مقالات

صلح عمری و صلح محاباتی

ابتدا برای آنکه صلح عمری و صلح محاباتی را توضیح دهیم و شرایطش را بیان کنیم می بایست عقد صلح را معرفی کنیم.

همانطور که می دانید عقد صلح یکی از عقود معین است که در قانون مدنی به رسمیت شناخته می شود. ممکن است تصور کنید عقد صلح در خصوص بروز اختلاف و یا از بین بردن مشاجرات کاربرد دارد اما عقد صلح می تواند در تمامی معاملات جای گیرد. به عبارت دیگر یکی از کاربردهای صلح تراضی دو طرف بر امری عقد صلح است.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

صلح یا در خصوص از بین بردن مشکل است و یا در خصوص معامله ای صورت می پذیرد. صلح از لحاظ حقوقی امروزه دامنه وسیعی دارد که یکی از آنان صلح عمری و دیگری محاباتی است.

به طور کلی صلح عمری و محاباتی نوعی از صلح نیستند. عمری نوعی از بهره بردن از منفعت است که مرتبط با عمر مالک یا عمر دیگری است

صلح عمری

صلح عمری به معنای صلح و یا قرار دادن یک معاملات اعم از خرید و فروش و اجاره و … در قابل عقد صلح است. منظور از کلمه عمری پایان عمر است حال پایان عمر مالک یا دیگری.

صلح می تواند در مقام معامله باشد یا در مقام تعهد و اجرای تعهد.

در قرارداد صلح مالک ملک خود را در خصوص وجود شرایطی به دیگری منتقل می کند. در قرارداد صلح در خصوص ملک مالک ضمن شرط اقامت تا پایان عمر خودش در آنجا ملک را به دگیری منتقل می کند ؛ یعنی مالک تا زمان زنده بودنش از منافع آن که سکونت و استفاده از آن است بهره می برد. از طرفی مالک منفعت اوست می تواند یا آن را اجاره دهد و یا خودش در آنجا سکنی گزیند.

مثلا شوهری ملکی را برای همسر و فرزندان باقی گذاشته است ومی خواهد تا زمانی که زنده است در انجا باشد پس ذیل یک قرارداد صلح عمری ملک مورد نظر را به به همسر و فرزندانش منتقل می کند.

یکی از نکات قابل توجه در خصوص قرارداد صلح عمری این است که با انتقال عین مالک سابق می تواند تا پایان زمان حیاتش از آن بهره ببرد. از سوی دیگر عین به دیگری منقل شده است فقط منفعت ان نیز پس از مدتی به آن ملحق خواهد شد.

ارکان لازم عقد صلح عمری

صلح عمری دارای ۴ رکن یا عنصر است که از قرار زیر است:

۱-مٌصالح: فردی که ملک خویش را تحت عقد صلح به دیگری منتقل می کند.

۲-مُتصالح: فردی که ملک به او منتقل می شود.

۳-مورد صلح: ملک مورد نظر

۴-مال‌الصلح: پول ثمن و یا اجرای تعهدی در برابر ملک انجام می شود.

صلح محاباتی

البته رکن چهارمی که در بالا ذکر شد لازم نیست می تواند صلح بلاعوض باشد. در این صورت صلح ، صلح محاباتی است. نکته ی دیگر آن است در عقد صلح وجود عوض برابر با مورد معامله لازم نیست و نبود ثمن و یا کم بودن آن مهم نیست و جز شروط لازم عقد صحیح قرارداد نیست.

صلح محاباتی صلحی است که در آن وجود پول یا ثمن در برابر ملک و مال هم اندازه و یا برابر نیست. در واقع ارزش معامله از لحاط منطقی و عقلانی و اقتصادی صحیح نیست اما در عقد صلح چنین شرایطی وجود دارد و قانونی هم هست به طور مثال فردی خانه اش را در قبال یک کتاب و یا یک خودکار و … به دیگری منتقل می کند.

عقد صلح می تواند به جای عقود زیر قرار گیرد.

۱- عقد بیع (انتقال عین به عوض معلوم)

۲- عقد اجاره (انتقال منفعت به عوض معلوم)

۳- عقد عاریه (انتقال منفعت بدون عوض)

۴- هبه (انتقال مالکیت بدون عوض معلوم)

۵- ابراء (اسقاط دین)

 شرایط عقد صلح

سه شرط زیر از شرایط لازم برای عقد صلح است:

۱-اهلیت: طرفین معامله می بایست دارای اهلیت باشند یعنی صغیر و مجنون و سفیه نباشد بالغ و عاقل باشند. البته که شرایط ویژه ای نیز وجود دارد و در مواردی که یکی از طرفین اهلیت نداشته باشند قاِم مقام و یا قیم قانونی او می تواند معامله کند.

۲-عقد صلح برای فرار کردن از دین نباشد به طور مثال فردی مدیون و بدهکار به دیگری است برای آنکه دینش را نپردازد و برای حفظ مال ملکش و دارایی اش را به همسر و یا فرزندانش صلح عمری می کند.این نوع صلح ممکن نیست.

۳-مشروعیت: هر عقدی باید رد جهت مشروع و قانونی باشد اگر در جهت غیر قانونی و نامشروع باشد معامله باطل است؛ یعنی نیت و هدف و انگیزه از این معامله نامشروع نباشد.

مدارک مورد نیاز برای صلح عمری

۱-سند مالکیت که نشان دهنده مالکیت مالک باشد.

۲-مدارک شناسایی طرفین

۳-پایان کار در صورتی که مورد معامله آپارتمان یا اعیانی احداثی باشد

۴-استعلام دارایی

۵-استعلام شهرداری

۶-پاسخ استعلام ثبتی از اداره ثبت منطقه مبنی بر عدم بازداشت مورد مصالحه و مطابقت سند با دفتر املاک

۷-مفاصاحساب مالیاتی

۸-گواهی پایان ساختمان

گردآورنده : حقوق خوانِ معراج ، خانم کوثر ستاری 

برای مشاوره با وکلای معراج با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

 

برای مشاوره تلفنی رایگان در این خصوص با شماره 02122221663 تماس حاصل فرمایید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با وکلای معراج

09026220322

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .