم باید بدانیم که دیه و خسارت زیان دیده باید پرداخت شود.

عفو عمومی‌ را قوه‌مقننه و مجلس مقرر می‌کند؛ عفو عمومی‌ شامل متهمانی می‌شود که طبق ماده ۹۷ قانون مجازات اسلامی‌ مثلاً در جریان یک شورش، حادثه‌ای اتفاق افتاده و ۱۰۰ نفر در این شورش، هنوز محکوم نشده‌اند و قانون این ۱۰۰ نفر محکوم را از مجازات معاف می‌کند‌.

عفو خصوصی هم که در طول سال در مناسبت ‌های مذهبی(عید مبعث، عید قربان، غدیر و …) و اعیاد صورت می­‌گیرد و از جانب مقام معظم رهبری است. این نوع عفو ؛ یا تمام مجازات را می‌بخشد و یا قسمتی از آن را.

باید بدانیم عفو خصوصی موجب نمی شود که محکومیت از شناسنامه کیفری فرد به طور کلی پاک شود.

 افرادی مشمول عفو در قانون می شوند:  

 در آیین‌نامه کمیسیون عفو (تخفیف و تبدیل مجازات) شرایط اعطای عفو و مواردی را که شامل عفو می‌شود، مشخص شده است‌.

 در ماده ۲۴ این آیین نامه جرائمی‌که شامل عفو نمی‌شود آمده است که مفهوم مخالف، این است که برای سایر جرائم عفو امکان پذیر است‌.

 در بند ۲ این ماده،اگرفردی به اعدام محکوم و مجازات آن به حبس ابد تبدیل شده باشد بعد ازگذشت ۱۰ سال ممکن است عفو شامل حال وی شود. یا اگرمجازات فردی حبس ابد باشد و حبس ابد آن به ۱۵ سال تبدیل شده باشد بعد گذشت ۵ سال عفو می‌شود.

در ماده ۲۵ به صراحت بیان شده است که جرائمی‌ مانند قاچاق مواد مخدر، در موارد حق الناس (قصاص، که باید ازسوی اولیای دم صورت گیرد) سرقت مسلحانه، تجاوز به عنف و جرائم علیه امنیت (جاسوسی،محاربه، آدم ربایی، اغتشاش) عفو شامل این مجرمان نمی‌شود که مفهوم مخالف آن این است که عفو شامل جرائم دیگر می‌شود.

طبق بند ۱۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی عفو یا تخفیف مجازات محکومان در حدود موازین اسلامی‌ پس از پیشنهاد رئیس قوه قضاییه توسط مقام رهبری انجام می‌شود که این عفو خاص است که با عفو عمومی ‌متفاوت است.

 گردآورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم سعیده قویدل

برای کسب مشاوره با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خواست تماس با وکیل حرفه ای 

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .