مقالات

اخراج کارگر

 اخراج کارگر

 

برهم زدن قرارداد کار از سوی کارفرما به معنای اخراج کارگر است که نیازمند ضوابطی است.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

طبق ماده ی۲۷قانون کار؛ یکی از دلایل موجه اخراج کارگر آن است که کارگر از وظایفی که بر عهده داشته قصور کند یا حالتی که در محیط کار بی‌نظمی و آشفتگی به وجود می‌آورد و آیین نامه انضباطی کارگاه را علی رغم دریافت تذکر کتبی ، نقض کرده باشد.

در صورت وجود چنین عملکردهایی از جانب کارگر، کارفرما باید موضوع را به  شورای اسلامی کار( اگر شورای اسلامی وجود نداشت به انجمن صنفی) اطلاع دهد.اگر نظر شورای اسلامی یا انجمن صنفی مثبت بر اخراج کارگر بود ؛ در این صورت باید حقوق کارگر پرداخت شود و سپس کارگر را اخراج کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه کارفرما و کارگر ، کلیک کنید.

اگر کارفرمایی به محض مشاهده ی تخلف از جانب کارگر ، قرارداد را برهم زند و حقوق کارگر را پرداخت نکند؛ در اینصورت کارگر می تواند به مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما مراجعه کند.

اگر هیئت حل اختلاف اخراج کارگر را موجه بداند، کارفرما باید  در ازای هر سال سابقه یک ماه از حقوق کارگر را به عنوان سنوات به ایشان پرداخت کند.

چنانچه هیئت حل اختلاف اخراج کار را غیرموجه دانست، حکم بازگشت کارگر به کار و پرداخت حقوق دوران اخراج را صادر می کند .

ممنوعیت تنزل شغل کارگران اخراجی بازگشته به کار:

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با استناد به مواد ۱۴ ، ۱۷ و ۲۹ قانون کار، تنزل شغل کارگران اخراجی بازگشت داده شده به کار را خلاف قانون دانست و با صدور رأی وحدت رویه مقرر کرد، کارفرمایان حق ندارند کارگران اخراجی را پس از بازگشت به کار، در شغل نازل تر از شغل قبلی به کار گیرند.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص قانون کار با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

تکالیف کارفرما در ایام تعلیق کارگرِ مُبَرا:

طبق ماده ۱۸ قانون کار، در صورتی که کارفرما از کارگر خود به مراجع قضایی شکایت کند، ولی موجب محکومیت کارگر نشود و کارگر تبرئه شود، کارفرما باید دستمزد دوره توقیف و تعلیق او را بپردازد و حق‌بیمه مربوطه را نیز به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت کند. در وضعیت تعلیق قرارداد کار به موجب شکایت کارفرما، ۵۰ درصد از حقوق ماهیانه کارگر (در صورتی که متاهل باشد) به‌عنوان علی‌الحساب به خانواده کارگر توقیف‌شده توسط کارفرما پرداخت می‌شود.

نکاتی چند در خصوص اخراج کارگر:

-چنان چه کارگری استعفا دهد اما کارفرما اعلام موافقت با استعفای او نکند اما  ورود کارگر به کارگاه را ممنوع کند ، این ممانعت در حکم اخراج از طرف کارفرما است. در صورت احراز اخراج بدون دلیل و صدور رای بازگشت به کار توسط هیات حل اختلاف چنانچه کارگر اعلام عدم تمایل به ادامه کار نماید ، می تواند از مزایای تبصره ماده ۱۶۵ ( هر سال ۴۵ روز مزد و حقوق به نسبت سابقه خدمت ) برخوردار شود .

– صورتی که در قراردادهای دائم ، دوره آزمایشی تعیین شده باشد ، اخراج کارگر بدون تایید مراجع حل اختلاف مقدور نمی باشد .

-اخراج کارگر دائم جز در صورت ارتکاب قصور و تقصیر و تایید شورای اسلامی کار امکان پذیر نیست . راه اخراج کارگران متخلف، تشکیل پرونده برای او و ارجاع هر نوع تخلف به این کمیته است . اشتباه کار و خطا کار را نیز می توان ضمن اعزام به کمیته انضباطی، از طریق نصیحت و کار فرهنگی به نظم و انضباط هدایت کرد.

 – اگر کارگر، کارفرما را تهدید به خراب کاری و قصور در کار کند، تا جرمی اتفاق نیفتد اخراج کارگر وجه قانونی ندارد ، صرف تهدید دلیل اخراجی نیست ، مگر این که کارفرما به نحوی آن را اثبات کند . در صورتی که دلایل کافی وجود داشته باشد نظیر شهادت کارگران و… می توان از طریق کمیته انضباط کار یا مراجع حل اختلاف نسبت به اخراج وی اتخاذ تصمیم کرد .

-زمانی که به دلیل تعطیلی شرکت و یا کارگاه ، کارگران اخراج می شوند ، چنانچه به تشخیص مراجع حل اختلاف امکان بازگشایی کارگاه وجود نداشته باشد، در اینصورت اخراج کارگران موجه است و کارگر مستحق دریافت مزایای پیش بینی شده در ماده ۱۶۵ می باشد.

گرد آورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ، خانم محدثه سالاروند

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص قانون کار با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیل خوب و حرفه ای میخواهید
مشاوره تلفنی با وکیل متخصص پرونده تان در شهر شما
درخواست تماس فوری با وکیل