جرایم دادسرا ارشادمقالات

رانندگی در حالت مستی

رانندگی در حالت مستی

سالانه در ایران خبرهای متعددی در خصوص تصادف هایی در رانندگی با حالت مستی شنیده می شود.

اکثر تصادفات در فاصله نیمه شب تا صبح رخ میدهند و رانندگان به دلیل هوشیار نبودن و استفاده مشروبات الکلی  و هم چنین استعمال مواد مخدر و خودگردان آسیب جدی جانی و گاها مالی می بینند.

براساس ماده ۷۱۸قانون مجازات اسلامی هرگاه فردی با وسیله نقلیه موتوری در حالت مستی اقدام به رانندگی کند عمل وی جزء موارد مشدد قرار میگیرد که طبق این ماده : فرد از یک تا پنج سال از حق رانندگی یا تصدی وسایل موتوری محروم خواهد شد.

بیشترین مبلغ برای یک تخلف رانندگی در کشور ایران مبلغ۴۰۰هزار تومان برای تخلف رانندگی در حالت مستی است ، علاوه بر این جریمه ضبط گواهینامه به مدت شش ماه و حد شرعی و مجازات حبس تعزیری نیز در نظر گرفته شده است؛ با وجود این قوانین بازدارنده هنوز هم رانندگی از مهمانی های شبانه پشت فرمان می نشینند و حادثه های خطر آفرین برای خود و دیگران رقم می زنند.

بیان مساله

مستی ۴۰۰هزار تومانی یکی از تیترهای خبرگزاری ایسنا است.

گاها از تصادف هایی که توسط رانندگان در حالت مست اتفاق میافتد گزارش تصویری تهیه میکنند و در اخبار نشان میدهند که از جدیدترین آنها اشاره به تصادفی میکنیم که در ششم مرداد سال ۱۳۹۷اتفاق افتاده است: حوالی ساعت ۶صبح پژویی در بزرگراه بابایی با ۶نفر از کارگران فضای سبز برخورد میکند، سه نفر در دم جان خود را از دست میدهند و سه نفر دیگر را به بیمارستان منتقل میکنند وسپس دو نفر از آنها نیز جان می سپارند؛علت این حادثه استفاده از مشروبات الکلی و عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه اعلام شد.

بعضی از مردم این سخت گیری را به علت اسلامی بودن این کشور میدانند اما در کشورهای اروپایی دیگر هم رانندگی در حالت مستی تخلف سنگینی است و ضبط گواهینامه و پرداخت جریمه نقدی و همچنین محرومیت از رانندگی را در پی دارد؛ به طور مثال  مجازات در ترکیه ۸۰۰هزار لیر و شش ماه ضبط گواهینامه است.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص جرم رانندگی در حالت مستی با گروه وکلای وکیلم باش به شماره  ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

مجازات جرم رانندگی در حالت مستی چیست؟

رانندگی در حالت مستی شامل دو نوع مجازات است:

*نخست مجازات شرب خمر که هشتاد ضربه تازیانه است.

*دیگری تشدید در مجازات رانندگی:

 ۱- اگر شخصی رانندگی در حالت مستی  کند جریمه ۴۰۰هزار تومانی در انتظار اوست.

۲- گواهینامه‌اش ۶ ماه ضبط می‌شود

۳- براساس ماده ۷۱۸قانون مجازات اسلامی: هرگاه فردی با وسیله نقلیه موتوری در حالت مستی اقدام به رانندگی کند عمل وی جزء موارد مشدد قرار می گیرد.

طبق این ماده فرد از یک تا پنج سال از حق رانندگی یا تصدی وسایل موتوری محروم خواهد شد.

۴- اگر کسی در حالت مستی رانندگی  کند و با یک عابر و یا خودروی دیگر تصادف کندبر طبق ضرر وارد شده، محکوم به قصاص یا پرداخت دیه خواهد شد.

۵- طبق ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی هرگاه بی احتیاطی، بی مبالاتی، عدم مهارت یا عدم رعایت نظامات دولتی از سوی راننده وسیله نقلیه یا متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمد شود مرتکب به ۶ ماه تا ۳ سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیای دم محکوم می‌گردد.

یکی از مشکلات و سوالات مرتکبین این است که چطور از مجازات ۸۰ضربه شلاق رهایی پیدا کنم؟

پاسخ این است که چون شرب خمر از حدود الهی است قابل تبدیل به جریمه نقدی نیست اما درصورتی که در کلانتری اقرار نکرده باشد و یا یک بار اقرار کرده باشد.۱یعنی اقرار در در کلانتری و نزد مامورین معتبر نیست، در دادگاه و با کمک وکیل مجرب بر اساس اوضاع و احوال میتواند از دوبار اقرار و یا توبه قبل از اقرار استفاده کند به شرطی که ندامت او برای قاضی محرز شود.

به طورمثال فردی که ندانسته از مشروبات الکلی استفاده کرده است جهل داشته و نمیدانسته که مایعی که مینوشد مشروبات الکلی است.

اما نظر دیگری هم وجود دارد و آن این است:در امور کیفری اقرار متهم موضوعیت ندارد طریقیت دارد.زیرا علم قاضی و شاهدانی همچون نیروهای انتظامی و یا پلیس راهنمایی رانندگی وجود دارد.

نتیجه

رانندگی در حالت مستی یکی از جرایمی است که در تمام کشورها مجازات جدی در پی دارد.

فقط در ایران علاوه بر کشورهای دیگر که مجازاتی همچون ضبط گواهینامه و تعلیق در رانندگی و یا حبس دارند ایران مجازات حدی دارد آن هم جز حدود الهی است که ۸۰ ضربه شلاق است ، جریمه نقدی۴۰۰تومانی نیز یک نوع مجازات بازدارنده است.

یکی از راههای رهایی از ۸۰ضربه شلاق استفاده از توبه قبل از اقرار و محرز شدن آن نزد قاضی و یا با توجه به اینکه مجازات شرب خمر با دوبار اقرار اثبات میشود مرتکب میتواند با کمک وکیل و با توجه به شرایط و اوضاع و احوال از این مجازات رهایی یابد.

۱-بر اساس تبصره ۲از ماده ۲۱۸ قانون مجازات اسلامی اقرار در صورتی اعتبار شرعی دارد که نزد قاضی در محکمه انجام گیرد.

  گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ،خانم کوثر ستاری

برای کسب مشاوره باوکلای متخصص جرم رانندگی در حالت مستی با گروه وکلای وکیلم باش به شماره  ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس بگیرید.

 

امتیاز دهید

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000