پرسش و پاسخ کیفریحقوق کیفریمقالات

اختلاس پتروشیمی

اختلاس پتروشیمی

از جدید ترین و البته سنگین ترین اختلاس ها در اواخر سال ۹۷ اختلاس پتروشیمی است.

مبلغ اختلاس پتروشیمی حدود ۶میلیارد یورو تخمین زده شده است.در کنار اخبار اختلاس پتروشیمی اخبار مربوط به متهم ردیف اول مرجان شیخ الاسلامی آل آقا بسیار خبر ساز شده است.هویت و سابقه و اقدامات و حتی ازدواج مشکوک او نیز مورد توجه قرار گرفته است.

جرم اختلاس پتروشیمی رکورد اختلاس بابک زنجانی را شکسته است ؛ متهمان پرونده اختلاس پتروشیمی به جای تزریق ارز حاصله با تحصیل مال نامشروع در راستای مخارج شخصی خود قدم برداشتند.

در ادامه جزئیات بیشتری در خصوص اختلاس پتروشیمی و متهمان آن در اختیار شما خواهیم گذاشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اختلاس می توانید روی مقاله مجازات جرم اختلاس و اختلاس چیست و تحصیل مال نامشروع ؛ کلیک کنید.

جرم اختلاس از جرایم اموال و مالکیت است البته این جرم بیشتر به اموال و دارایی دولتی آسیب می زند.اختلاس از مصادیق جرم خیانت در امانت است.

جرم نام برده تاثیرات مخرب و سویی بر نظام اداری و دولتی دارد ؛ جرایمی مانند کلاهبرداری- تحصیل مال از طریق نامشروع و ارتشا و تبانی در معاملات دولتی اخذ پورسانت از زمره جرایمی هستند که مسئولان و کارکنان دستگاه های مشمول به موجب ماده۱۳ در قانون ارتقا سلامت نظام اداری و مقابله با فساد موظف یه گزارش آن هستند.

آخرین رقمی که از بدهی‌های بابک اعلام شده بود، یک‌میلیارد‌و ۹۶۷ میلیون‌و ۵۰۰ هزار یورو  بود. این رقم از سوی وزارت نفت حدود دو میلیارد یورو اعلام شده بود و بنابراین اختلاس جدید در پتروشیمی رکورد این مبلغ را زده است.

پس از اعدام حسین مظلومین با لقب سلطان سکه و افراد این چنین در زمانی که بازار گوشت و مرغ و ارز و سکه و حتی پراید به نهایت قیمت خود در بازار رسیده اند ؛ اخباری مبنی بر اختلاس پتروشیمی اعلام شد.

این موضوع در رسانه های اجتماعی و فضای مجازی نیز بازتاب گسترده ای داشته است. هویت متهمان این پرونده و مبلغ گزاف آن از علل توجه مردم به این موضوع است.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص اختلاس با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲تماس بگیرید.

یکی از اعتراضات مردم در این باره این است که چرا این چنین اخبار و پرونده های فساد مالی با گذشت زمان طولانی بررسی و به گوش همگان می رسد.

دیگر نظرات درباره موضوع اختلاس پتروشیمی استفاده از این مبلغ به نحوه ها و اشکال دیگر در جهت آبادانی و حل مشکلات کشور می باشد.

مطبوعات و رسانه ها و روزنامه ها هرکدام از دیدگاه خود به این مساله پرداخته اند.

از متهمان این پرونده با عنوان کاسبان تحریم اقتصادی و فرصت طلبان و سلاطین پتروشیمی یاد می کنند.

این جرم در سال های ۸۹ و ۹۰ رخ داده و هفت سال تاخیر در اطلاع رسانی به مردم و محاکمه متهمان بسیار مورد انتقاد می باشد.

روزنامه ایران بیان می‌کند که متهمان باید ارز حاصل از مواد پتروشیمی را به سیستم اقتصادی کشور تزریق می‌کردند.این روزنامه به نقل از نماینده دادستان، عمده تخلفات مدیران شرکت بازرگانی پتروشیمی را تسویه دیرهنگام مطالبات شرکت‌های غیر زیرگروه، عدم شفافیت و تداخلات مالی، عدم پرداخت به‌موقع و مطالبات ریالی شرکت هلدینگ خلیج فارس اعلام کرده است.

نخستین جلسه رسیدگی به  اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی تهران، به ریاست قاضی مسعودی مقام، در تاریخ چهارشنبه ۱۵  اسفند ماه۹۷ برگزار شد.

نام و نام خانوادگی و سمت بعضی از متهمین به شرح زیر است:

رضا حمزه لو، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی

عباس صمیمی، عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی

مصطفی طهرانی صفا، عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی

علیرضا علایی رحمانی، عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی

محسن احمدیان، بازنشسته شرکت پتروشیمی

مرجان شیخ الاسلامی آل آقا مدیرعامل شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت

اتهام آنان اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال نامشروع از طریق ارز حاصل از صادرات به مبلغ ۶.۵ میلیارد یورو و واریز به حساب های شخصی است. ۳ نفر از متهمان این پرونده، در خارج از کشور هستند.

مرجان شیخ الاسلامی و همسرش کیستند؟

مرجان شیخ‌الاسلامی، یکی از متهمان این پرونده است که تاکنون متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به این مبلغ و تحصیل مال نامشروع است و این فرد با گرفتن پول‌های فراوان گویا از کشور متواری شده و به کانادا گریخته است.

 این زن که دارای مالکیت شرکت‌های آرام و دنیز در ترکیه است و متارکه کرده ؛ با داشتن چندین فرزند برای اینکه سرپوشی بر کلاهبرداری‌هایش بگذارد به کانادا گریخته است.

مسیح علی‌نژاد، خبرنگار ایرانی که اکثرا بر علیه ایران اخبار کذب را منتشر می کند در کتاب معروف خود با نام «باد در موهایم» نوشته: «مرجان شیخ‌الاسلامی، دبیر سیاسی روزنامه همبستگی، مرا زیر بال‌وپر گرفت». این در حالی است که او در مجلس ششم در فهرست اصلاح‌طلبان به‌عنوان عضو جبهه مشارکت قرار داشت و در مجلس هشتم، در فهرست ائتلافی اصولگرایان.

او با آخرین همسرش، مهدی خلجی، در خانه‌ای دو میلیون و ۳۰۰ هزاردلاری در شهر واشنگتن‌دی‌سی زندگی می‌کند.

مهدی خلجی کارمند مؤسسه مطالعاتی انستیتو واشنگتن و از حامیان تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

محمدمهدی خلجی ، روزنامه‌نگار، نویسنده، مترجم و تحلیل‌گر سیاسی در خارج ایرانی است ، او در حوزه علمیه قم تحصیل کرده است.

گردآورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش ؛خانم کوثر ستاری

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص اختلاس با گروه وکلای وکیلم باش به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

 

امتیاز دهید

ثـبت نـام وکـلا و کسـب درآمـد 

با ثـبت نـام در سـامانه وکیـل نـوین روزانـه موکلـینی که نـیاز به وکیل داشته

و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند.

وکیل نوین هیچ درصدی از پرونده های معرفی شده دریافت نمیکند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما :‌ 05136140000