مقالاتدعاوی ملکی

خلع ید

 خلع ید

معاملات ملکی همیشه به خوبی پیش نمی رود و برخی مواقع مشکلاتی به وجود می آید ؛ مثلا: یکی از طرفین  به تعهدات خود عمل نمی کند که در نتیجه مسئله ای به وجود می آید که به سادگی بین طرفین قابل حل نیست و در این موارد چاره ای جز رسیدگی قضایی وجود ندارد ؛ بنابراین دراین خصوص دعاوی ملکی به وجود می آید که دارای انواع متفاوتی بوده که یکی از مهم ترین دعاوی ملکی  دعوا خلع ید است.

دعوا خلع ید چیست؟

به این معنا که  شخصی از روی عمد یا غیر عمد بر حقوق و اموال شخصی دیگر استیلا پیدا کند و آن را تصرف کند که می توان علیه او دعوا ،خلع ید مطرح کردکه طبق قانون مدنی و قاعده فقهی متصرف موظف است که مال تصرف شده را به مالک اصلی برگرداند ؛ درغیر این صورت متصرف غاصب محسوب می شود .

غصب به معنی این که هرگونه تصرف برمال یا املاک شخص دیگری به شکل عمد را غصب می گویند وشخص متصرف را غاصب می نامند .

ماده ۳۰۸ قانون مدنی (غصب استیلا برحق غیر است به نحو عدوان اثبات ید بر مال غیر بدون مجوز هم در حکم غصب  است.)

درخواست وکیل - وکیل نوین

برای کسب اطلاعات بیشتر دعاوی ملکی ، کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دعواخلع ید به دو صورت است : ۱-اموال منقول ۲ -اموال غیر منقول

برخی از حقوقدانان بر این باورند که دعوا خلع ید مخصوص ؛ اموال غیرمنقول است ؛ بنابراین در صورتی که شخصی بر اموال منقول شخص دیگر به صورت عدوانی یعنی از روی عمد تسلط پیدا کند باید برای برگرداندن آن دعوا استرداد مال را عنوان کند و دعوا خلع ید در اموال منقول در دادگاه قابلیت مطرح شدن را ندارد. برخی دیگر از حقوقدانان  می گویند دعوا خلع ید نسبت به مال منقول هم قابل طرح و رسیدگی در دادگاه است .

دعوا خلع ید چه زمانی مطرح می شود؟

زمانی که شخصی بدون هیچ گونه قراردادی با مالک ،به طور غیر قانونی ملک  او را تصرف کند و مالک باید برای اثبات دعوا خلع ید مالکیت خود و تصرف غاصبانه شخص را در دادگاه اثبات نماید .

مثلا: فردی یک خانه دارد و برای زمانی طولانی مسافرت رفته است  بعد از مدتی که بر می گردد ؛ شخصی به صورت غیر قانونی در خانه او زندگی می کند و اگر با تذکر، اعتنایی نکرد و ملک را تحویل نداد. آنگاه  مالک می تواند با در دست داشتن سند مالکیت به شورا حل اختلاف محل وقوع خانه مراجعه کرده و دادخواست خود را تنظیم کند و با توجه به شرایطی می تواند اجرت المثل ایام تصرف را مطابق با نظریه کارشناس از متصرف مطالبه کند .

برای مطالعه بیشتر مراحل اداری دعاوی خلع ید ، کلیک کنید.

چه کسانی می توانند دعوا خلع ید را مطرح کنند؟

اشخاص ذی نفع یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی می توانند طرح دعوا نمایند.

اگر مالکی سند رسمی نداشت برای دعوا خلع ید باید چه اقداماتی انجام دهد؟

ابتدا باید به دادگاه مراجعه کند و دعوای اثبات مالکیت را مطرح کند سپس با حکم قطعی اثبات مالکیت، دعوا خلع ید را در شورا حل اختلاف پیگیری کند.

هزینه دادرسی در دعوا خلع ید در اموال (منقول و غیر منقول)به چه صورت می باشد؟

دعوا خلع ید دراموال منقول مطابق تقویم خواهان است . تقویم خواهان به این معناست که تعیین قیمت، که از طرف شاکی در دادخواست خود درج می کند و یا توسط مدیر دفتر دادگاه یا با جلب نظر کارشناس قیمت تعیین می شود و براساس آن شاکی باید هزینه دادرسی پرداخت نماید . اما در صورتی که مال غیر منقول باشد از نظر پرداخت هزینه دادرسی برمبنا ارزش معاملاتی املاک درهر منطقه عمل می شود.

و درآخر باید گفت که در دعوا خلع ید رعایت تشریفات الزامی است  و رسیدگی در آن با تعیین وقت صورت می گیرد وبعد از دادن رای در صورت اعتراض،  امکان تجدید نظر وجود دارد .

گرد آورنده : حقوق خوان ِ وکیلم باش ، خانم فاطمه سعد آبادی

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص دعاوی ملکی و خلع ید با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

 

امتیاز دهید

ثبت نام وکلا
ثبت نام وکلا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000