پرسش و پاسخ کیفریدعاوی کیفریمقالات

جرایم جنسی به عنف و اکراه

جرایم جنسی به عنف و اکراه

مقدمه

جرایم جنسی به عنف و اکراه از زمره جرایم علیه عفت و اخلاق عموم محسوب می شود اما قید عنف و اکراه موجب می شود که به سبب آسیب جسمی و بیشتر روحی و شخصیتی و حیثیتی و روانی که به بزه دیده وارد می شود، از جرایم علیه اشخاص تلقی شود.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

این دسته بندی از جهت بی توجهی مجرم به اختیار فرد است و آثار سوء و زیان بار آن نسبت به قربانی است.

به جرایم جنسی به عنف و اکراه یا به عبارت دیگر تجاوز به عنف و یا تجاوز جنسی به علت عدم رضایت قربانی توجه ویژه ای می شود.

در ادامه این جرم را بررسی می کنیم:

جرایم جنسی به عنف یا اکراه عنوان عامی دارد و شامل زنا و مساحقه و لواط می شود؛ جرم مذکور از جرایم کثیرالوقوع در برخی کشور ها است و در اکثر کشور ها مجازات این نوع جرایم سنگین و شدید اعمال می شود.

در خصوص جرایم جنسی به عنف تعاریف متفاوت و مختلفی در هر کشور و هر زمانی ارایه شده است و جزییات در هر کدام متفاوت است یک کشور تجاوز را به صورت عام در نظر می گیرد و یک کشور مانند ایران خاص.

علت این جرم انگاری خاص و محدود نیز به علت حداللهی بودن مجازات زنا و به تبع آن سنگین بودن مجازات تجاوز به عنف است.

تفاوت مهم در کشور های اسلامی و کشورهای اروپایی در این زمینه این است که در کشورهای اروپایی اعمال جنسی خاص مانند برقراری رابطه جنسی بامحارم و یا رابط هم جنس گراها و روابط جنسی تنها در صورتی جرم محسوب می شود که به عنف و اکراه باشد.

منظور از عنف و اکراه اعمال خشونت نیست بلکه صرف عدم رضایت بزه دیده مد نظر است.

در انگلستان فرض غیر قابل رد وجود دارد که بر طبق آن کودکان کمتر از ۱۶سال را هیچ گاه نمی توان راضی به ارتکاب عمل جنسی با افراد بالای هجده سال دانست.رضایت ظاهری آن ها نیز فاقد ارزش می باشد، همینطور تجاوز به شخص خواب و مست و بی هوش و عقب مانده و معلول یا فرد تحت بازداشت و بی اراده نیز در حکم تجاوز به عنف است مگر خلاف آن اثبات شود.

تحصیل رضایت با فریب و خدعه و نیرنگ در حکم عدم رضایت است؛ مانند آن که مردی به بهانه انجام تحقیقات و معاینات پزشکی به او دست درازی کرده بود یا فردی که با گریم و تغییر صدا و تغییر چهره خودش را به جای شوهر زنی دراورده بود.

بر طبق حقوق انگلستان رابطه جنسی عملی مستمر است و هر زمان که رضایت اولیه فرد ادامه پیدا نکند از آن لحظه به بعد در صورت ادامه رابطه تجاوز به عنف محسوب می شود.

برای مطالعه تحلیل نمونه رای زنای به عنف ؛کلیک کنید. 

در حقوق انگلستان مصونیت شوهر از محکومیت به تجاوز جنسی علیه همسرش لغو شده و حتی شوهر هم می تواند در صورت عدم رضایت زن مجرم محسوب شود.

قانون مجازات ایران در این زمینه در تبصره ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات این گونه بیان داشته است: هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بی هوشی خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنای به عنف است.

در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است.

همان طور ملاحظه شد در این جرم روابط بین زن و شوهر حتی بدون رضایت تجاوز به عنف محسوب نشده اما اگر زن دچار صدمات جسمی و حتی روحی و حیثیتی و ناموسی شود ، می تواند از باب ماده دیگری شکایت به عمل آورد.

در تجاوز به عنف در این خصوص بین عدم رضایت و رابطه ی به عنف می بایست سببیت و تناسب وجود داشته باشد.

مجازات این جرم اعدام است و بر طبق نظر یکی از فقهای معاصر برقراری رابطه جنسی به عنف از سوی زن مرد مجازاتی نخواهد داشت و زن مستوجب اعدام است.

اشکال تبصره فوق در خصوص دختر نابالغی که اغفال می شود هم قابل توجه است ؛ زیرا زن بالغ هم ممکن است اغفال شود پس می بایست این مورد خاص را تفسیر موسع نمود.

ربایش در این تبصره به نحوی است که قربانی در اثر ربوده شدن مورد تجاوز به عنف قرار گرفته است.

رای اصراری دیوان عالی کشور در خصوص مردی که پس از فیلم برداری از زنی با تهدید به انتشار فیلم مورد زنا قرار می داد حکم به عنف بودن داد؛ زیرا هر عنفی دست و پا بستن و کتک زدن نیست، عنف به معنی کراهت است و کراهت نشان دهنده عدم رضایت است.

گردآورنده : حقوق معراج خوانِ ، خانم کوثر ستاری

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص جرایم تجاوز به عنف با گروه وکلای معراج به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

برای مشاوره تلفنی رایگان در این خصوص با شماره 02122221663 تماس حاصل فرمایید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با وکلای معراج

09026220322

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .