دعاوی کیفریمقالات

سرقت نمره ای چیست؟

مقدمه

یکی از نوین ترین شیوه های سرقت وسایل نقلیه سرقت نمره ای است.سرقت نمره ای شیوه ای جدید از سرقت وسایل نقلیه و خودرو ها می باشد که به طور سازمان یافته و گروهی انجام می شود.در این گروه سارقان سابقه دار و حرفه ای خودرو و صافکاران و مکانیک ها وتازه کاران در سرقت دخیل هستند.

سرقت نمره ای یا سرقت سند نمره با جرم کلاهبرداری هم آمیخته شده است.سرقت نمره ای از انواع سرقت می باشد که در این مقاله این جرم را معرفی می کنیم.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

سرقت یکی از جرایم علیه اموال و مالکیت است.جرایم علیه اموال و مالکیت جرایمی هستند که بیشترین آسیب را به مال یا حق مالکیت فردی وارد می کنند مانند کلاهبرداری و سرقت.این نوع جرایم بیشتر جنبه ی مالی دارند.سرقت هم دارای انواعی است که عبارتند از سرقت حدی سرقت تعزیری و سرقت مقرون به آزار سرقت گروهی سرقت مسلحانه و سرقت رایانه ای و …. مجازات هر نوع سرقت متناسب با شرایط و اوضاع و احوالش تعیین شده است.

بهتر است بخوانید : سرقت های خاص

سرقت چیست؟

ماده۲۶۷قانون مجازات اسلامی در تعریف جرم سرقت اشعار می دارد : سرقت عبارت است از ربودن مال متعلق به غیر است در این تعریف سه عنصر ربودن مال و غیر مهم است.

رکن مهم سرقت ربودن است یعنی فعل مورد نظر و رفتارفیزیکی در عنصرمادی ربودن است.لازمه تحقق ربایش انتقال و جا به جایی است. فاعل ربایش می بایست انسان باشد یعنی ربودن توسط حیوانات مورد قبول حقوق ایران نیست.البته امکان دارد که انسانی حیوانی مانند میمون سگ گربه یا پرنده را آموزش دهد که اموال مردم را گرفته و فرار کند و برای او بیاورد.

موضوع سرقت باید مال باشد مال باید داراری ارزش مالی باشد از نظر عرف و از نظر قانون و شرع نیز مجاز باشد نه ممنوع و غیرقانونی .پس سرقت اموال و یا اشیایی همچون حشرات هوا غذای فاسد یا مشروبات و مواد مخدر و… سرقت محسوب نمی شود.

برای تحقق جرم سرقت مالی که ربوده شده می بایست متعلق به فردی غیر باشد یعنی اگر فردی مالی را که می دزدد برای خودش باش آنگاه نام عمل ارتکابی سرقت نیست زیرا از ارکان سرقت تعلق مال به دیگری است.

سرقت نمره ای

سرقت نمره ای به این شکل انجام می شود:

چندین نفر درغالب گروه های دو سه یا چهار نفره  در اطراف مکانیکی ها و تعمیرکاری ها و مراکزی از این قبیل در انتظار خودروهای تصادفی با مدل و برند خاص هستند.در مواردی تعمیرکار ه و مکانیکی ها هم با این افراد هم دستی می کنند.و هنگامی خودروی مورد نظر تصادفی به آنجا می رود با اعمال متقلبانه فرد را متقاعد به فروش می کنند.

در مرحله ی بعد افراد دیگر خودرو هایی با توجه به همان برند و مدل و مشخصات خودرو اقدام به سرق دیگر خودروها می کنند

در مرحله ی بعد با با انتقال خودروها به انبار و یا مناطق خارج از شهر در صدد تغییر هویت و جعل سند نمره ای می کنند.

سپس با عنوان ودروی سالم و صحیح و یا اصالت به فروش می رساند و خریداران خبری از سرقتی بودن خودروهای شان ندارند.

در موردی که خبرگزاری ها اعلام کردند سرکرده باند پس از شناسایی خودروهای تصادفی که خسارت سنگین داشتند نسبت به خرید این خودروها اقدام کرده و همچنین سرقت خودروهای مشابه را به سایر اعضای باند خود سفارش می‌داد.

در پی گزارش پلیس راهور خودروی سرقتی را در خیابان متوقف می کند.اما مالک خودرو بیان می کند که خودرو را از نمایشگاه ماشین خریداری کرده است.در ادامه نیروی انتظامی و کارآگاه مخصوص با پیگیری سر از سرقت نمره ای در می آورند.

از راه های پیشگیری از جرم سرقت نمره ای ایمن کردن خودروها از طریق قفل فرمان و قفل پدال و استفاده از دزدگیر و قرار دادن خودروها در پارکینگ اختصاصی یا عمومی است.هم چنین فروختن خودروهای تصادفی به شخص ایمن و قابل اطمینان از راه های جلوگیری وقوع جرم است.

در ادامه بخوانید : سرقت رایانه ای 

گردآورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش، خانم کوثر ستاری

برای مشاوره با وکیل دعاوی کیفری با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خواست تماس با وکیل حرفه ای 

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .