جرایم مربوط به مواد مخدرمقالات

آشنایی با مواد روان گردان و مجازات آن

مقدمه :

مواد روان گردان یکی از انواع مواد مخدر است که خطرش همانند دیگر مواد می باشد.روان گردان از نوع مواد مخدر صنعتی است که ترکیبات شیمیایی آن موجب توهم می شود.برخی روان گردان ها را دایره ی بزرگتری فرض می کنند و تمامی مواد های مخدر از حشیش و هرویین و کوکایین گرفته تا اکستازی را مواد روان گردان می دانند.اما در واقع مواد روان گردان شامل ترکیبات شیمیایی خاصی مانند مسکالین و دی ام تی و ال اس دی است.روان گردان ها از سری مواد های مخدر تفریحی و هیجانی محسوب می شوند و بیشتر شبیه اکستازی هستند و بیشتر در مهمانی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

روان گردان موجب تغییر در اعصاب و حواس و آگاهی افراد می شود.روان گردان ها در اکثر کشورها ممنوع و غیر مجاز است.روان گردان ها شامل چهار نوع توهم زا و تحریک کننده و آرام بخش و کانابیسی صنعتی می شوند.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید .

بهتر است بخوانید : آشنایی با تریاک و مجازات آن

ال اس دی یا اسید از روان گردان هاست.ال اس دی ها یا مانند قرص بلعیده می شود یا بر روی زبان گذاشته می شود.پس از مصرف ۲۰ الی ۶۰ دقیقه بعد اثراتش آغاز می شود تا ۱۲ ساعت دیگر یا بیشتر همچنان پابرجا است.تاثیرات آن هیجان انگیز است و فرد مصرف کننده چیزهایی را می بیند که به او احساس لذت می دهد و همین حس او را ترغیب می کند تا مصرف کند.

تاثیرات جسمانی که در افراد قابل مشاهده است عبارتند از:بی حسی و شل شدن عضلات- سرگیجه و عدم تعادل در راه رفتن و رانندگی-تغییر دمای بدن-تشنج-استفراغ-خستگی

مسکالین روان گردان چیست؟

مسکالین نام ماده ای درکاکتوس هاس خاصی است که  خاصیت روان گردان دارند.این نوع کاکتوس در مکزیک و جنوب غرب آمریکا بیشتر یافت می شود.قسمتی از کاکتوس که به دکمه معروف است از ریشه جدا می کنند و پس از خشک شدن در آب خیس می کنند و مایعی که از آن در می آید خاصیت سکر آور و روان گردانی دارد.از این ماده در تهیه قرص های روان گردان استفاده می کنند.

دی ام تی چیست؟

دی ام تی یک مولکول است که در انسان ها و گیاهان و حیوانات یافت می شود و به طور طبیعی در زمان تولد و مرگ در بدن انسان ها ترشح می شود.این نوع مولکول روان گردان قوی می باشد که در آیین های مذهبی و سنت های دیرینه ی قبیله ها مصرف می شود.این مولکول به مولکول روح معروف است.به نطر برخی این مولکول به سروتونین یا همان هورمون عشق که رد بدن انسانها ترشح می شود شباهت زیادی دارد.

تقسیم بندی روان گردان:

خاصیت های روان گردان شامل چهار نوع زیر می شود:

۱-خاصیت تحریک کننده: خاصیت این دسته از روان گردان مانند مت آمفتامین و اکستازی و کوکایین است.البته که با اسامی دیگری روانه بازار می شود تا مصرف کنندگان و نوجوانان را جذب کنند.

۲-خاصیت توهم زا:خاصیت این دسته از زوان گردان ها شبیه ال اس دی هاست و با اسامی از قبیل دراگون فلای و کتامین روانه بازار می شود.

۳-خاصیت مسکن:اثرات نوعی از روان گردان ها هم مانند قرص های مسکن است مانند ژلوفن و بروفن و … .در برخی از روان گردان ها مقادیری از زاناکس و آلپرازولام و … استفاده می شود.

۴-خاصیت حشیش و شاه دانه ای:روان گردان ها خاصیت دیگری هم دارند که بیشتر شبیه حشیش و گل و ماری جوانا است.یعنی شادی آورند.البته ربطی به مواد نام برده ندارند اما خاصیتشان شبیه به هم است.

عوارض و نشانه های مصرف روان گردان:

حالت تهوع و استفراغ

افزایش و کاهش دما

افزایش و کاهش ضربان قلب

توهم دیداری و شنیداری

 رفتارهای عجیب و غریب

عدم تعادل

عدم تمرکز

حرف و اعمال و رفتارهای های نامربوط و نامناسب

خشونت و پرخاشگری

اضطراب و استرس و بی قراری

البته مصرف روان گردان و مواد مخدرها بر عوامل دیگری نیز تاثیر دارد که عبارتند از:

سن

خالص بودن مواد مخدر

سلامتی فرد

افسردگی

نحوه ی مصرف

گیاه روان گردان

گیاه خاصی از تیره نعنانیان وجود دارد به نام سالویا که یکگیاه روان گردان است و اثرات آن مشابه دسته ال اس دی هاست.این گیاه در منطقه کوهستانی مکزیک یافت می شود و به راحتی مانند ماری جوانا در دیگر جاها به راحتی رشد نمی کند.

سالویا دیوینوروم عوارض جانبی ذیل را داراست:تهوع-سرگیجه-از دست دادن تعادل-سرگیجه-توهم-تب-لرز-

مجازات روان گردان

براساس ماده ۸ قانون مبارزه با مواد مخدر

ماده ۸ـ هر کس هروئین، مرفین، کوکائین و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکائین و یا لیزرژیک اسید دی ‌اتیل آمید (ال.اس.دی)، متیلن دی اکسی‌ مت ‌آمفتامین (ام.دی.ام.آ. یا آکستاسی)، گاما هیدروکسی بوتیریک اسید (جی.اچ.بی)، فلونیترازپام، آمفتامین، مت آمفتامین (شیشه) و یا دیگر مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی که فهرست آنها به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد را وارد کشور کند و یا مبادرت به ساخت، تولید، توزیع، صدور، ارسال، خرید یا فروش نماید و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به میزان مواد به شرح زیر مجازات خواهدشد. 
۱ـ تا پنج سانتی گرم ،از پانصدهزار ریال تایک میلیون ریال جریمه نقدی و بیست تا پنجاه ضربه شلاق.
۲ ـ بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم، از دو میلیون تا شش میلیون ریال جریمه نقدی وسی تا هفتاد ضربه شلاق.
۳ ـ بیش از یک گرم تا چهار گرم، از هشت میلیون تا بیست میلیون ریال جریمه نقدی و دوتا پنج سال حبس و سی تا هفتاد ضربه شلاق.
۴ ـ بیش از چهار گرم تا پانزده گرم، از بیست میلیون تا چهل میلیون ریال جریمه نقدی و پنج تا هشت سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
۵ ـ بیش از پانزده گرم تا سی گرم ، از چهل میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا پانزده سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
۶ ـ بیش از سی گرم ، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم.

تبصره ۱ـ هر گاه محرز شود مرتکب جرم موضوع بند (۶) این ماده برای بار اول مرتکب این جرم شده و موفق به توزیع یا فروش آن هم نشده در صورتی که میزان مواد بیش از یکصد گرم نباشد با جمع شروط مذکور یا عدم احراز قصد توزیع یا فروش در داخل کشوربا توجه به کیفیت و مسیر حمل، دادگاه به حبس ابد و مصادره اموال ناشی از همان جرم، حکم خواهد داد.

تبصره ۲ـ در کلیه موارد فوق چنانچه متهم از کارکنان دولت یا شرکتهای دولتی وشرکتها و یا موسسات وابسته به دولت باشد، علاوه بر مجازاتهای مذکور در این ماده به انفصال دایم از خدمات دولتی نیز محکوم خواهد شد.

در ادامه بخوانید : مجازات تولید و کشت مواد مخدر

گردآورنده : حقوق خوانِ وکیلم باش، خانم کوثر ستاری

برای مشاوره با وکلای متخصص در جرایم مواد مخدر  با شماره ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیل خوب و حرفه ای میخواهید
مشاوره تلفنی با وکیل متخصص پرونده تان در شهر شما
درخواست تماس فوری با وکیل