دعاوی خانوادهمهریه

در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

مطابق با ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی : به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید » با توجه به این ماده معلوم می شود ؛ زن پس از انعقاد عقد نکاح مالک مهریه شده و می تواند هر زمان که بخواهد مهر را مطالبه و در آن تصرف نماید، در این خصوص فرقی میان عندالمطالبه و یا عندالاستطاعه بودن مهر وجود نداشته و در هر دو صورت مرد موظف به پرداخت مهریه با در نظر گرفتن شرایط عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن مهریه به همسر خود می باشد.

در این پژوهش سعی می شود به این سوال که در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی گیرد ، پاسخ داده شود.

برای مشاهده دیگر مقالات خانواده ، کلیک کنید.

بر اساس یک باور نادرست در بین اکثر افراد جامعه این اعتقاد وجود دارد که در صورتی که زن خیانتکار، نازا[۱] و یا ناشزه[۲]  باشد مهریه به ایشان تعلق نگرفته و مرد از پرداخت مهریه در این موارد معاف خواهد بود. اما بر خلاف تصور عموم و با علم به این موضوع که خیانت زوجین به یکدیگر عملی ناپسند و قبیح است و برقراری رابطه نامشروع توسط زوجه جرم محسوب می شود، اما بازهم ارتباطی به دینی که مرد نسبت به پرداخت مهریه به همسرش داشته ندارد و سبب معافیت مرد از پرداخت مهریه نمی شود.

 همچنین است در خصوص زنی که از همسر خود تمکین نکرده و ناشزه خوانده شود، چرا که مطابق با ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی : « زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد ، امتناع کند ؛ مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و … » قانون مدنی این حق زن را حق حبس می نامد. فلذا نشوز زن، منعی برای دریافت مهریه ایجاد نمی کند.

درخواست وکیل - وکیل نوین

 

نوشته های مشابه

با توجه به مواد مرتبط قانونی مدنی در این خصوص به سوال فوق مبنی بر اینکه در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی گیرد پاسخ خواهیم داد ؛

* وفق مواد ۱۰۸۸ و ۱۰۸۷ قانون مدنی: « اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده و یا عدم مهر شرط شده باشد و یکی از زوجین قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیکی بمیرد، زن مستحق هیچ گونه مهری نیست.»

* مطابق با صدر ماده ۱۰۹۸ قانون مدنی : « در صورتی که عقد نکاح، اعم از دایم یا منقطع، باطل بوده و نزدیکی واقع نشده زن حق مهر ندارد »

* مطابق با صدر ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی : هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود زن حق مهر ندارد، مگر در صورتی که موجب فسخ عنن[۳] باشد.

* و همچنین است، اگر فسخ نکاح به دلیل تدلیس زن باشد، که در این صورت مهریه به زن تعلق نمی گیرد.

گردآورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم حدیثه شهاب

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص مهریه اینجا کلیک کنید.

[۱] . نازا بودن زن عیب محسوب نشده لذا  زن در این صورت هم حق دریافت تمام مهریه را دارد.

[۲] . در اصطلاح فقه و حقوق اگر مرد و زن وظایف زناشویی را انجام ندهند، نشوز رخ داده، اگر زن وظایف زناشویی را انجام ندهد ناشزه و در صورتی که مرد از انجام وظایف زناشویی سربازند ناشز نامیده می شود.

[۳] . ناتوانی مرد از انجام رابطه زناشویی را عنن گویند که در این صورت زن می تواند نکاح را فسخ کند ( به شرط اینکه ولو یکبار عمل زناشویی را انجام مداده باشد)، که در این صورت اگر مهر در عقد معین نشده باشد و زن بخواهد بخاطر عنن نکاح را فسخ کند، زن مستحق نصف مهرالمثل است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000