بیمه و تصادفاتمقالات

اعتراض به جریمه ی پلیس راهور

اعتراض به جریمه ی پلیس راهور

یکی از امور مهم محول به پلیس راهور ایجاد نظم و امنیت در خیابان ها و جاده ها است.

در مواقعی ممکن است پلیس راهور برای برخی رفتارها جریمه های نادرست و ناصحیح در نظر بگیرد ؛ یکی از دلایل جریمه ی ناصحیح توقف خودرو در حال حرکت بدون دلیل است.

ماده ی ۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مقرر می دارد :« به افسران کادر و پیمانی مورد وثوق راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که برای تشخیص تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور تعیین شده و آموزش لازم را دیده اند اجازه داده می‌شود، تخلفات مربوطه را وفق قانون تشخیص داده و قبض جریمه صادر نمایند.»

بنابر این افسران کادر و پیمانی مورد تایید راهنمایی و رانندگی و نیروی نظامی می توانند با مشاهده تخلف خودرو را متوقف سازند و این موضوع از صلاحیت سربازان خارج است.

مطابق ماده ۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ، پلیس در زمانی که خودروی در حال حرکت همراه با تخلف باشد، می‌تواند خودرو را متوقف کند . چنانچه آمر به توقف خودرو بدون دلیلی دستور توقف خود را دهد، مرتکب تخلف شده است.

درخواست وکیل - وکیل نوین

به همراه داشتن مدارک( گواهینامه، کارت خودرو ،بیمه نامه معتبر شخص ثالث و برگ معاینه برای خودروهایی که بیش از پنج سال از تولیدشان گذشته است) الزامی می باشد و ماموران در صورتی مدارک رانندگان را مطالبه می‌کنند که مشاهده تخلفی از سوی راننده مشاهده کنند یا آن که تحت تعقیب قضایی یا انتظامی باشد.

.

بهتر است بخوانید : انواع تصادفات رانندگی

.

قانون بیمه اجباری وسایل نقلیه موتوری مصوب ۱۳۹۵ ، تمام دارندگان وسایل نقلیه را مکلف به انعقاد قرارداد بیمه کرده و حرکت وسایل نقلیه موتوری زمینی بدون بیمه‌نامه را ممنوع کرده است و تمام دارندگان وسایل نقلیه موضوع این قانون مکلفند بیمه‌نامه را همواره به همراه داشته باشند تا در صورت درخواست مامورین راهنمایی و رانندگی یا پلیس راهور آن را ارائه کنند.

بنابراین جریمه کردن افراد توسط ماموران باید مستدل باشد و حتما تخلف از سوی راننده صورت گرفته باشد.

 اعتراض به جریمه:

 ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی می گوید:« متخلف موظف است ظرف مدت شصت روز از تاریخ مندرج در قبض جریمه یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه‌ای که به اطلاع او می‌رسد جریمه را به حسابی که از طرف خزانه داری کل تعیین و اعلام می‌شود پرداخت و رسید دریافت نماید یا مراتب اعتراض خود را ظرف مدت مذکور با ذکر دلایل به اداره اجرائیات راهنمایی و رانندگی تسلیم نماید. اداره مذکور موظف است حداکثر ظرف بیست و چهار ساعت پس از وصول اعتراض بررسی لازم را انجام داده و در صورت غیر موجه دانستن اعتراض مراتب را به معترض ابلاغ نماید، در صورت اصرار معترض، اداره اجرائیات موضوع را جهت رسیدگی به واحد رسیدگی به اعتراضات ناشی از تخلفات رانندگی ارسال می نماید.

واحد فوق الذکر متشکل از یک قاضی با ابلاغ رئیس قوه قضائیه و یک کارشناس راهنمایی و رانندگی با معرفی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی مربوطه می‌باشد ریاست آن واحد با قاضی خواهد بود که پس از أخذ نظر مشورتی عضو دیگر مبادرت به صدور رأی می نماید. رأی صادره قطعی است.

در صورتی‌که متخلف در مهلت قانونی مذکور اعتراض خود را تسلیم ننماید یا ظرف بیست روز پس از ابلاغ رأی واحد جریمه را پرداخت ننماید، موظف است جریمه را به مأخذ دوبرابر مبلغ مندرج در قبض جریمه بپردازد.»

در صورتی که ثابت شود مأموران و نیز داوطلبان مذکور در ماده (۲) حسب مورد به ناحق قبض جریمه صادر کرده یا با علم و اطلاع گزارش خلاف واقع در مورد امور مربوط به این قانون داده‌اند، ضمن جبران خسارت وارده به مجازات بزه گزارش خلاف واقع محکوم می‌شوند.

 اعتراض به خلافی خودرو:

در مواقعی ممکن است افراد با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ و گرفتن خلافی خودرو، رقم های سنگین جریمه‌ها را غیر قانونی بدانند.  در صورت اعتراض افراد به این موضوع ، باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و سپس درخواست اعتراض کنند. اعتراض به مرکز اجراییات کل کشور ارسال و ظرف ۲۴ ساعت موضوع رسیدگی می‌شود و با پذیرش نظر مرکز اجراییات ،فرد معترض ملزم به پرداخت جریمه ی صادره می شود  و چنانچه متقاضی اعتراض به پاسخ رسیدگی همچنان معترض باشد، باید به پلیس راهور مراجعه کرده و در این حالت یک کارشناس پلیس راهور و یک قاضی ، تخلفات را بررسی و حکم نهایی و قطعی صادر می کند.

 مهلت اعتراض به خلافی قبوض جریمه طبق ماده ۵ قانون ۶۰ روز از تاریخ مندرج در قبض یا تاریخ ابلاغ شده در جریمه که به اطلاع راننده می رسد در صورتی که متخلف در مهلت قانونی اعتراض خود را تسلیم نکند یا ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ رأی واحد رسیدگی جریمه را پرداخت نکند باید جریمه را به مأخذ دو برابر مبلغ مندرج در قبض جریمه بپردازد.

در ادامه بخوانید : روند رسیدگی به پرونده تصادفات

گردآورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم محدثه سالاروند

برای مشاوره با وکیل در امور رانندگی با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس حاصل نمایید.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000