جرایم پولی و بانکیمقالات

توقیف حساب بانکی و شرایط آن

از موضوعاتی که همواره مورد رنجش بستانکاران بوده ،دسترسی به اموال مدیون به جهت وصول طلب شان است.

قانونگذار در ماده ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مقرر می‌دارد: مرجع اجراکننده رأی باید به درخواست محکومٌ‌له به بانک مرکزی دستور دهد که فهرست کلیه حساب‌های محکومٌ‌علیه در بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری را برای توقیف به مرجع مذکور تسلیم کند.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

به موجب تبصره یک ماده ۱۹قانون مذکور؛ مراجع نام برده  در این ماده مکلفند به دستور دادگاه فهرست و مشخصات اموال متعلق به محکومٌ‌علیه و نیز فهرست نقل و انتقالات و هر نوع تغییر دیگر در اموال مذکور از زمان یک سال قبل از صدور حکم قطعی به  بعد را به دادگاه اعلام کنند.

مطابق ماده ۲۰ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی ،هر یک از مدیران یا مسئولان مراجع مذکور در ماده ۱۹ این قانون که به تکلیف مقرر پیرامون شناسایی اموال اشخاص حقیقی و حقوقی عمل نکند به انفصال درجه ۶  از خدمات عمومی و دولتی محکوم می‌شود.

 این حکم در مورد مدیران و مسئولان کلیه مراجعی که به هر نحو اطلاعاتی در مورد اموال اشخاص دارند و مکلفند اطلاعات خود مطابق ماده مذکور را در اختیار قوه قضاییه قرار دهند نیز در صورت عدم اجرای این تکلیف مجری است.

در ماده ۱۵۱ قانون آیین دادرسی کیفری اصلاحی سال ۱۳۹۴، بازپرس فقط در موارد ضروری می‌توانست، به منظور کشف جرم یا دستیابی به ادله وقوع جرم، حساب‌های بانکی اشخاص را با تایید رییس حوزه قضایی کنترل کند. این موضوع در حالی است که مطابق قانون جدید نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، دادگاه‌ها در مقابل درخواست محکوم‌له مکلف به شناسایی حساب‌های بانکی اشخاص هستند.

علاوه بر دستور بانک مرکزی نسبت به شناسایی و اعلام حساب‌های بانکی اشخاص در بانک‌ها، بررسی حساب‌های اشخاص در موسسات مالی نیز بر عهده بانک مرکزی خواهد بود.

زمانی که متقاضی خواستار تأمین خواسته در جهت توقیف حساب بانکی شخص باشد، می تواند از طریق تأمین قرار دادن حساب بانکی، این اقدام را حتی پیش از طرح دعوای اصلی، اقدام به شناسایی و توقیف حساب‌های بانکی فرد کند.

اقدام متقاضی از طریق دوایر اجرای مفاد اسناد رسمی منوط به معرفی و سراغ داشتن مال از محکوم‌علیه است، در حالی که مطابق ماده قانونی که بیان شد، حتی در صورتی که متقاضی که از طریق دوایر اجرای ثبت اقدام می‌کند، اموالی از محکوم‌علیه سراغ نداشته باشد،می تواند نسبت به شناسایی اموال مدیون اقدام کند.

هریک از اشخاص یا مدیران مراجع که مکلف به شناسایی نمودن اموال مدیون هستند از وظیفه ی خود امتناع کند به مجازات انفصال از خدمت به موجب ماده ی ۲۰ قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی محکوم می شود.

شرایط دستور توقف حساب بانکی محکوم‌علیه و برداشت از آن به میزان مبلغ محکوم‌به:

در آرایی که موضوع آن محکومیت سازمان طرف شکایات به پرداخت وجه در حق محکوم‌له می‌باشد و علی‌رغم احضار و اخذ تعهد مبنی براجرای حکم، محکوم‌علیه ازاجرای رأی خودداری نموده باشد، دادرس اجرای احکام می‌تواند پس ازانقضاء مدت یک‌سال از تاریخ ابلاغ رأی، نسبت به توقیف حساب محکوم‌علیه و پرداخت از آن به میزان محکوم‌به اقدام نماید.

برای توقیف حساب بانکی با لحاظ شرایط مذکور در قانون نیازی به کسب اجازه از شعبه صادره کننده رأی نیست و دادرس اجرای احکام با توجه به شرایط زیر می‌تواند نسبت به توقیف حساب بانکی محکوم‌علیه و برداشت از حساب سازمان مذکور به میزان محکوم‌به اقدام کند.این شرایط عبارتند از:

۱- مفاد رأی موضوع اجرا، الزام محکوم‌علیه به پرداخت وجه نقد باشد.

۲-ازتاریخ ابلاغ رأی مدت یک‌سال سپری شده و رأی اجرا نشده باشد.

رای توقیف حساب بانکی محکوم‌علیه احراز این موضوع که رأی ظرف مدت مقرر یک‌سال اجرا نشده است کفایت می‌کند و اینکه عدم اجرای حکم ناشی از عذرموجه، مانند عدم وجود اعتبارکافی بوده باشد مؤثر در موضوع نیست.

برای اعمال توقیف حساب نیازی به تقاضای محکوم‌له نیست و شعبه اجرای احکام رأساً می‌تواند نسبت به توقیف حساب و برداشت از آن اقدام کند.

توقیف و برداشت ازحساب بانکی محکوم‌علیه در حدود میزان محکوم‌به مجاز است و توقیف کل حساب اداره محکوم‌علیه مبنای قانونی ندارد.

توقیف اموال شخص حقوقی:

در مواردی که شکایت علیه واحد های دولتی نبوده و محکوم علیه مأمورین واحد های مذکور در ماده ۱۰ قانون تجارت و آیین دادرسی مدنی باشد توقیف و ضبط اموال شخص محکوم علیه با در خواست ذی نفع طبق مقررات قانون آئین دادرسی مدنی دادگاه های عمومی و انقلاب است.

توقیف حساب شخصی مستلزم تقاضای ذی نفع است. بر خلاف مواردی که دستگاه اجرایی محکومیت یافته است نیازمند تقاضای ذی نفع است.

توقیف و برداشت ازحساب بانکی محکوم علیه در حدود میزان محکوم به مجاز است و توقیف کل حساب اداره محکوم علیه مبنای قانونی ندارد.

در ادامه بخوانید : جرایم مالی

گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم محدثه سالاروند

برای مشاوره با وکیل مربوط به جرایم پولی و بانکی با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

ثبت نام وکلا و کسب درآمد 

با ثبت نام در سامانه وکیل نوین روزانه موکلینی که نیاز به وکیل داشته و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند. . 

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

۲۰ دیدگاه

 1. سلام من ی پرونده کیفری داشتم ک با قید فیش حقوقی ازاد بودم بعد دادگاه احرای احکام منو خواست و باکمی تاخیر دردادگاه حضور پیداکردم ولی از دوهفته قبل حساب بانکیم مسدودشد حالا پرونده رو حل کردیم و بستیم میخوام ببینم چ مدت زمان طول میکشه ک بتونم حسابم ازاد بشه

   1. سلام .همسرمن از طریق اجرای ثبت مهریه اش را به اجرا گذاشته ومن در پرونده کیفری مستحق دریافت دیه شده ام ایا میتونم حساب جدیدی باز کنم واجرای احکام دادگاه دیه ام را بگیرم چون حسابی که برای کس دیگری باشد را از من قبول نکردن و شماره حساب فعلی ام هم تحت توقیف همسرم است
    کلا برای دریافت دیه ام و عدم توقیف ان توسط همسرم چکار میتونم بکنم
    ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

    1. باسلام شماباید شماره حساب خود رابدهیدبرای مشاوره بیشتر باکارشناسان وکیلم باش باشماره های ۰۱۵۳۶۱۴۰۰۰۰-۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱-تماس حاصل فرمایید

   2. سلام‌.از من بابت طلب شکایت شده ولی مدرکی بابت اینکه من بدهکار باشم ندارن و فقط یک فاکتور یکطرفه از سمت فروشنده بدون امضای خریدار ب شورای حل اختلاف داده شده..ولی تمامی حساب های بانکیم بسته شده توسط اجرای احکام بخاطر احراز نشدن هویتم…برای باز شدن حسابم باید چکار کنم؟

    1. باسلام شمامیتوانید دادخواست تامین خواسته بزنید برای مشاوره بیشترباکارشناسان حقوقی باشماره های ۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰-۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱-تماس حاصل فرمایید

 2. سلام وقت بخیر
  من توقیف حساب از اجرای احکام گرفتم ولی در زمان مراجعه به سرپرستی موجودی حساب کمتر از مبلغ حکم بود. اون مبلغ رو برداشت کردم . برای بقیه مبلغ دوباره باید به سرپرستی مراجعه کنم یا خودش به صورت اتومات توقیف میشه؟؟؟

  1. بهتر است مراجعه نمائید تا برای ما بقی طلبتان اجرائیه مجزا ثبت شود در صورت نیاز به مشاوره با شماره های ۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱ و ۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰ تماس حاصل فرمائید.

 3. سلام و طاعات قبول
  شخصی با جعل امضا و سو استفاده از کد ملی بنده یک شرکت جعلی ایجاد کرده و بدهی مالیاتی بالا آورده است. دادگاه کیفری جعل را اثبات نموده و پیگیر انحلال شرکت از دادگاه حقوقی هستیم. سئوال اینست،
  ۱- آیا کار دیگری باید انجام دهیم؟
  ۲- آیا اداره مالیات میتواند راسا بدون حکم قضایی اقدام به توقیف اموال بنده نماید؟
  ممنون

  1. باسلام شماباید منتظر رای دادگاه حقوقی باشید وبعد دردادسرا برای جعل وامضا شکایت کنید برای مشاوره بیشتر باکارشناسان حقوقی وکیلم باش باشماره های ۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰-۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱-تماس حاصل بفرمایید

 4. سلام من کارمند داروخانه بودم بعد اخراج شدنم از کار و مراجعه به اداره کار صاحب پروانه داروخانه محکوم به پرداخت ده میلیون تومان از حقوق عقب افتادم شد.
  تا الان یکسال از دوندگی هایم برای رسیدن به حقم میگذرد و رسیدم به رای دادگاه حقوقی که اجراییه صادر کرده ولی همچنان کارفرما به روی خودش نمیاره!
  الان با این رای باید به کجا مراجعه کنم ؟
  ۱.طرح شکایت کیفری برای حکم جلب
  ۲.طرح شکایت حقوقی برای توقیف حساب بانکی
  ۳.طرح شکایت حقوقی برای توقیف اموال
  ۴.انجام هر سه شکایت به صورت جداگانه برای فشار آوردن به محکوم
  ۵.راه های پیشنهادی دیگر برای احقاق حق

  1. باسلام شماگزینه ۴راانجام دهید برای مشاوره بیشتر برای مشاوره باکارشناسان حقوقی باشماره های ۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰-۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱ تماس حاصل فرمایید

 5. سلام بابت مهریه از همسرم طلبکارم. یک پولی بابت دیه باید به حساب ایشان واریز شود. چگونه میتوانم قبل از اینکه آن را برداشت نماید آن را توقیف نمایم؟

  1. سلام درخواست تامین خواسته به دادگاه صالح که رسیدگی به اصل دعوا رو میشه داشته باشه مطرح کند و درخواست تامین خواسته مسدودی حساب را برای زمان مشخص که از طرف خواهان مطرح میشه مکطرح کنید.بعد از تامین خواسته دعوای اصلی مطالبه مهریه رو مطرح کنید.

 6. با سلام بنده ۹ ماه برای شرکت خصوصی فعالیت کردم و برای مطالبات و بیمه ام شکایت کردم بعد از یک سال دوندگی حکم مسدودیت حساب کارفرما و شرکت رو گرفتم ولی هیچ حساب فعالی مدیرعامل وشرکت ندارن تکلیف مطالبات من چی میشه؟

  1. باسلام میتوانید از طریق ثبت هم توقیف اموال نماییدبرای مشاوره بیشتر باکارشناسان حقوقی باشماره های ۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰-۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱-تماس حاصل فرمایید

 7. با سلام و خدا قوت،احتراما بنده بابت فروش ملک مبلغی طلب کار بودم که پس از طرح شکایت و گرفتن حکم و قطعی شدن رای برای اجرائیه اقدام کردم و نامه توقیف حساب و توقیف ملک گرفتم اما در خصوص توقیف حساب از واحد حقوقی نامه ای نوشتن که طبق دستور قضایی اجازه توقیف حساب رو نداریم و اما اداره ثبت چنین چیزی را بیان نکردند و مازاد بر رهن املاک رو توقیف کردن،میخاستم بدونم آیا چنین چیزی امکان دارد که نامه قضایی وجود داشته باشد اما اداره ثبت اسناد که زیر مجموعه دادگستری میباشد اطلاع نداشته ولی بانک مطلع باشد(به وضوح قید شده که نامه قضایی جهت عدم توقیف حساب و توقیف ملک وجوددارد)
  تشکر میکنم راهنمایی بفرمائید چیکار کنم الان ۷سال هست دوندگی شکایت دا‌شتم حالا ایجوری میگه بانک
  خدا خیرتون بده و بحق مظلومیت مظلومان پشت و پناه تان باشد.

  1. باسلام برای توقیف حساب باید نامه ازسرپرستی بانک محال علیه راببریدبرای مشاوره بیشترباکارشناسان حقوقی وکیلم باش باشماره های ۰۵۱۳۶۱۴۰۰۰۰-۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱ تماس حاصل فرمایید

 8. با سلام
  چند وقت پیش ما ی مقداری طلبی داشتیم از ی بنده خدایی واریز کرد به حسابمون.بعد به مشکل خوردیم الان رفته شکایت کرده بعنوان اینکع اون پولو به من قرض داده و من برنگردوندم .سوال دومم اینه ک میتونه قبل از اینکه حکم دادگاه بیاد حسابامو توقیف کنه؟!

  1. باسلام اگرصدوراجرائیه بگیرندبله میتوانند اموال وحسابتون رو از طریق ثبت توقیف کنند برای مشاوره بیشتر باکارشناسان حقوقی وکیلم باش باشماره های ۰۵۱۳۶۱۴۱۱۱۱-۰۵۱۶۱۴۰۰۰۰ تماس حاصل بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست فوری وکیل