بیمه و تصادفاتجرایم پزشکیمقالات

روند رسیدگی در تصادفات منجر به جرح و یا فوت  

روند رسیدگی در تصادف منجر به جرح و یا فوت

 

الف)نظریه کارشناسی:

در صورتی که تصادف منجر به صدمات جسمی شده باشد؛ ابتدا به فوریت اورژانس و کلانتری اطلاع داده شود .

نیروهای اورژانس مصدوم را به بیمارستان انتقال می‌دهند و مامورین کلانتری صورتجلسه حادثه را تنظیم می‌کنند . مأموران نیروی انتظامی هم گزارش نحوه تصادف را تنظیم می کنند. اگر مصدوم توانایی شرح حادثه را داشته باشد از خود مصدوم ، والا از شهود حاضر در صحنه گزارش تهیه می شود و نیز از راننده ای که منجر به ایراد تصادف و صدمه شده بازجویی می شود.

نظر اولیه افسر کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی در حکم نظر کارشناسان رسمی است. اگر به نظر قاضی رسیدگی‌کننده، نظر کارشناسی مبهم یا ناقص باشد ؛ موضوع برای رفع نقص به همان کارشناس یا کارشناس دیگر ارجاع می‌شود و در صورت مغایرت نظر کارشناس با اوضاع و احوال مسلم قضیه یا اعتراض موجه و مدلل اصحاب دعوی، موضوع به هیئت کارشناسی مطابق مقررات آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب ارجاع خواهد شد.

پس از بررسی تصادف توسط افسر راهور ناجا و مشخص شدن علت وقوع حادثه، چنان‌چه احدی از طرفین به نظریه افسر مذکور اعتراض داشته باشند، می‌توانند با ارائه دادخواست به مراجع ذی‌صلاح قضایی (شوراهای حل اختلاف یا دادگاه‌های سراسر کشور) تقاضای تأمین دلیل و ارجاع موضوع به کارشناس رسمی دادگستری نمایند.

برای مشاهده مقاله تصادف با عابر پیاده ، اینجا کلیک کنید.

ب)نظریه  پزشکی قانونی:

برای مراجعه به پزشکی قانونی ، فرد ابتدائا باید از مراجع و ضابطین قضایی نامه مبنی بر مراجعه به پزشکی قانونی اخذ کند . ارائه این نامه برای دریافت خدمات ضروری است پس از دریافت معرفی نامه فرد برای انجام معاینه و تعیین خسارات وارد شده به مراکز پزشکی قانونی ، که به طور معمول در نامه مرجع قضایی مشخص شده ، مراجعه می کند.

پزشک پس از بررسی اولیه پرونده با توجه به نوع عارضه ایجاد شده و مدارک و مستندات پزشکی موجود در پرونده اعلام نظر می‌کند. ممکن است پزشک برای اعلام نظر نهایی به مدارک تکمیلی نیاز داشته باشد که در این صورت مصدوم  پس از آن که مدارک درخواست شده را ارائه کرد ، پزشک نسبت به بررسی و صدور گواهی اقدام می کند .

گاه در اولین مرحله از معاینه مصدومان حوادث رانندگی نوع صدمه و آسیب وارد شده به گونه ای است که اظهارنظر قطعی در همان مرحله اول مراجعه مقدور نیست و نیاز به معاینه مجدد مصدوم بعد از یک  دوره زمانی مشخص ضروری و اجتناب ناپذیر است. بنابراین در این موارد پزشک بعد از یک دوره زمانی مشخص برای فرد مصدوم، معاینه مجدد تعیین می کند.

فرد در زمان تعیین شده برای معاینه مجدد، به طور مستقیم و بدون احتیاج به دریافت مجدد نامه از مراجع یا ضابطین قضایی به پزشکی قانونی مراجعه و تعرفه مورد نظر را پرداخت می کند. سپس پزشک در صورت قطعی شدن مستندات، نظرخواهی خود را صادر خواهد کرد.

برای مشاوره با وکیل تصادفات رانندگی با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

 پ)رسیدگی دادسرا:

 پاسخ مرکز پزشکی قانونی به ضابطین (کلانتری و…) محل وقوع جرم  ارسال می شود. ضابطین نیز پرونده را به دادسرای عمومی و انقلاب محل فرستاده و از آنجا نیز به  شعب دادیاری دادسرا ارجاع می شود و دادیار پرونده نیز پس از مطالعه پرونده، دستور احضار متهم پرونده مذکور را به دفتردار خود می دهد.

برای مشاهده نمونه شکوائیه مرتبط با این عنوان، کلیک کنید.

ت)صدور قرار مجرمیت:

 دادیار پس از تحقیقات و بازجویی از متهم دعوای کیفری (در صورت احراز مجرمیت) قرار مجرمیت وی را صادر می کند با صدور کیفرخواست از دادسرا پرونده به مجتمع قضایی ارسال می‌شود . سپس معاون ارجاع، پرونده را به یکی از شعب دادگاه های کیفری ارجاع می دهد.

ث)رأی دادگاه:

قاضی دادگاه نیز با مهیا بودن رسیدگی، دستور تعیین وقت جلسه رسیدگی را به مدیر دفتر خود می دهد. دفتردار دادگاه در قالب اخطاریه وقت جلسه رسیدگی تعیین شده را به دو طرف دعوا ابلاغ می‌کند . ودر تاریخ مدنظر، دادگاه تشکیل جلسه می‌دهد و شاکی و متهم پرونده در جلسه دادگاه حاضر می شوند ودادگاه با توجه به مستندات و نظریه ها و صورتجلسه ها و نامه پزشکی قانونی وبا عنایت به میزان تقصیر هر یک از اصحاب دعوا رأی صادر می کند و درصد دیه مشخص می شود که توسط کارشناسان محاسبه می گردد. حال اگر خودروی فوق دارای بیمه نامه مسئولیت مدنی باشد مبلغ یک درصد دیه مشخص شده توسط شرکت بیمه ای که خودروی مذکور را بیمه کرده پرداخت می‌شود. البته در موارد پرداخت دیه توسط شرکت بیمه باید در نظر داشت که مبلغ یک درصد دیه تعیین شده توسط شخص بیمه گذار یا همان مسبب حادثه باید پرداخت شود .در دادگاه درصد قصور راننده ،عمد عمل اتفاق افتاده یا مستی و این موارد نیز بررسی می‌شود و از جنبه عمومی جرم به دلیل برهم زدن نظم عمومی مرتکب حادثه، مجرم شناخته می شود و طبق قانون به یک تا پنج ماه حبس و جزای نقدی محکوم می شود که بستگی به نظر قاضی و شرایط حادثه تعیین می گردد.

گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم محدثه سالاروند

برای مشاوره با وکیل تصادفات رانندگی با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.
امتیاز دهید

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000