جرایم رایانه ایمقالات

جرایم اینترنتی

مقدمه

جرایم در هرجامعه و مجرم در بین هر دسته ای از افراد وجود دارد.جرایم اینترنتی یا جرایم رایانه ای از جرایم جدید و کثیر الوقوع هستند.

جرم اینترنتی جرمی است که ویژگی بارز آن اتفاق افتادن در اینترنت و یا فضای سایبر و توسط کامپیوتر و رایانه است.جرایمی که در این فضا رخ می دهند ؛ به دو دسته تقسیم می شوند: یک جرایمی که از جرایم قدیمی هستند و فقط به این فضا منتقل شده اند و شکل جدیدی به خود گرفته اند وگرنه ماهیت همان است مانند سرقت و کلاهبرداری رایانه ای  و دوم:جرایمی که ماهیت نوینی دارند مانند دسترسی غیر مجاز به داده.

در این مقاله ویژگی جرایم اینترنتی مانند تعریف محیط سایبر و ویژگی محیط سایبر و مجرمین جرایم اینترنتی و مسولیت کیفری بر طبق جرایم رایانه ای و همچنین مجازات جرایم اینترنتی را برای شما بیان خواهیم کرد.

بهتر است بخوانید : سرقت رایانه ای

سایبر در لغت به معنی مجازی و غیرملموس می‌باشد و در اصطلاح محیطی است مجازی و غیرملموس در فضای شبکه‌های اینترنتی بین‌المللی که در این محیط تمام اطلاعات راجع به روابط افراد، فرهنگ‌ها، ملت‌ها، کشورها و به‌طور کلی هرآنچه در کره خاکی به صورت فیزیکی ملموس وجود دارد (به صورت نوشته، تصویر، صوت، اسناد) دریک فضای مجازی به شکل دیجیتالی وجود داشته و قابل استفاده و دسترس کاربران می‌باشند و از طریق کامپیوتر اجزا آن و شبکه‌های بین‌المللی بهم مرتبط می‌باشند.

ویژگی فضای سایبری:

ویژگی ها شامل منافع و مضرات می شوند:

۱-در دنیای رایانه و فضای سایبر به راحتی وسهل ترین روش ممکن با چند کلیک می توان به اطلاعات و یا تصاویر و فیلم مورد نظر خود دست یافت.

۲-محیط سایبر  ارتباطات افراد در هر مسافت و در هر ناحیه از کره زمین را میسر کرده است.

۳-همچنین بین المللی بودن اینترنت نیز از دیگر فواید آن است.

۴-امروزه با داشتن اینترنت همراه دیگر استفاده از اینترنت محدود به مکان خاصی نیست.

۵-فضای سایبر هم چنین یک بازار جهانی است و فرصت مبادله انواع کالا در انواع کشورها را فراهم کرده است.

۶-پیشرفت روز به روز و عقب نماند این فضا و به اصطلاح آپدیت بودن از دیگر نکات مثبت فضای سایبر است.

۷-عدم شناسایی و پیگیری مجرمین

۸-عدم وجود محدودیت برای کاربران در رده های سنی مختلف

۹-عدم آموزش قبل از استفاده

۱۰عدم تشخیص صحت و سقم مطالب

مجرمین سایبر چه کسانی اند؟

هکرها یا رخنه گران:در گذشته به شخصی که به فناوری اطلاعات تسلط داشت هکر می گفتند. اما امروزه بیشتر با هدف ترساندن هکرها، رسانه‌ها و مقامات مسئول مانند آژانس‌های دولتی وادارات پلیس این واژه به هر شخصی که مرتکب یک جرم مرتبط با فناوری شود اطلاق می‌کنند.

البته هکر ها انواع مختلفی دارند اعم از هکر کلاه سفید که مفیدند و هکرهای کلاه سیاه که غیر مفیدند هکرهای کلاه خاکستری که مابین هکرهای کلاه سیاه و کلاه سفید است.انواع دیگری هم از هکر ها هستند مانند هکرهای کلاه صورتی که این هکر ها در واقع چندان حرفه ای نیستند.هکرهای نخبه که همانطور کخه از نامش پیداست از دیگر هکران با استعدادتر و باهوش ترند و معمولا این هکرها در سیستم های امنیتی و محرمانه به کار گرفته می شوند.

مسئولیت کیفری در قانون جرایم رایانه‌ای ایران

قانون‌گذار ایران در قانون جرایم رایانه‌ای فصل ششم از قانون را به موضوع مسئولیت کیفری اختصاص داده است، شاید بتوان گفت مهم‌ترین تغییری که قانون فوق‌الذکر در رابطه با مسئولیت کیفری ایجاد نموده، شناسایی و ایجاد مسئولیت کیفری برای اشخاص حقوقی است، ماده ۱۹ و ۲۰ قانون فوق‌الذکر در رابطه با مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی است. ماده ۱۹ مقرر می‌دارد: «در موارد زیر، چنانچه جرایم رایانه‌ای به نام شخص حقوقی و در راستای منافع آن ارتکاب یابد، شخص حقوقی دارای مسئولیت کیفری خواهد بود:

الف) هرگاه مدیر شخص حقوقی مرتکب جرم رایانه‌ای شود.

ب) هرگاه مدیر شخص حقوقی دستور ارتکاب جرم رایانه‌ای را صادر کند و جرم به وقوع پیوندد.

ج) هرگاه یکی از کارمندان شخص حقوقی با اطلاع مدیر یا در اثر عدم نظارت وی مرتکب جرم رایانه‌ای شود.

د) هرگاه تمام یا قسمتی از فعالیت شخص حقوقی به ارتکاب جرم رایانه‌ای اختصاص‌یافته باشد.

ماده ۲۰ نیز اشعار داشته: «اشخاص حقوقی موضوع ماده فوق، با توجه به شرایط و اوضاع‌واحوال جرم ارتکابی، میزان درآمد و نتایج حاصله از ارتکاب جرم، علاوه بر سه تا شش برابر حداکثر جزای نقدی جرم ارتکابی، به ترتیب ذیل محکوم خواهند شد:

الف) چنانچه حداکثر مجازات حبس آن جرم تا پنج سال حبس باشد، تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا نُه ماه و در صورت تکرار جرم تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا پنج سال.

ب) چنانچه حداکثر مجازات حبس آن جرم بیش از پنج سال حبس باشد، تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا سه سال و در صورت تکرار جرم‌ شخص حقوقی منحل خواهد شد.

مجازات جرایم اینترنتی چیست؟

مجازات جنبه ی کیفر و جزا دادن و در واقع یک نوع تنبیه و هم جنبه پیش گیرانه و بازدارنده دارد. مجازات باید با جرم متناسب باشد.در جرایم اینترنت مجازات ها اکثرا جزای نقدی و حبس می باشد در برخی موارد هم که موجب هتک حیثیت شود اعاده حیثیت نیز جز مجازات های اصلی محسوب می شود.

در ادامه بخوانید : مجازات کلاهبرداری رایانه ای

 

برای مشاوره با وکلای وکیلم باش با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس حاصل نمایید.
امتیاز دهید

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000