مقالات

حجر و رفع آن

حجر و رفع آن

 

حجر در لغت به معنای منع و بازداشتن آمده و در اصطلاح حقوقی به معنای عدم اهلیت[۱] است. حقوق دانان در تعریف حجر این چنین بیان داشته اند: حجر عبارت است از منع قانونی شخص از دخالت و تصرف در اموال و حقوق مالی خود.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

البته لازم به ذکر است برخی فقها و حقوق دانان معتقدند محجور نه تنها در امور مالی بلکه در امور غیر مالی خود نیز نمی تواند دخل و تصرفی داشته باشد.در پژوهش حاضر سعی می شود در خصوص حجر و رفع آن توضیحاتی ارائه دهیم.

برای مشاهده مقاله مرتبط با موضوع کلیک کنید .

اشخاصی که با حکم قانون و مستقیماً محجور شناخته می شوند:

همانطور که در ابتدا بحث گفته شد : محجور کسی است که از تصرف و دخالت در اموال و حقوق مالی خود ممنوع می باشد. قانون مدنی اشخاص ذیل را محجور معرفی می کند :

۱- صغار :

اعمال صغیر تا جایی که مربوط به اموال و حقوق مالی او باشد باطل و بلااثر است. اما لازم است گفته شود: قانونگذار بین صغیر ممیز و غیر ممیز تفاوت کوچکی قائل شده و بیان می دارد: صغیر ممیز در اموری همچون هبه[۲]، صلح بلاعوض ( مجانی ) وحیازت مباحات[۳] می تواند تملک بلاعوض کند، همچنین صغیر ممیز در انجام اعمال حقوقی با اجازه ولی قهری یا قیم منعی نداشته و در صورت انجام، آن عمل باطل نخواهد بود.

۲- اشخاص غیر رشید[۴] :

معاملات و تصرفات غیر رشید در اموال خود اگر صرفاً نفعی برای وی داشته باشد، صحیح و  چنانچه صرفاً مضر به حال غیر رشید باشد باطل است. معاملات معوض[۵] غیر رشید فقط با اجازه ولی یا قیم نافذ[۶] خواهد بود اما تملکات بلامعوض وی از هر قبیل که باشد، بدون اجازه ولی یا قیم هم نافذ می باشد.

۳- مجانین :

جنون به هر درجه ای که باشد موجب حجر است ؛ چرا که قوه عقل و ادراک را مختل می کند.

لذا مجنون دائمی مطلقاً و مجنون ادواری در حال جنون نمی تواند هیچگونه تصرفی در اموال و حقوق مالی خود داشته باشد؛ مگر با اجازه و نظارت ولی یا قیم و چنانچه مجنون ادواری در زمان افاقه عمل حقوقی انجام دهد، به شرط اثبات افاقه جنون، عمل حقوقی وی نافذ است.

اشخاصی که با حکم قضایی و به تشخیص دادگاه محجور معرفی می شوند:

۱- تاجر ورشکسته :

اگر حکم حجر توسط دادگاه صادر شود به آن حجر قضایی گفته می شود، حکم حجر تاجر ورشکسته پس از احراز شرایط ورشکستگی از این دست است.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص حجر با گروه وکلای معراج به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

انواع حجر :

۱- حجر عام :

مقصود از حجر عام آن است که شخص محجور به طور کلی از انجام اعمال حقوقی و تصرف در اموال و حقوق مالی خود ممنوع باشد. مانند: مجنون دائمی که به جهت فقدان اراده ای که دارد هیچگونه عمل حقوقی نمی تواند و نباید انجام دهد و در صورت انجام، آن عمل حقوقی باطل است.

۲- حجر خاص :

مقصود از حجر خاص آن است که شخص تنها در پاره ای از اعمال خود ممنوع باشد. مانند غیر رشید که تنها در امور مالی نمی تواند تصرف کند. اما در امور غیرمالی همچون طلاق محدودیتی ندارد.

مسئولیت مدنی محجور:

* کسی که به هر دلیلی مال خود را به تصرف مجنون یا صغیر غیر ممیز می دهد، در صورت تلف مال حق ندارد از بابت تلف مال از مجنون یا صغیر غیر ممیز ادعای خسارت کند، چرا که در چنین حالتی این اشخاص مسئولیت مدنی نداشته و ملزم به جبران خسارت نیستند.

* اما اگر صغیر، مجنون یا غیر رشید، باعث ضرر شوند، سرپرست آن ها ضامن خسارت بوده و سرپرست پس از جبران خسارت حق رجوع به محجور را ندارد، مگر آن که محجور صغیر ممیز باشد، که سرپرست می تواند پس از جبران خسارت به وی مراجعه کند.

حکم حجر و رفع آن:

پس از آن که محجور بودن شخص برای دادگاه محرز شد، دادگاه برای شخص محجور قیم تعیین می کند. همچنین دادگاه می تواند علاوه بر قیم، یک یا چند نفر را به عنوان ناظر تعیین کرده تا امور محجور توسط قیم را نظارت و اداره کند.

پس از رفع حجر فرد می تواند با مراجعه به دادگاه صادرکننده رای ادعا نماید که از حالت حجر خارج شده و در کمال صحت و سلامت عقل بوده و رشید می باشد. مانند آنکه صغار پس از رسیدن به سن بلوغ که در دختران نه سال

تمام قمری و در پسران پانزده سال تمام قمری است می توانند به دادگاه مراجعه و درخواست رفع حجر نمایند. که در این صورت دادگاه پس از انجام تشریفات قانونی و کسب نظریه پزشکی قانونی و احراز سلامت و یا رشد متقاضی حکم به رفع حجر صادر و از آن تاریخ رابطه قیمومت قطع می شود و شخص می تواند اصالتاً در اموال و حقوق مالی خود تصرف کند.

گرد اورنده : حقوق خوانِ معراج ؛ خانم کوثر ستاری

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص حجر با گروه وکلای معراج به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

[۱] . اهلیت نشان دهنده آن است که شخص می تواند و صلاحیت دارد که اموالش را اداره کرده و در مورد آن ها تصمیم بگیرد.

[۲] . هبه عقدی است که به موجب آن مالی را مجاناً به شخص دیگری تملیک می کنند.( ماده ۷۹۵ قانون مدنی )

[۳] . حیازت مباحات عملی حقوقی است که سبب تملک اشیا آزاد می شود و مقصود از حیازت تصرف یا مهیا کردن وسایل تصرف است.

[۴] . غیر رشید کسی است که تصرفات او در اموال و حقوق مالی خود عقلایی نباشد. ( ماده ۱۲۰۸ قانون مدنی )

[۵] . مقصود از معوض این است که هر یک از طرفین معامله عوضی در مقابل مال دیگری ارائه کند.

[۶] . وقتی انجام عقد یا قراردادی صحیح باشد، اصطلاحاً به آن نافذ گفته می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خواست تماس با وکیل حرفه ای 

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .