مقالات

اشتغال بانوان

 

 اشتغال بانوان

 در ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی بیان شده :شوهر می‌تواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع کند.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

این ماده در واقع نشان دهنده‌ی تسلط و ریاست شوهر بر خانواده و به‌عنوان یکی از حقوق شوهر شناخته شده است. در این رابطه مرد باید ثابت کند که شغل همسر او، برخلاف مصلحت خانواده و آبروی زن و شوهر است.

  اگر زن دارای شغل نامشروع یا بر خلاف قانون باشد، مرد در هر شرایطی حق دارد که زن را از آن شغل منع کند ؛ به طور مثال، زن شغل خود را قاچاق مواد مخدر قراردهد.  توافق زن و شوهر برای عدم ممانعت در شغل زن، شرطی نادرست است .

بنا بر اصل ۲۱ قانون اساسی، دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین نماید.

اشتغال بانوان با توجه به قانون کار:

طبق قانون اساسی و قانون کار تبعیض قائل شدن میان و مرد ممنوع است  و کارفرما نباید در ازای کار یکسان، به بانوان حقوق و مزایای کمتر از مردان پرداخت کند.

در ماده ۳۸ قانون کار چنین مبذول داشته: « برای انجام کار مساوی و در شرایط مساوی در یک کارگاه باید مزد زن و مرد به طور مساوی پرداخت شود و تبعیض در تعیین میزان مزد براساس  سن، جنس،نژاد و قومیت و اعتقادات سیاسی و مذهبی ممنوع است».

بانوان بنا بر شرایط جسمی و روحی متفاوتی که نسبت به آقایان دارند،  شرایط شغلی متفاوتی دارا هستند ؛ می توان گفت بانوان به نسبت آقایان از شرایط مناسب تری برخوردارند.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص قانون کار با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

به موجب ماده ی ۷۵ قانون کار؛ انجام کارهای خطرناک، سخت و زیان آور و نیز حمل بار بیش از حد مجاز، با دست و بدون استفاده از وسایل مکانیکی، برای کارگران زن ممنوع است و حداکثر میزان حمل بار برای بانوان ۲۰ کیلو گرم است . قابل توجه است که حمل و جا به جایی بار در دوران بارداری و ده هفته پس از زایمان ، ممنوع است.

کارهای سخت و زیان آور کارهایی هستند که در آن ها عوامل فیزیکی ، شیمیایی ، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار ، غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی (جسمی و روانی) در فرد ایجاد شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن بوده و بتوان با به‌کارگیری تمهیدات فنی، مهندسی، بهداشتی و ایمنی و غیره ، صفت سخت و زیان آور بودن را از آن مشاغل کاهش یا حذف نمود‌.

درآیین نامه کارهای سخت و زیان آور مصوب ۱۳۷۱ و موارد نسبتا زیادی که در ماده ۲ آن آمده، شامل کارهایی می‌شود که خطرناک  هستند و انجام آن ها برای بانوان ممنوع است.

نقض و عدم رعایت هر یک از ممنوعیت های ماده ۷۵ قانون کار طبق ماده ۱۷۶ این قانون جرم است و مرتکب به پرداخت جریمه و در صورت تکرار به مجازات حبس از ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز محکوم خواهد شد.

 بارداری و زایمان بانوان :

طبق ماده ی ۹۶ مرخصی بارداری و زایمان کارگران زن، جمعا ۹۰ روز است. که حتی الامکان ۴۵ روز از این مرخصی باید پس از زایمان مورد استفاده قرار گیرد. برای زایمان توامان ۱۴ روز به مدت مرخصی اضافه می شود.

پس از پایان مرخصی زایمان، کارگر زن به کار سابق خود باز می گردد و این مدت با تایید سازمان تامین اجتماعی جز سوابق خدمت وی محسوب می‌شود و حقوق ایام مرخصی زایمان طبق مقررات قانون تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد.

* در مقررات بین المللی برای مرخصی بارداری ۳ماه در نظر گرفته شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از قانون کار ، کلیک کنید.

دوره مرخصی زایمان، تعلیق از کار به حساب می آید و بعد از مرخصی ، زن می تواند به کار خود بازگردد . در صورت عدم پذیرش مجدد کارفرما ، زن می تواند به هیأت های حل اختلاف وزارت کار شکایت کند و متعاقباً از مقرری بیمه بیکاری برخوردار شود .

وفق ماده ۷۸ این قانون ؛ مادران شیرده پس از شروع مجدد به کار خود می توانند تا ۲سالگی نوزادشان ، در هر سه ساعت ، نیم ساعت به فرزندشان شیر دهند که این عمل آن ها جزء ساعت کاریشان محسوب می شود.

ممکن است بانوان در محل کارشان کارهایی انجام دهند که هر چند جزء مشاغل سخت محسوب نمی شوند اما در دوران بارداری برای ایشان خطرناک باشد . در صورت تشخیص و تأیید خطرناک بودن کار توسط پزشک سازمان تأمین اجتماعی،کارفرما متناسب با شرایط بانو باردار، کار سبک و مناسب تری در نظر می گیرد بدون آن که از مزایا و حقوق و پاداش ایشان کسر شود.

این موضوع  در ماده ۷۷ بیان شده که : در مواردی که به تشخیص پزشک سازمان تامین اجتماعی، نوع کار برای کارگر باردار خطرناک یا سخت تشخیص داده شود، کارفرما تا پایان دوره ی بارداری وی، بدون کسر حق السعی، کار مناسب تر و سبک تری را به او ارجاع می نماید.

اشتغال بانوان در شب :

در قانون کار سال ۱۳۳۷ کار بانوان در شب ممنوع شده بود این درحالی است که در قانون سال ۱۳۶۹ در این خصوص سکوت کرده و به نظر می رسد ممنوعیتی در این خصوص نداشته باشد.

*در مقررات بین المللی کار در شب برای بانوان به استثنای خدمات بهداشتی و رفاه عمومی ، ممنوع اعلام شده است.

بازنشستگی بانوان:

سن بازنشستگی بانوان براساس بند اول از ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی، ۵۵ سال است که در این حالت فرد بیمه شده با داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می تواند بازنشسته شود .

در صورتی که مستمری استحقاقی فرد بر اساس این بند کمتر از حداقل حقوق سال مربوط باشد تا حداقل حقوق ارتقا خواهد یافت.

بانوانی  که دارای ده سال سابقه و ۵۵ ساله هستند ، بدون رعایت ماده۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی ( پرداخت حداقل حقوق ) و متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه می توانند بازنشسته شوند.

اگر بیمه شده  کمتر از۱۰ سال سابقه بیمه داشته باشد ، با پرداخت یکجای حق بیمه سنوات کسری تا ده سال می تواند از مزایای قانون بهره مند شود.

گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم، خانم محدثه سالاروند

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص قانون کار با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خواست تماس با وکیل حرفه ای 

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .