جرایم ناشی از تصادفات و قصور پزشکی و حوادثمقالات

تخلفات پزشکی جراحان زیبایی

تخلفات پزشکی جراحان زیبایی

 

تخلفاتی که پزشکان مرتکب می شوند از دو منظر مورد بررسی قرار می گیرند : جزائی  و انتظامی

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

خطای انتظامی ؛ نقض تکلیفی است که به موجب مقررات صنفی وضع شده است و عدم رعایت آن موجب مسئولیت انتظامی شان می شود.اما این اعمال منجر به مسئولیت جزایی نخواهد شد.

تخلفات انتظامی پزشکان عبارتند از :

سهل انگاری در انجام وظیفه و عدم رعایت موازین علمی،شرعی و قانونی ، افشا نمودن اسرار بیمار و نوع بیماری وی، عمل خلاف شئون پزشکی، فریفتن بیمار و جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه کننده

رسیدگی به تخلفات پزشکی توسط هیات های بدوی انتظامی مانع از رسیدگی توسط محاکم قضایی نمی شود .

جرایم ناشی از عمل پزشکی شامل ارتکاب قتل عمدی و صدمات بدنی در جریان اعمال پزشکی می شود .

چنانچه پزشک یا جراح به قصد سلب حیات بیمار از معالجه وی سرباز زند و در نتیجه ی اقدام  پزشک، بیمار فوت کند، همچنین اقدامات پزشک در صورت تزریق آمپول حاوی مواد شیمیایی کشنده یا خوراندن دارویی بیش از حد مجاز به بیمار ،موارد  جملگی مطابق ماده ی ۲۰۶قانون مجازات اسلامی، قتل عمد توسط پزشک محسوب می شوند .

در صورتی که پزشک مرتکب هیچ نوع خطای جزایی و مصادیق آن از قبیل بی احتیاطی و…  نشده باشد، با این وجود اقدامات درمانی از ناحیه ی او موجب جنایت بر بیمار شود، مسئولیت پزشک در اینجا من حیث خطای شبه عمد می باشد .

در این مورد پزشک برای آن که از نظر کیفری مسئولیت نداشته باشد ، می بایست قبل از اقدام به درمان (جز در موارد ضرورت) از بیمار یا ولی وسرپرست یا نمایندگان قانونی برائت اخذ و موازین علمی و فنی و نظامات دولتی را رعایت کند.

در صورتی که پزشک مأذون به اذن درمان باشد و همچنین کلیه موارد مطروحه رانیز رعایت کرده باشد ؛ با این اوصاف اگر در اثر درمان به صورت اتفاقی فوت کند یا مجروح شود پزشک مسئولیت کیفری نخواهد داشت.

جراحی های زیبایی را می توان در سه گروه قرار داد :

۱-جراحی های ترمیمی که به منظور اصلاح اعضای معیوب

۲-جراحی های ترمیمی برای اصلاح ویژگی های نامتناسب بدن.

۳-جراحی های زیبایی که بر اعضای طبیعی و بدون مشکل بدن انجام می شود و صرفاً برای ارتقاء آن عضو از نظر زیبایی شناسی است .

می‌توان این شرایط را از شرایط تخصصی انجام عملیات جراحی زیبایی دانست:

الف- لزوم آگاه سازی بیمار از خطرات احتمالی و عواقب درمان: پزشک در  انجام عملیات زیبایی مکلف است بیمار را از خطرات احتمالی عدم موفقیت درمان  مورد نظر وی آگاه کند، شایان ذکر است چنین التزامی تنها محدود به آگاهی بیمار از خطرات درمان نیست بلکه وی مکلف است عوارض احتمالی عمل  را به آگاهی بیمار برساند. البته در تمامی عمل های جراحی پزشک مکلف به آگاه  سازی بیمار است اما در عمل جراحی زیبایی تشدید می یابد چرا که به طور معمول متقاضیان انجام عمل جراحی زیبایی اجباری به انجام این عمل ندارند و به مفهوم متعارف «بیمار» نیستند و انگیزه پزشک درمانی نیست بلکه بر طرف نمودن عیوب ظاهری است.

ضرورت اعطای اطلاعات در تعهدات پزشکی ، قصور در انجام تعهد مزبور موجب مسؤولیت مدنی می گردد.

ب) ضرورت رعایت تناسب در انجام عمل: در کلیه اعمال جراحی پزشک مکلف به رعایت تناسب در امر درمان است.اما در برخی موارد، اعمال جراحی زیبایی با هدف درمان بیمار انجام نمی شود و پزشک در  مواردی که معایب درمان بیش از مزایای آن است باید از انجام عمل جراحی  خودداری کند.

