بیمه و تصادفاتجرایم پزشکیمقالات

بررسی مسئولیت راننده در تصادفات

بررسی مسئولیت و عدم مسئولیت راننده در تصادفات

مسئولیت راننده:

راننده وسیله نقلیه ای که در اثر بی دقتی و علل دیگر حادثه می‌آفریند، مسئولیت دارد و نتایج رفتار خود را باید جبران کند. لازم به ذکر است مسئولیت راننده در چند حالت قابل بررسی است:

۱ حالتی که راننده در وقوع حادثه عمد داشته باشد:

 جرم : رفتارهایی است که قانون گذار آنها را منع کرده  است. جنایت: به جرمی گفته می شود که فرد با انجام آن به جسم و جان دیگری صدمه میزند. این صدمه گاهی در حد ایجاد شکستگی در اعضای بدن  یا قطع و نقص عضو باقی می ماند گاهی نیز منجر به مرگ فرد می شود .

زمانی که فردی عمدا تصمیم به قتل انسان دیگری بگیرد و با کمین در جایی او را با اتومبیل خود به قتل برساند. در اینجا قتل از نوع عمد بوده و فرد خاطی مستحق قصاص است. البته  غالب  تصادفات رانندگی اتفاقی و صدمات ناخواسته هستند.

۲-حالتی که  راننده در وقوع حادثه تقصیر داشته باشد:

زمانی می‌توان گفت راننده مقصر است که به مانند یک راننده معقول و متعارف رانندگی نکند. یکی از مهم ترین مواردی که می توان در آن راننده را مقصر دانست در زمانی است که او قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی را زیر پا می‌گذارد . برای مثال چنانچه چراغ عابر سبز باشد و راننده بدون توجه به آن عبور کند و با عابری تصادف کند و موجب صدمه به جسم وی شود، جنایت از نوع تقصیری بوده است.

درخواست وکیل - وکیل نوین

برای مشاهده نمونه شکوائیه مرتبط با این عنوان، کلیک کنید.

 علاوه بر عدم رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، بی احتیاطی و بی مبالاتی کردن هم از موارد دیگر تقصیر می باشد.

منظور از بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی یعنی اینکه باید ها و نباید ها را رعایت نکنند. مثلا اگر راننده پیش از حرکت کردن، امور فنی اتومبیل خود را بررسی نکند و پس از مدتی در حرکت متوجه شود ،  ترمز ایراد دارد و ماشین متوقف نمی‌شود ؛ در این حالت با عابری که در حال گذر از خیابان است برخورد کند ، راننده مقصر است که هم باید بپردازد و هم مجازات حبس را متحمل شود .میزان حبس هم به بستگی  به میزان صدمه ای دارد که وارد کرده است. یعنی اگر منجر به مرگ فرد دیگر شود، مطابق ماده ۷۱۴ به شش ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شود و اگر منجر به صدمات بدنی کمتر از قطع شود، مطابق مواد ۷۱۶ و ۷۱۷ با توجه به صدمه وارده دو ماه تا شش ماه حبس یا یک تا پنج ماه حبس خواهد بود که بر اساس قانون نحوه وصول برخی از درآمدهای دولت این حبس به  جزای نقدی تبدیل می شود.

۳- حالتی که تقصیر راننده در وقوع حادثه بسیار سنگین باشد .

گاهی راننده قصد صدمه به دیگران را ندارد اما با این حال قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی‌کند و مرتکب تقصیر می‌شود. اما تقصیر او به اندازه ای دارای شدت و حدت است که کاملا نتیجه آن قابل پیش بینی بوده است . اگر صدمه ای در این حالت وارد شود حکم عمد را دارد و فرد قصاص می شود. مثلا در زمانی که مدارس تعطیل می‌شوند و ازدحام جمعیت در مقابل مدارس وجود دارد، رانندگی با سرعت بالا موجب برخورد و صدمه  دانش آموزان می ‌شود که این سرعت بالا در چنین موقعیتی نتیجه قابل پیش بینی را نیز به همراه داشت چرا که هر راننده ای دیگر که بود با احتیاط و رعایت قوانین و مقررات، رانندگی می کرد. در مثال بیان شده اگر صدمه‌ای به افراد وارد شود آن صدمه عمدی و مطابق بند ب ماده ۲۹۱ قانون مجازات اسلامی رفتار می‌شود.

برای مشاوره با وکیل تصادفات رانندگی با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

عدم مسئولیت راننده:

علل خارجی که سبب می شوند رابطه علیت بین حادثه زیانبار و خسارت قطع شود به سه دسته تقسیم می شود و سبب کلی یا جزئی، مشخصِ مسئول می‌شود.

این علل عبارتند از:

الف)قوه ی قاهره

هر چند معمولا قوه قاهره به حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله اطلاق می شود ،اما نباید آن را منحصر به این حوادث دانست. زیرا خود حادثه نقشی در رفع حادثه ندارد بلکه اثر آن مورد توجه قانونگذار است.

 قوه قاهره حادثه ای است: ۱- خارجی و غیر قابل انتساب به شخص مسئول. ۲- به طور متعارف غیر قابل پیش بینی. ۳- غیر قابل اجتناب، به نحوی که شخص مسئول قادر به دفع آن نیست ماده ۳۳۷ قانون مجازات اسلامی مسئولیت جبران خسارت ناشی از تصادفی را که به سبب قوه قاهره حادث شده باشد منتفی دانسته است.

 ب)شخص ثالث

شخص ثالث ، غیر از زیان دیده و شخص مسئول است. هرگاه عمل او موجب حادثه شود ، سبب می‌شود و مسئولیت دارنده وسیله نقلیه منتفی می گردد. مثلاً فردی ، فرد دیگری را هل دهد و جلوی اتومبیل در حال حرکت بیندازد؛ مسئولیت متوجه اوست. طبق ماده ۵۰۵  قانون مجازات اسلامی ، هرگاه هنگام رانندگی به سبب حوادثی مانند واژگون‌شدن خودرو یا برخورد آن با موانع، سرنشینان خودرو مصدوم یا تلف شوند در‌ صورتی ‌که سبب حادثه، علل قهری همچون زلزله و سیل نبوده و مستند به راننده باشد، راننده ضامن دیه است. چنانچه وقوع حادثه مستند به شخص حقوقی یا حقیقی دیگری باشد آن شخص ضامن است.

برای مشاهده مقاله تصادف با عابر پیاده ، اینجا کلیک کنید.

عابر پیاده

در صورتی که عابر پیاده در عبور از معابر و خیابان ها جز از نقاطی که خط کشی شده و مخصوص عبورعابر پیاده است از محل غیر مجاز عبور کند و در عین حال وسیله نقلیه موتوری با عابر تصادف کند؛ اگر راننده همه مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کرده باشد، مسئول شناخته نمی شود. برای مثال به موجب آیین نامه راهنمایی رانندگی، سرعت مجاز در تقاطع ها ۳۰ کیلومتر در ساعت است اگر راننده ای با سرعت غیرمجاز با عابری که علی رغم قرمز بودن چراغ از عرض خیابان عبور می کند، تصادف کند؛عابر به دلیل عبور از چراغ قرمز مخصوص عابران به میزان درصد تقصیر و راننده هم به دلیل عدم رعایت سرعت مجاز مقصر است.

گردآورنده:حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم محدثه سالاروند

برای مشاوره با وکیل تصادفات رانندگی با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.
امتیاز دهید

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000