حقوق کیفریمقالات

سرقت

 سرقت

از قدیمی ترین و رایج ترین جرایم علیه اموال جرم سرقت است.

معمولاً وقتی بحث از جرایم علیه اموال می شود ؛ اولین جرمی که به ذهن خطور می کند ؛ سرقت است.

جرم سرقت اشکال و انواع مختلفی دارد به همین منوال مجازات متفاوتی هم دارد.

به طور مثال سرقت ساده سرقت مسلحانه سرقت حدی و سرقت در شب و … .علاوه بر در نظر گرفتن انواع و اشکال مختلف برای جرم سرقت اعمال و رفتارهایی که مربوط به این جرم است را نیز جرم انگاری می کنند و مانند مداخله در اموال مسروق.

همچنین اقداماتی هم برای پیش گیری و جلوگیری از وقوع سرقت و ورود ضرر به مردم پیش بینی می شود مانند گذاشتن دزدگیر برای خودروها.

در ادامه جرم سرقت را تعریف خواهیم کرد.

در نظام حقوقی ایران با توجه به حرمت مال مسلمان ، ارتکاب سرقت اگر حدی باشد مجازات مخصوص به خود را دارد که این مجازات از فقه اسلامی برگفته شده است.

همچنین شروع به جرم سرقت نیز مجازات دارد.

سرقت های ساده مجازات تعزیری دارند.

تعریف جرم سرقت:

ماده۲۶۷قانون مجازات اسلامی در تعریف جرم سرقت اشعار می دارد : سرقت عبارت است از ربودن مال متعلق به غیر است .

در این تعریف سه عنصر ربودن –مال – غیر مهم است.

برای مشاهده مراحل اداری دعوی سرقت ، کلیک کنید.

هریک از این سه مورد را بررسی می کنیم:

۱-ربودن

رکن مهم سرقت ربودن است؛ یعنی فعل مورد نظر و رفتار فیزیکی در عنصرمادی ربودن است.

لازمه تحقق ربایش انتقال و جا به جایی است پس با توجه به این نظر تنها اموال منقول مانند خودرو و هر نوع اشیا کوچک و بزرگ  قابل ربودن هستند نه اموال غیر منقول.

اموالی مانند در و پنجره و لوله که در ذات منقول هسند و متصل به خانه هستند در حکم غیر منقول محسوب می شوند ، اگر جدا شوند منقول هستند و اگر مورد ربایش قرار گیرند سرقت محسوب می شود.

در انگلستان رکن مهم تصاحب کردن و مال خود کردن مال ربوده شده مهم است و اینکه فرد با مال رفتار مالکانه داشته باشد نیز نشان از این موضوع دارد.

حال آنکه در ایران تفاوت چندانی نمی کند که مال را برای خود یا دیگری ربوده باشد.

خودداری فروشنده از تحویل مال به مشتری و یا تصرف ملک مسکونی دیگری و پس ندادن مال که به اشتباه به فردی داده شده  از جمله افعالی هستند که در انگلستان تحت عنوان سرقت تلقی می شوند.

قبول تصاحب و برخورد مالکانه در حقوق انگلستان موجب می شود تا نتوان به راحتی بین کلاهبردای و خیانت در امانت تفاوت قائل شد.

فاعل ربایش می بایست انسان باشد یعنی ربودن توسط حیوانات مورد قبول حقوق ایران نیست البته امکان دارد که انسانی حیوانی مانند میمون سگ گربه یا پرنده را آموزش دهد که اموال مردم را گرفته و فرار کند و برای او بیاورد.

البته اگر حیوان بدون تعلیم از صاحبش مال دیگری را برای او بیاورد نمی توان مالک حیوان را متهم به جرم سرقت نمود زیرا عمل ربودن منتسب به او نیست.

حتی اگر کسی از صغیر و طفل یا مجنون در جهت سرقت استفاده می کند که در این موارد نیز ربایش مستند به او است.

برای کسی اطلاعات بیشتر از جرم سرقت ، کلیک کنید.

۲-مال

موضوع سرقت باید مال باشد ، مال باید داراری ارزش مالی باشد از نظر عرف و از نظر قانون و شرع نیز مجاز باشد نه ممنوع و غیرقانونی  ؛ پس سرقت اموال و یا اشیایی همچون حشرات هوا غذای فاسد یا مشروبات و مواد مخدر و… سرقت محسوب نمی شود.

براساس قوانین ایران فقط عین مال قابل سرقت می باشد سرقت ادبی و یا دزدیدن ایده اختراع و … می تواند تحت عنوان جرم دیگری بررسی شود.

ربودن برق بدون حق و اجازه و به طور پنهانی و در خفا سرقت محسوب می شود ؛ نمونه بارز آن ربودن از کابل برق دولت برای مصرف منازل است.

در قانون مجازات پیشه وران و فروشندگان که کالای خود را مخفی می کنند یا گران می فروشند آّب کالا محسوب می شود و در نتیجه سرقت آب نیز قابل قبول است.

در خصوص گاز نیز اگرچه خطرناک است اما اگر کسی از انشعابات آن بردارد و برای خود استفاده کند ؛ سرقت محسوب می شود.

ربایش انسان

در این خصوص فقها نظرات مختلفی دارند یک نظر بیان می کند که مجازات قطع ید است ، نظر دیگر قائل به مجازات تعزیری است و نظر دیگر بیان می دارد که به عنوان افساد فی الارض در نظر گرفته شود و نظر چهارم هم نظر به استقلال این جرم دارد.

۳-تعلق مال به غیر

برای تحقق جرم سرقت مالی که ربوده شده می بایست متعلق به فردی غیر باشد یعنی اگر فردی مالی را که می دزد برای خودش باشد ، آنگاه نام عمل ارتکابی سرقت نیست زیرا از ارکان سرقت تعلق مال به دیگری است.

ربایش اموال بدون صاحب که در مالکیت کسی نیستند ، سرقت محسوب نمی شود.

اگر فردی مالی را که بین او شریکش مشاع هست را بردارد بنا بر نظر عده ای سرقت رخ داده و بنابر نظر عده ای چون نمی شود مال غیر را بر مال مشاع انطباق کرد ، سرقت ندانسته اند زیرا مشاع مالی است که هر کدام از شرکا در ذره ذره آن باهم شریک هستند و حد و مرز مشخصی بین مال برای طرفین وجود ندارد.

گردآورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم کوثر ستاری

برای مشاوره با وکلای متخصص جرم سرقت با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.
امتیاز دهید

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000