به عبارت دیگر، باید میان انجام عمل  جراحی و موفقیت در آن تناسب وجود داشته باشد به گونه ای که در صد موفقیت در انجام عمل جراحی بیش از در صد ناکامی در آن باشد.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص امور پزشکی با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

مسئولیت کیفری پزشک در جراحی های زیبایی:

در  زمینه مسئولیت کیفری پزشک در جراحی های زیبایی باید بین حالات مختلف قائل به تفکیک شد :

۱-مسئولیت کیفری پزشک در اقداماتی که به منظور درمان است ، در این صورت اگر پزشک برائت بگیرد و اقدامات و اصول علمی و حرفه ای را رعایت کند مسئول نخواهد بود و اگر در اثر قصور یا عمد پزشک به بیمار آسیبی وارد شود حسب مورد طبق مقررات جنایات عمد و شبه عمد عمل خواهد شد.

۲-مسئولیت پزشک در اقداماتی که صرفا به منظور زیبایی است؛ اگرچه در قانون مجازات بین این دو حالت برای مسئولیت پزشک تفاوتی قائل نشده اند و به دلایلی از جمله اقدام خود بیمار ، تاثیری که این گونه جراحی ها در روح و روان فرد دارد می توان آن ها را در زمره ی بیماران روانی آورد که اکثر حقوقدانان این نظر را پذیرفته اند .

برای مشاهده دیگر مقالات قصور پزشکی ؛ اینجا کلیک کنید.

مسئولیت پزشک در عمل زیبایی:

عدم ضرورت

اصول کلی حقوقی مبتنی بر این است که اگر شخصی به دیگری آسیبی وارد کند وی مسئول است ، عدم مسئولیت پزشک به دلیل وضعیت خاص بیمار است و به دلیل این نیاز وظیفه ی درمان برای پزشک الزامی می باشد. اما این الزام در جراحی زیبایی وجود ندارد چرا که در موارد ضرورت افراد غیر پزشک نیز می توانند بدون داشتن مسئولیت به درمان مبادرت ورزند. این در حالیست که چنین اجازه ای در جراحی زیبایی وجود ندارد .

قبح اجتماعی

ضرورت درمان موجب می شود در اثر اقدامات پزشک بیماری فوت کند جامعه او را مسئول نداند، درحالی‌که این سرزنش در جراحی‌های زیبایی وجود دارد. به‌عنوان‌ مثال اگر یک بیمار در اثر جراحی قلب و بیماری دیگر در اثر جراحی زیبایی فوت کند جامعه مورد اول را سرزنش نخواهد کرد ولی در مورد دوم چنین نتیجه‌ای قابل‌ پذیرش نیست و پزشک را سرزنش خواهند کرد.

ماهیت تجاری این‌گونه جراحی‌ها

ماهیت و هدف پزشکی ، درمان و کاستن از دردهای بیمار است و امکان خطا و نرسیدن به نتیجه مطلوب وجود دارد اما در عمل های زیبایی فرد بیمار نیست که نیازی به درمان داشته باشد بلکه صرفاً برای خواسته های خود به پزشک مراجعه می‌کند و فقط «زیبایی وتناسب اندام» برایش مهم است .

به دلیل دارا بودن ماهیت تجاری هر دو تعهد به‌وسیله و تعهد به نتیجه در این رابطه وجود دارد. تعهد به‌وسیله: داشتن مهارت و تخصص لازم و تعهد به نتیجه بهتر کردن وضعیت ظاهری فرد می‌باشد، اگرچه سیستم رضایت و برائت از بیمار در قراردادهای پیش از عمل جراحی زیبایی تأکید بر عنصر نتیجه را بی ‌اثر می‌کند . رضایت افراد نمی‌تواند توجیه‌کننده یک عمل غیرمجاز باشد، همان‌طور که رضایت مجنی علیه نمی‌تواند جواز جنایت بر او باشد و علت مجاز بودن اقدامات پزشک ضرورت و وضعیت خاص بیمار است که موجب می‌شود رضایت بیمار مؤثر واقع شود ، چنین وضعیتی در جراحی‌های زیبایی قابل احراز نیست.

اخذ رضایت زن از شوهر برای درمان 

بدون لحاظ مقررات دینی، طبق اصل حاکمیت اراده هر فردی می تواند راجع به خود تصمیم گیری کند، بنابراین اراده مرد و زن در درمان خودشان موثر است اما با موازات دینی قواعد حاکم بر زناشویی این گونه است که طرفین حق بهره برداری از پیکر هم را دارند به همین جهت در بیمارستان های ما رضایت شوهر اخذ می ‌شود.

از جمله حقوق زناشویی حق تمکین زن نسبت به مرد است. تمکین به دو نوع خاص یعنی بهره برداری جنسی و عام به معنای حسن معاشرت تقسیم می شود.

از آن جا که زن باید از شوهرش اطاعت کند، پس خروج زن از منزل شوهر بدون اجازه او جایز نیست؛ چون اقدامات درمانی زن مستلزم خروج زن از خانه با کسب اجازه شوهر است،

در بیمارستان های ایران درمان زن منوط به کسب اجازه از مرد است. البته در بحث اضطرار به جهت حفظ سلامت، این موضوع منتفی است بنابراین حتی اگر مرد ناراضی باشد؛ موظف به پرداخت هزینه های درمان است و در این صورت زن ناشزه محسوب نمی گردد.

در صورتی که زن بخواهد درمانی که منافات با حقوق شوهرش را دارد و ضروری هم نباشد ،برای این عمل باید از شوهر خود اجازه کسب کند.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص امور پزشکی با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

 فلذا بر اساس موازین شرعی و قانونی رضایت همسر را می توان به سه دسته تقسیم و به اختصار آورد:

۱- مواردی که عملیات طبی یا جراحی جنبه زیبایی و مرتبط به امور زناشویی است، در این مورد رضایت الزامی است.

  ۲- مواردی که عملیات طبی یا جراحی مربوط به جنبه درمان زوجه می باشد که در بخش درمان با توجه به تأکید اسلام بر سلامت تن، رضایت زوج بی‌معنا است و زوج موظف به پرداخت هزینه‌های درمانی است.

 ۳- در مواردی که عملیات طبی جراحی “قید اورژانس” داشته باشد نیاز به هیچ گونه رضایتی نه از زوج نه از بقیه می باشد.

رسیدگی و شکایت

ابتداً دادسرای جرائم پزشکی  به این دعواها رسیدگی می کند:

  1. در تهران مراجعه به دادسرای جرایم پزشکی (واقع در خیابان مطهری) و در سایر شهرها اگر دادسرای جرایم پزشکی تشکیل شده باشد باید به آنجا مراجعه نمایند . در غیر این صورت باید به دادسرای عمومی برای طرح شکایت مراجعه نمایند.
  2. ثبت شکایت و ارجاع به شعبه بازرسی یا دادیاری
  3. حضور نزد قاضی تحقیق کننده و ارائه توضیحات
  4. اجرای دستور قاضی طبق دستوری که کتبا خطاب به پزشک یا بیمارستان یا هر مرکزی که در آن جا اقداماتی برای بیمار انجام شده ، کلیه مدارک را درخواست می کند و معمولاً برای تسریع امور این دستور و شاکی به مراکز درمانی مربوطه می برد و مراکز مربوطه پاسخ را به شاکی تحویل می دهند یا خودشان ارسال می کنند.
  5. معرفی به کلانتری برای اجرای دستورات ذیل دستور به بیمارستان یا پزشک مربوطه برای تکمیل کلیه اوراق پرونده.

معرفی پزشکی قانونی:

پس از کامل شدن تحقیقات پرونده به کمیسیون پزشکی ارسال می گردد که اعضای آن همگی پزشک بوده و مسائل را به طور کاملاً تخصصی ارزیابی می نمایند، کمیسیون پس از تعیین وقت شاکی و پزشک مسئول را جهت توضیح وقایع رخ داده و گاها معاینه فرد زیان دیده دعوت می نماید، کمیسیون رای خود را به دادسرا اعلام می‌کند و دادسرا نتیجه آن را به شاکی ابلاغ می‌کند که شاکی در یک فرصت کوتاه حق اعتراض به آن را دارد.

در صورت اعتراض چه از طرف  شاکی چه از طرف پزشک، کمیسیون بالاتر(پنج نفره )تشکیل و همین مراحل طی می شود و اگر اعتراض مجدد صورت گیرد پس از برگزاری در دو نوبت، کمیسیون در استان پرونده به صورت تکمیل شده با کلیه مستندات جهت کارشناسی و اعلام نظر نهایی به کمیسیون مرکزی که کمیسیون عالی است، ارجاع می گردد و در آنجا نظر کارشناسی نهایی را می دهند.

تقریبا در تمامی موارد قاضی رای کمیسیون را عیناً ملاک صدور حکم خود قرار می دهد و بر اساس آن حکم بر محکومیت یا تبرئه پزشک می‌دهد.

برای مشاهده دیگر مقالات قصور پزشکی ؛ اینجا کلیک کنید.

نکات مهم:

-برای شکایت باید خود بیمار یا وکیل دادگستری وی حضور داشته باشد در غیر این صورت شکایت پذیرفته نمی شود.

-اگر بیمار بیهوش باشد ، ابتدا برای وی قیم و امین موقت نصب می گردد و سپس این قیم از طرف فرد بیهوش وکیل می گیرد.

– کلیه مدارک ارسالی جهت اظهار نظر قضایی باید به زبان فارسی و خوانا باشد در حالی که مدارک پزشکی ارسالی از بیمارستانها یا مطب ها با خطوط کاملا ناخوانا و مبهم به زبان لاتین و استفاده از اختصارات متعدد می‌باشد که موجب تضییع حقوق بیماران می‌شود ، برای همین لازم است که مدارک  شاکی توسط یک فرد حرفه ای بررسی گردد.

گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم محدثه سالاروند 

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص امور پزشکی با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خواست تماس با وکیل حرفه ای 

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .