مقالات

  آیا داشتن ماهواره جرم است؟

   آیا داشتن ماهواره جرم است؟

از سوالات معمول اشخاص این است که آیا داشتن ماهواره جرم است یا خیر؟

منظور از داشتن ماهواره تلویزیون ماهواره ای است نه ماهواره.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

ماهواره به دستگاه هایی می گویند که انسان ها آن ها را برای اهداف مخابراتی و نظامی و پژوهش ساخته و به فضا و سیارات دیگر می فرستند.

پس به وضوح روشن است که منظور از داشتن ماهواره این معنا نیست اما تلویزیون ماهواره ای به تلویزیونی گفته می شود که سیگنال های آن توسط ماهواره مخابراتی پخش می شود و در زمین توسط دیش و دستگاه رسیور که گیرنده هستند، دریافت می شود؛در نظام قانونی ایران داشتن این نوع ماهواره جرم است و مجازات دارد.

براساس فتواهای مرجع دینی استفاده از ماهواره درصورتی که استفاده حلال شود،مجاز است و در غیراین صورت حرام است.

هفتادویک درصد جمعیت کشور از ماهواره ها استفاده می کنند؛ همچنین دسترسی نیروهای انتظامی به حریم خصوصی افراد در خانه ها و ساختمان ها و دخالت در امور شخصی افراد قابل توجه و برخلاف حقوق شهروندی و بی احترامی به حریم اشخاص است.

بنا بر نظر مراجع اگر شخصی از ماهواره استفاده حلال و جایز کند و خودش تشخیص بدهد عمل حرامی مرتکب نشده لذا ورود نیروهای بسیج و مانند آن و جمع آوری دیش و رسیور قابل تأمل است؛ از طرفی تدبیری برای جبران خسارت افراد پیش بینی نشده است.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص جرائم ماهواره ای با گروه وکلای معراج به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس بگیرید.

مجازات تولید کنندگان و استفاده کنندگان ماهواره:

برطبق قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات ماهواره:

ماده ۱ – به موجب این قانون ورود، توزیع و استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره جز درمواردی که قانون تعیین کرده است ممنوع می‌باشد.

‌ماده ۲ – وزارت کشور موظف است با استفاده از نیروهای انتظامی و یا نیروی مقاومت بسیج در اسرع وقت نسبت به جمع‌آوری تجهیزات دریافت‌از ماهواره اقدام نماید.
‌تبصره – مهلت جمع‌آوری تجهیزات موجود دریافت از ماهواره از تاریخ تصویب این قانون یک ماه می‌باشد؛ بعد از انقضای مهلت مذکور‌استفاده‌کنندگان به مجازات‌های تصریح شده در این قانون محکوم خواهند شد.

ماده ۸ – واردکنندگان، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان تجهیزات دریافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مکشوفه توسط دادگاه‌ها به‌مجازات ده تا یکصد میلیون ریال محکوم می‌گردند.

‌ماده ۹ – استفاده‌کنندگان از تجهیزات دریافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مکشوفه به مجازات نقدی از یک میلیون تا سه میلیون ریال‌محکوم می‌گردند.
‌الف – حمل ، نگهداری، نصب و تعمیر تجهیزات دریافت از ماهواره ممنوع و مرتکبین به مجازات نقدی از یک تا پنج میلیون ریال محکوم‌می‌گردند و تمام کالاهای مصادره شده جهت توسعه پوشش رادیو و تلویزیونی کشور در اختیار سازمان صدا و سیمای‌جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.

همکاری فرهنگی در جهت جلوگیری ازداشتن ماهواره:

ماده ۱۰ – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری وزارت پست و تلگراف و تلفن وسازمان‌های ذیربط موظفند با استفاده از اهرم‌های حقوقی و‌بین‌المللی در جهت حراست از مرزهای فرهنگی کشور و حفظ کیان خانواده علیه برنامه‌های مخرب و مبتذل ماهواره اقدام لازم را انجام دهند.
‌تبصره – نشر آگهی‌های تبلیغاتی از طرق مختلف توسط مطبوعات، صدا و سیما یا تبلیغات شهری که متضمن جواز استفاده از برنامه‌های ماهواره‌می‌باشد ممنوع است.

رسانه های اجتماعی و جمعی موظف هستند در این حوزه فعالیت کنند و با تولید برنامه ها و فیلم های متنوع و تبلیغی اشخاص را متوجه این تغییر فرهنگی سازند.

نتیجه:

همان طور که بیان شد؛ داشتن ماهواره جرم است  و مجازات در پی دارد. با اینکه استفاده از تجهیزات ماهواره ای جرم است اما مطابق قانون هیچ کس بدون داشتن دستور قضایی، حق ورود به منزل مردم را ندارد و این خود نوعی جرم محسوب می شود.لذا ورود هر افرادی به داخل خانه برای جمع آوری دیش ها و رسیور ها غیرقانونی است ؛ مگر اینکه حکم داشته باشند.

گرد آورنده : حقوق خوانِ معراج ، خانم کوثر ستاری

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص جرائم ماهواره ای با گروه وکلای معراج به شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲  تماس بگیرید.

برای مشاوره تلفنی رایگان در این خصوص با شماره 02122221663 تماس حاصل فرمایید .

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. سلام در ساختمان ما که نوساز است ماهواره گذاشتند بنده مخالف شدید هستم چگونه باید نسبت به جمع آوری ماهواره اقدام کنم و آیا می توانم؟

    1. همانطور که زندگی شخصی شما به کسی مربوط نیست ، زندگی شخصی دیگران هم در صورتی که تاثیری در زندگی شما نداشته باشد ، به شما ارتباطی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با وکلای معراج

09026220322

با سلام ممنون از این که وکلای معراج را انتخاب کردید ،فرم ذیل را تکمیل کرده ظرف یک ساعت با شما تماس خواهیم گرفت و وکیل متخصص معرفی میگردد .