جرایم پولی و بانکیمقالات

جرایم ارزی غیر بازرگانی

جرایم ارزی غیر بازرگانی

منظور از ارز، کلیه وسایل پرداختی است که در روابط بین المللی به کار می رود و به کمک آن ها بهای کالا و خدمات پرداخته می شود.

واژه ارز از مصدر ارزیدن و به معنای بها، قیمت و ارزش بوده که مترادف با واژه سعر نیز می باشدکه در فارسی بیشتر به صورت جمع یعنی اسعار و به معنای پول های بیگانه به کار برده می شود. لازم به توضیح است همانطور که در ابتدا نوشتار پیش رو گفته شد منظور از ارز صرفاً اسکناس منتشر شده توسط بانک مرکزی کشور ها نبوده و کلیه ابزار پرداختی از قبیل چک، سفته، برات، حواله و سایر وسایل پرداختی که در معاملات بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد را نیز شامل می شود.

در نوشته ی پیشین جرایم ارزی در امور بازرگانی را مورد بررسی قرار دادیم، در پژوهش پیش رو سعی می شود به بحث راجع به جرایم ارزی غیر بازرگانی پرداخته شود.

انواع جرایم ارزی غیر بازرگانی: 

الف _ جرایم ارز بیماری :

اشخاصی که به بیماری های صعب العلاج مبتلا بوده و در داخل کشور امکان مداوای آن ها وجود ندارد با رعایت شرایط و مقررات خاص می توانند ارز لازم را از نظام بانکی خریداری و جهت مداوای خود به خارج از کشور مسافرت کنند که معمولاً در ابتدا این دست از اشخاص به پزشک متخصص مراجعه کرده و پس از آن که پزشک متخصص تایید کرد که بیمار باید در خارج از کشور مداوا شود، تاییدیه مذکور را به شورای عالی پزشکی برده و شورا پس از بررسی و تایید ضرورت اعزام بیمار به خارج از کشور، به بانک های مجاز فروشنده ارز، نامه ای ارسال کرده و میزان ارز مورد نیاز جهت مداوای بیمار را در آن ذکر می کند و بانک براساس نامه فوق، مقدار ارز لازم برای درمان را به بیمار می فروشد، بانک مکلف است متناسب با ارز فروخته شده به بیمار مبلغی وجه نقد و یا سفته از بیمار دریافت کرده تا در صورت عدم ارائه صورت حساب هزینه های معالجه علاوه بر ضبط پول نقد و یا مطالبه وجه سفته بیمار را به دلیل تخلف از مقررات ارزی مورد تعقیب جزایی قرار دهد.

در خصوص جرایم ارز بیماری لازم است توضیح داده شود، پس از آنکه شورای عالی پزشکی،  اعزام بیمار به خارج از کشور را جهت مداوا تایید کرد و بانک نیز ارز مورد نیاز بیمار را به وی فروخت، علاوه برآنکه بیمار باید در ازای ارز خریداری شده وجه نقد و یا سفته منطبق بر مبلغ ارز دریافتی به بانک بدهد.

همچنین می بایست تعهد نامه ارز بیماری که در آن بیمار متعهد می شود مبلغ ارز دریافتی را صرفاً به منظور هزینه معالجه مورد استفاده قرار داده و حداکثر ظرف مدت نه ماه از تاریخ امضای تعهد نامه فوق اصل گذرنامه، گزارش کامل پزشکی و اصل ریز صورت حساب های هزینه معالجه را که به گواهی مقامات کنسولی جمهوری اسلامی ایران و تایید شورای پزشکی وزارت بهداری رسیده باشد را جهت دریافت ودیعه پرداختی از این بابت به شعبه ای از بانک ملی ایران که ارز را دریافت کرده است، تسلیم نماید.

همچنین در تعهد نامه فوق بیمار متعهد می شود، چنانچه مبلغ صورت حساب های ارائه شده به بانک کمتر از ارز بیماری خریداری شده باشد، مابه التفاوت آن را در اختیار بانک قرار دهد، در غیر این صورت و عدم رعایت موارد فوق با امضای تعهد نامه مذکور به بانک این اختیار را می دهد که مبلغ ودیعه را ضبط نموده و در پی آن حق هرگونه اعتراضی را از خود سلب می نماید.

ب _ جرایم ارز دانشجویی :

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در خارج از ایران می توانند در با مراجعه به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی محل تحصیل خود، نسبت به دریافت گواهی اشتغال به تحصیل اقدام نموده و پس از آن گواهی مزبور را جهت گواهی اشتغال به تحصیل و دریافت ارز دانشجویی به کنسولگری ایران در کشور خارجی ببرند. علاوه بر این بستگان دانشجو نیز می توانند ضمن مراجعه به شعبه های ارزی بانک ها و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل، فرم تقاضای صدور پروانه انتقال ارز تحصیلی را امضا و تقاضای ارسال ارز دانشجویی را از شعبه مورد نظر بنمایند. بانک پس از تشکیل پرونده ای تحت عنوان شناسنامه ارزی موافقت می کند بابت هزینه های دانشجو هرماه مبلغی ارز به خارج از کشور حواله کند.

لازم به ذکر است در برخی موارد افراد از طریق جعل گواهی اشتغال به تحصیل در خارج و یا داخل کشور و تشکیل شناسنامه ارزی، مقادیری ارز از طریق شعب ارزی بانک ها به خارج از کشور ارسال می کنند که این افراد توأمان به جرم جعل، استفاده از سند مجعول و جرم ارز دانشجویی محکوم می شوند.

ج _ قاچاق ارز :

قاچاق ارز عبارت است از وارد کردن ارز به خاک ایران و خارج کردن آن ، تسلیم به متصدی حمل و نقل یا هرشخص دیگری و یا هر نوع اقدام دیگری برای خارج کردن ارز از مملکت بدون رعایت مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

انواع قاچاق ارز :

۱- ورود ارز :

وارد کردن ارز به داخل مملکت یکی از اجزا عنصر مادی قاچاق ارز بوده که ممکن است از طریق مرزهای هوایی، دریایی و یا زمینی انجام پذیرد. البته در برخی موارد به جهت افزایش ذخایر ارزی کشور و تاثیر مثبت در موازنه ارزی کشور، بانک مرکزی ورود ارز به کشور را طی بخشنامه ای مجاز اعلام می کند.

۲- خروج ارز :

خارج کردن ارز نیز یکی دیگر از اجزا عنصر مادی قاچاق ارز می باشد و از آن جایی که دارایی های ارزی یکی از پشتوانه های قدرت خرید پول رایج کشور است، صدمه شدیدی را به نظام اقتصادی کشور وارد می کند

و به همین جهت بانک مرکزی خروج کلیه ارزهای خارجی را ممنوع اعلام کرده و مقرر می دارد، کلیه افرادی که قصد خروج از کشور را دارند تنها می توانند به میزان مبلغ مندرج در گذرنامه و تا حداکثر مبلغ اعلامی در بخش نامه بانک مرکزی ارز از کشور خارج نمایند و چنانچه مبلغ ارز بیشتر یا کمتر از آنچه در گذرنامه درج شده است همراه مسافر باشد و گواهی نامه بانک مجاز نسبت به مبلغ مورد اختلاف به گمرک ارائه نشود، قاچاچ محسوب شده و مسافر متخلف تحت تعقیب جزایی قرار می گیرد.

گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم حدیثه شهاب

برای دریافت مشاوره با وکیل جرایم پولی و بانکی لطفا با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس حاصل نمایید.

ثبت نام وکلا و کسب درآمد 

با ثبت نام در سامانه وکیل نوین روزانه موکلینی که نیاز به وکیل داشته و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند. . 

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *