پرسش و پاسخپرسش و پاسخ کیفری

سوالات مربوط به سرقت

⇐ سوالات مربوط به سرقت ⇒

در این مقاله نمونه ای ازمهم ترین سوالات مربوط به سرقت را که شما مطرح نموده اید که وکلای متخصص معراج پاسخگو بوده اند برایتان در نظر گرفته ایم .

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

شما می توانید سوالات خود را از طریق تلگرام واتساپ و یا دایرکت اینستاگرام شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ با ما و متخصصین معراج در میان بگذارید و یا برای مشاوره تخصصی تر و قبول پرونده خود در زمینه مشکلات سرقت حضورا هماهنگ بفرمایید و تشریف بیاوردید .

 

حتما بخوانید :مطلب سرقت های خاص 

؟ سوال :  

بنده یه موتور سیکلت خریده بودم به نام اوراقی تو دیوار دیدمش منم با آگهی دهنده تماس گرفتم و معاملون شد تو راه برگشتنی داخل وانت گرفتنش گفتن موتور سرقتیه منم بی خبر از همه چیز بعد بردن آگاهی و کلی بازجویی آوردن دادگاه و کپی رسید واریزی پولو داشتم که فرستادم واسش با تمام پیامکها که واسش داده بودم و اون یه شهر دیگه بود دور بود نمیتونستم برم بعد تو دادگاه قاضیه گفت باید بری زندان ما حرفتو باور نداریم  ۱۰ روزی زندان بودم بعد با سند آزاد شدم. منم ۱۸ سالمه دانشجوی ترم ۳ حسابداریم  رو پروندم نوشتند تحصیل اموال مسروقه.

  خواستم ببینم تکلیف چی میشه ممکنه دوباره زندام بدن بهم؟

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص معراج:

ممکنه برایتان زندان تعیین بشودو باید دفاع قانونی خودتان برای اینکه ثابت کند از موضوع سرقت اطلاع یا علم و آگاهی نداشتید رو ارائه کنید

 

 

؟ سوال :  

 ببخشید میخوام بدونم شکایت سرقت مستوجب تعزیر یعنی چی؟

 چجوری میشه در این مورد شکایت احضاریه نفرستند اما حکم جلب صادر بشه؟

 و چجوری میشه جلوی حکم جلب رو گرفت؟

  واین چه نوع حکم جلبی محاسبه میشه استانی یا شهر یا کشوری و چقدر اعتبار داره ؟

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص معراج:

سرقت به نوع تعزیری و حدی تقسیم میشود .مجازات سرقت تعزیری در قانون مشخص شده و با توجه به شرایط مزیت هایی از قبیل تخفیف و تعلیق و … وجود دارد .

فقط در برخی موارد خاص و یا زمانی  که سارق مجهول المکان باشد و یا با اقناع قاضی مبنی بر متواری شدن سارق امکان جلب بدون احضار وجود دارد.

۱- گاهی ممکن است قاضی پرونده دستور جلب را به یک کلانتری خاص ابلاغ کند که این نوع از قرار جلب ، قرار جلب عادی است.

۲- دستور جلبی که دادگاه به درخواست شاکی در اختیار وی قرار می دهد تا هر کجا محکوم و یا مجرم را یافت به ضابطان قضایی اطلاع دهد تا وی را دستگیر کنند، جلب سیار نام دارد.

البته این دو روش جلب به اعلام شما به عنوان شاکی بستگی دارد. به این صورت که اگر در دادگاه اعلام کنید محل زندگی فردی را که از او شکایت دارید می‌دانید، دستور جلب عادی برای شما صادر می‌شود، اما در صورتی که شما از شخصی به هر علتی شکایت کردید اما مکان زندگی‌اش را نمی‌دانید یا متواری شده باشد، باید این موضوع را در دادگاه اعلام کنید تا دستور جلب سیار برای شما صادر شود.

به کمک این دستور که مدت‌دار است، می‌توانید هر جا که بدهکار را مشاهده نمودید، با کمک یک مأمور انتظامی، او را دستگیر کنید و به دادگاه تحویل دهید.

 

؟ سوال :  

برادر بنده یک پرونده سرقت داشته که در دادگاه بدوی محکوم به سه سال حبس و چند ضربه شلاق شدن که دادگاه تجدید نظر هم حکم را تایید کرد و برادرم روانه زندان شد که بنده رضایت شاکیای پرونده رو گرفتم و درخواست تخفیف دادیم که تبدیل به ۱۶ملیون جزای نقدی شد؛در حال حاضر برادرم هشت ملیون از این جزا رو تحمل حبس کرده برا بقیه هشت ملیون به قاضی اجرای احکام مراجعه کردم که گفتن شما پنج ملیون واریز کنید مابقی رو پایان حبس میدم تا بهش کمک بشه دیروز که مراجعه کردم گفتن که دادستان دستور داده کل مبلغ باید واریز بشه؛خواهشا راهنمائیم کنید در رابطه با تخفیفی که بتونم بگیرم؛یعنی واقعا ن دادستان ن قاضی اجرای احکام نمیتوانند در تخفیف این جزای نقدی کمکم کنند؛؛ممنون میشم جواب بدید

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص معراج:

دادخواست تقسیط جزای نقدی بدید،اگر مورد قبول واقع بشه برادرتون آزاد میشود.

 

؟ سوال :  

همسرمن یک باطری ماشین ۲هفته پیش ازاقایی خریدوبعدازدوروز پلیس به جرم خریدباطری دزدی همسرمن رودستگیرکردوالان ۲هفته است  که درندامتگاه میباشد وبه من گفتن پروانه کسب اگربیاوری آزادش میکنیم خواستم بدونم همسرمن بااینکه اطلاعی ازمال دزدی نداشته چقدربراش مجازات می برندوایا باتوجه به اینکه سابقه نداره بخشیده میشه یانه .واین پرونده شاکی نداره طرف باطریشوگرفته ورضایت داده است 

وآیامن جوازکسب بزارم تاچندوقت میتونه بیرون از زندان باشه ؟

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص معراج:

مجازات سرقت سه ماه و یه روز تا دوسال حبس و‌تا ۷۴ ضربه شلاق می باشد. تازمان صدور حکم قطعی و‌اجرای حکم با ارایه جواز کسب میتوانند بیرون از زندان باشند. سرقت علاوه بر جنبه شخصی ، جنبه عمومی هم دارد و با رضایت شخص به جنبه عمومی رسیدگی میشود. در صورت عدم سابقه کیفری امکان تعلیق مجازات وجود دارد. 

 

در ادامه بخوانید : مراحل اداری شکایت سرقت

 

؟ سوال :  

اگر کسی اعتراف کند که دونفر سارق راباوسیله خود به محلی برده ولی سرقتی صورت نگرفته چه مجازاتی دارد؟>

واگر طرف از دزدی بودن دو مال خبر نداشته باشد وشاکی هم نداشته باشد چه مجازاتی دارد؟

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص معراج:

در صورت وقوع سرقت عنوان اتهامی ایشان معاونت در سرقت می باشد اما با توجه به اینکه سرقتی صورت نگرفته بنابراین جرمی محقق نشده است

 

 

؟ سوال :  

مجازات این معاونت در سرقت چیست ؟

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص معراج:

هر میزان حبسی که برا جرم سرقت صادر شود برا جرم معاونت یک تا دو درجه پایینتر از ان حبس در نظر گرفته میشود.

 

برای مشاهده نمونه رای اخذ شده سرقت مستوجب تعزیر اینجا کلیک کنید

 

؟ سوال :  

کیف من رو از داخل خودرو در بهشت زهرا به سرقت بردن و مقداری پول و دلار و گوشی همراه و بیست فقره چک و…  در داخل کیف بود که بعد از چند هفته سارقها رو گرفتن و در روز اول دادگاه با وسیقه ازاد شدن ولی الان بعد از گذشت دو سال هنوز دادگاهی نشدن در ضمن گوشی من رو به یک نفر فروختن که بعد از ردیابی شماره ایشون و همسرشان پیدا شد و حکم جلب انها صادر شد الان آن کسی که گوشی رو خریده میگه من نمیدونستم دزدی هست ولی میگه اگه میخوای یه گوشی نو بخرم بدم و کارت حافظه من که کلی عکس و فیلم داخلش بود رو میگه دستم نیست من میتونم از ایشون ضرر زیان هم بگیرم یا فقط باید اندازه پول گوشی رو بگیرم چون کلی هم توی این دوسال من از جیبم خرج کردم بعد اگر من به این خریدار گوشی رضایت بدم در حکم دزدها که اختلالی ایجاد نمیشود؟

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص معراج:

شما باید پیگیر پرونده سرقتتون باشید،چنانچه گوشی جدیدبگیرید. هیچ تاثیری در جرم سارقین نخواهد داشت.

 

 

؟ سوال :   خانومم تمکین نمیکرد. من هم رفتم خونه کرایه کردم و وسایلم رو بردم منزل جدید. تلویزیون رو هم بردم. بعد خانوم شکایت سرقت کرد از من. تلویزیون با جهیزیه ایشون و به نام ایشون خریداری شد ولی قرار شد من پولشو بدم چون تلویزیون و فرش با داماد بود. مدرکی هم ندارم که پولشو پرداخت کردم چون دستی دادم به خانومم. حالا تو دادسرا به سرقت تعزیری محکوم شدم. آیا این حکم درسته؟ تو دفاعم تو دادگاه کیفری ۲ چکار باید بکنم. ممنون

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص معراج:

بگید خودتون خریدید و شاهد هم داریدو عرفا در جهیزیه خرید تلویزیون مربوط  به مرد هست .

ضمن اینکه بهتره پرونده سرقت مطالعه شود .

 

 

؟ سوال :  

پدر بنده یک چک به موعد ۱۳۹۰/۰۳/۰۱ به مبلغ ۳ میلیون تومان در دسته چک خود به صورت امضا شده داشته اند ، و بنا به دلالیلی ان چک را از دست چک نکنده و استفاده نکرده اند ، پس از مدتی متوجه میشوند که همان برگه چک همراه با ته برگ آن از دست  چکشان مفقود شده است ، بلافاصله پس از آن متوجه میشوند که چک سرقت شده می روند و چک را اعلام مفقودی میکنند ، تاریخ اعلام مفقودی ۱۳۹۰/۰۹/۱۲ هست .دارنده چک ، چک را در تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۲۲ به بانک برده و به علت عدم موجودی چک را برگشت کرده و روی چک اقدام و شکایت کرده اند .فردا هم موعد حل اختلاف دارند ، میخواستم ببینم اگه امکانش هست ما را راهنمایی کنید .

 

Lawyer free icon پاسخ وکلای متخصص معراج:

مبلغ چک باید از طرف شما پرداخت بشود و اگر دلیلی بر سرقت داشتید میتونید شکایت کنید و بعد از اثبات موضوع از فردی که سارق بوده مبلغ پرداختی رو دریافت کنید.

 

تهیه محتوای مقاله : توسط تیم کیفری وکلای رهنمای معراج 

برای مشاوره با گروه وکلای متخصص در جرم سرقت  با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس حاصل نمایید.

برای مشاوره تلفنی رایگان در این خصوص با شماره 02122221663 تماس حاصل فرمایید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با وکلای معراج

09026220322

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .