جرایم پولی و بانکیمقالات

جرایم مالی

مقدمه

جرایم مالی جرایمی هستند که به اموال و دارایی یا مالکیت افراد و نظام اقتصادی جامعه آسیب وارد می کند.جرایم مالی شامل جرایم علیه اموال و مالکیت و جرایم اقتصادی و جرایم بانکی می شود.

اگر به جرایم مالی از دیدگاه جرایم علیه اموال و مالکیت نگاه کنیم جرایمی هستند که عمدی یا غیر عمدی به اموال و دارای اشخاص وارد می شوند.عمدی مانند سرقت خیانت در امانت و کلاهبرداری و غیر عمدی مانند اتلاف و از بین بردن مال یا شی متعلق به دیگری.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

اگر از دیدگاه جرایم اقتصادی به جرایم مالی نگاه کنیم شامل جرایمی همچون پولشویی-  اختلاس و ارتشا و فرار مالیاتی می شود.مجرمین جرایم اقتصادی هم با دیگران مجرمان متفاوتند.مجرمان یقه سفید اطلاق مناسبی برای مجرمان جرایم اقتصادی و جرایم مالی به نظر می رسد.

جرایم مالی در فضای مجازی هم از بیشترین جرایم ارتکابی به شمار می آیند.

بهتر است بخوانید : جرم اقتصادی.

جرایم اقتصادی کدامند؟

جرایم مالی چیست؟

فساد مالی یا جرایم مالی به رفتارها و اعمالی گفته می شود که با فساد مالی در اداره و یا سازمان مربوطه و تاثیر در نظام اقتصادی جامعه همراه است.جرایم مالی موجب ترویج و انتشار فساد در اقدامات مالی و بانکی می شود مانند گرفتن تسهیلات و وام های نجومی و عدم تسویه آن.

آسیب این جرم نه تنها به افراد سپرده گذار در بانک ها وارد می شود بلکه موجب آسیب های اقتصادی و اجتماعی هم می شود.

در آمارها جرایم مالی از بیشترین جرایم رخ داده هستند.البته از عنوان جرایم مالی بیشتر در خصوص جرایمی که فردی در قبال بدهی خود ناتوان از پرداخت است و به حبس محکوم می شود یاد می کنند.جرایم مالی در این مورد خاص شامل عده ی کثیری از زنان هم می شود.زنانی که ضامن سفته چک دیگری یا همسرشان شده اند.

از طرفی هم بسیاری از جرایم مالی و یا فساد مالی در دستگاه های اداری و دولتی ناشی از عدم نظارت و سو استفاده گری کارمندان و ماموران دولتی است مانند رشوه خواری و اختلاس.

فساد مالی ناشی از عوامل اقتصادی فرهنگی معیشتی و اجتماعی است.به طور مثال فردی که مرتکب اختلای و ارتشا شده است از لحاظ اقتصادی درگیر مشکلات است و یا گرداندن زندگی برایش سخت شده است.از لحاظ فرهنگی هنگامی ارتکاب می یابد که این جرم به علت ارتکاب زیاد و عدم اجرای مجازات مرتبا تکرار می شود و قبح و زشتی آن از لحاظ فرهنگی از بین رفته است.

چه عواملی سبب کاهش جرایم مالی می شود؟

۱-وجود شرایط مساعد برای تولید کالا ها

۲- عدم وجود مقررات اضافه و غیر لازم در جهت راه اندازی کارگاه و کارآفرینی

۳-تسهیلات متناسب با قید و شرط مستحکم

۴-رونق صادرات و واردات در کشور

۵-قوانین همه جانبه در خصوص جرایم مالی

۶-اجرای مجازات مجرمین جرایم مالی در ملا عام

۷-نظارت پیشرفته بر کارمندان و ماموران

۸-نظارت بر بانک ها و بازار سرمایه

۹-محدودیت فعالیت دولت در پروژه ها و خصوصی سازی

تفاوت جرایم مالی با جرایم علیه اموال و مالکیت:

۱-در جرایم مالی مجرمین خاص و یقه سفیدند یعنی یا دارای تخصص اقتصاد یا تجربه و یا نفوذ و سرمایه هستند و جامعه آماری کوپکتری دارد مانند کارمندی که مرتکب جرم اختلاس  شده است.اما در جرایم علیه اموال و مالکیت مجرمین عادی و از عوام جامعه هستند مانند سارق

۲-جرایم مالی بیشتر در انظام قتصادی تاثیر می گذارد و موجب هرج و مرج در اقتصاد می شود اما ضرر جرایم علیه اموال و مالکیت به فرد یا گروهی از افراد است.

۳-جرایم مالی در نتیجه فساد اداری و مدیریتی رخ می دهد در حالی که در جرایم علیه اموال و مالکیت جرایم در نتیجه ی سادگی قربانی و یا شرایط بزه دیده رخ می دهد.مانند فردی که از او کلاهبرداری شده است.

۴-جرایم مالی غیر قابل گذشت هستند اما جرایم علیه اموال و مالکیت همگی اینگونه نیستند.

در ادامه بخوانید : پولشویی و راه کارهای مقابله با آن

گردآورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم کوثر ستاری

برای مشاوره با وکیل مربوط به جرایم پولی و بانکی با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیل خوب و حرفه ای میخواهید
مشاوره تلفنی با وکیل متخصص پرونده تان در شهر شما
درخواست تماس فوری با وکیل