جرایم مربوط به مواد مخدرمقالات

جرایم مواد مخدر

مقدمه

جرایم مواد مخدر از چالشی ترین و مهم ترین جرایم در هر جامعه ای است چه در کشورهای پیشرفته و صنعتی چه در کشورهای دیگر.گرفتار شدن عده ای از افراد جامعه در دام اعتیاد موجب از بین رفتن نیروی انسانی و استعداد و زندگی خود افراد می شود.جرایم مواد مخدر  مانند حمل مواد مخدر و استعمال مواد مخدر و نگهداری ممکن است همگی توسط یک نفر یا جدا جدا از سوی چندین نفر ارتکاب یابند.جرایم مواد مخدر می تواند به صورت سازمان یافته هم مرتکب شوند.جرایم مواد مخدر شامل تهیه و تولید و حمل و نگهداری و استعمال و … می شود.قانون مبارزه با مود مخدر از قوانین مهم در این خصوص است.

در این حوزه ممکن است موارد و جرایم دیگری همچون قتل سرقت تجاوز آدم ربایی و در حالا خفیف تر و از نظر حقوقی بحث طلاق و مهیه و نفقه هم مطرح شود.به این علت که فرد معتاد تحت تاثیر داروها و مواد مخدر قرار می گیرد و در واقع کنترلی بر روی توهمات و رفتار و تفکرات خویش ندارد پس ممکن است به افراد اطافش زیان برساند مثل قتل و تجاوز یا اینکه برای تهیه ی مواد مخدرش مرتکب سرقت شود و…

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

از طرف دیگر بحث آموزشی و فرهنگ سازی هم نقش مهمی در پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر بسیار موثر است.آموزش دانش آموزان و والدین در مدارس و توسط رسانه ها و فیلمسازی برای هردو سنین موجب افزایش آگاهی می شود.در مقطعی برنامه های شوک در خصوص مواد مخدر بسیار مورد توجه قرار گرفت و مردم از آن استقبال می کردند.

در کشور ایران هم مانند دیگر کشورها در برخی از شهر ها بیش از دیگر شهرها معتاد و جرایم مرتبط با مواد مخدر وجود دارد مثلا کرمان و سیستان و بلوچستان.یکی از علل افزایش جرایم مواد مخدر در این شهرها فقر و بیکاری و کمبود امکانات است.اگر در شهرها امکانات ورزشی و آموزشی و رفاهی و تفریحی ایجاد شود و مهم تر و از همه اگر فرصت شغلی و کار مناسب به وجود بیاید درصد ارتکاب جرایم مواد مخدر به شدت پایین می آید.

بهتر است بخوانید : دسته بندی مواد مخدر 

درهم آمیختن جرایم مواد مخدر موجب پیچیده شدن و گره خوردن مسایل جنایی و غیر جنایی می شود که این موضوع هم نتایج زیان باری برای افراد و جامعه به دنبال دارد.به طور مثال قاچاق مواد مخدر و استعمال مواد مخدر جنایاتی که معتادین مرتکب می شوند و یا تولید مواد مخدر و شناسایی و کشف آشپزخانه ها و مواردی از قبیل همگی به هم متصل و مربوطند.

حتی در زمینه اجتماعی و خانوادگی منشا و علت طلاق و جدایی ها و یا بزه دیده شدن و یا بزهکار شدن کودکان و نوجوانان اعتیاد و یا جرایم مواد مخدر است.

مواد مخدر از مرحله ی تولید و تهیه و یا وارد شدن به کشور به صورت قاچاق تا خرید و فروش و نگهدری و حمل آن و مصرف و به علاوه مسایل و مشکلات دیگری که در فرهنگ و اجتماع ایجاد و موجب بروز ناهنجاری ها می شود.

عوامل مختلفی اعم از فقر بیکاری و دوستان و خانواده و … بر شکل گیری و در گیری در جرایم مواد  مخدر نقش موثری دارند.

یکی از راه های مهم در پیشگیری از جرایم تصویب قوانین همه جانبه و متناسب با نیازهای روز جامعه است.قانونگذاری در خصوص مواد مخدر می تواند تا حدودی موثر واقع شود.اجرای عدالت و اجرای قوانین و مجازات علاوه بر عقوبت و کیفر دادن به مجرمین هم از ارتکاب دوباره جرم توسط انان جلوگیری می شود و هم از مجرمینی که در حال ارتکاب جرمند و هنوز دستگیر نشده اند و هم مجرمین بالقوه یعنی کسانی که به مرحله اجرایی جرم نرسیده و شاید تفکر ارتکاب جرم را در سر خود می پرورانند.

جرایم مواد مخدر:

۱-تهیه و تولید مواد مخدر

تهیه کردن و تولید کردن در لابراتوار و آشپزخانه و یا کشت مواد مخدر در مزارع اعم از هر نوعی جرم است و مجازات دارد.کشت خشخاش و شاهدانه و مواد مخدری از این قبیل در ایران تا قبل از انقلاب آزاد بود.اما بعد از انقلاب اسلامی با تصویب قوانین اعمال مذکور ممنوع و جرم اعلام شد.از گیاه خشخاش مواد مخدر تریاک و شیره تریاک و نفاله و سوخته تریاک و… به دست می آید.در افغانستان و پاکستان مزارع خشخاش بسیاری وجود دارد که از آن بهره برداری می شود.کشت مواد مخدر مربوط به موادمخدر های طبیعی و سنتی است.

مواد مخدر های نوین و جدید و یا صنعتی که ساخته ی دست بشرند و از ترکیب چندین مواد و یا ترکیب های شیمیایی به دست می آیند در لابراتوارها و در آشپزخانه ها تولید و به دست می آید مانند کریستال.

۲-حمل و نگهداری مواد مخدر

حاملان مواد مخدر بیشترین جمعیت مجرمین مربوط به مواد مخدر هستند.کسانی که دانسته یا ندانسته مواد مخدر ها را به مکان ها و افراد مختلفی می رسانند هم مرتکب جرم شده اند البته آگاهی و عدم اگاهی انان در مجازات آنها موثر واقع خواهد شد.حاملان مواد مخدر ممکن است با خودرو یا موتور سیکلت و یا حتی بدون وسیله نقلیه مرتکب جرم مذکور شوند.معمولا حاملان مواد مخدر خود دچار اعتیاد شده اند و برای گرفتن مواد مورد نیاز خود برای سردسته گروه کار می کنند.

در نوع دیگری از حمل مواد مخدر شرکت ها تقلبی که در ظاهر فروش اینترنتی کالا دارند اقدام به استخدام پیک موتوری و پیک با خودرو می نمایند و گروه دیگر که متخصص در بسته بندی هستند با بسته بندی های متفاوت و همراه با دیگر اجناس معمولی اعم از خوراکی و لباس و … مواد مخدر مورد نیاز مشتریان خود را در بسته بندی پنهان و جاسازی می کنند.افراد با بی اطلاعی خوشحال از یافتن شغل مشغول به کار شده و متوجه اینکه درحال انجام جرم هستند.

از طرف دیگر نگهداری مواد مخدر یعنی اختصاص مکانی چه کوچک چه بزرگ به این عمل جرم است.به طور مثال فردی ده بسته ی مواد مخدر را در کتاب هایش در خانه نگه می دارد یا فردی در کابینت خانه اش در کشوی میزش و یا فردی د رانباری در منزلش یا مکانی خارج شهر… فرقی ندارد همگی مصداق نگهداری مواد مخدر هستند.

۳-قاچاق مواد مخدر

قاچاق مواد مخدر از جرایمی است که در تمامی کشورها وجود دارد و مبارزه با آن بسیار سخت است.زیرا با از بین بردن یک گروه گروه دیگری سر در می آورد و دست ای دیگر در صدد کسب سود از این جرم می باشند.تا زمانی که در یک کشور مصرف کننده ی انبوه وجود داشته باشد و مشاغل کمی باشند و بیکاری و فقر باشد قاچاق مواد مخدر هم همواره وجود خواهد داشت.

قاچاق مواد مخدر بیشتر در مرز ها توسط بومیان رخ می دهد.معمولا مرز نشینان از مناطق محروم محسوب می شوند و به علت نداشتن شغل و در آمد کافی مجبور می شوند که مرتکب جرم شوند.در واقع آنان طعمه ی خوبی برای قاچاقچیان مواد مخدرند.اگر مشکلات اقتصادی و معیشاتی آنان حل شود در صد قاچاق مواد مخدر به شدت کاهش می یابد.

۴-استعمال مواد مخدر

استعمال مواد مخدر یعنی مصرف کردن مواد مخدر و معتاد بودن جرم است.مصرف مواد مخدر هم از دیدگاه جامعه شناختی و فرهنگی و اقتصادی ناپسند و نکوهیده است.و هم از دیدگاه قانون جرم و از دیدگاه فقه و اسلام حرام و ممنوع است.مصرف مواد مخدر هریک از افراد موجب آسیب اقتصادی و معیشتی به خانواده می شود.هم چنین شخص معتاد موجب آسیب فرهنگی می شود و خانواده و نزدیکان او دچار مشکلات روحی و روانی می شوند.استعمال مواد مخدر نتیجه ی الگوبرداری از والدین هم می تواند باشد.

ممکن است والدینی بگویند ما مصرف مواد مخدر نداشتیمم در حالی که از سیگار استفاده می کنند.کودکان مستقیما از رفتار والدین خود نمونه برداری می کنند و معیار تشخیص خوب و بد هر مساله ای رفتار والدین شان است.پس اگر به او پیشنهاد حشیش و سیگاری شود او قبول خواهد کرد زیرا در نظرش سیگار کشیدن پدر یا مادرش اشکالی ندارد.

۵-خرید و فروش

خرید و فروش مواد مخدر از جمله جرایم مهم در مواد مخدر است. فروشنده مواد مخدر حلقه ی مهمی در زنجیره ی جرایم مواد مخدر است.اگر او توسط نیروهای مبارزه با مواد مخدر شناسایی و دستگیر شود دسترسی و شناسایی تولید کننده و مصرف کننده ها و حتی حاملین هم راحت تر صورت می گیرد.برخی از فروشنده ها هم خود مصرف می کنند و برخی دیگر صرفا یک دلال هستند که مواد مخدر خریداری می کنند و با قیمت بالاتر و یا با اضافه کردن مواد مخدر تقلبی بیش از انچه که باید سود می کنند.مواد مخدر تقلبی هم به مرور یا به یکباره موجب مرگ و اغمای مصرف کننده می شود.

در ادامه بخوانید : حکم برائت نگهداری مواد مخدر به همراه تحلیل آن

گرد آورنده : حقوق خوانِ معراج ، خانم کوثر ستاری 

برای مشاوره با وکلای متخصص در جرایم مواد مخدر  با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خواست تماس با وکیل حرفه ای 

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .